9 maja
czwartek
Bozydara, Grzegorza, Karoliny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W 2015 r. stracono ponad 1,6 tys. osób

Ocena: 0
904
2016-04-07 13:41
kg (KAI/ilsismografo) / Londyn, mz
fot. Amnesty International

Jest to najwyższy wskaźnik od 1989 r. i prawie dwukrotnie przewyższa dane za rok 2014. Mówi o tym ogłoszony 5 kwietnia najnowszy raport międzynarodowej organizacji obrony praw człowieka – Amnesty International. Dokument zwraca przy tym uwagę, że od 2009 r. z powodu licznych ograniczeń i utrudnień w pozyskaniu wiarygodnych danych nie uwzględnia się sytuacji w Chinach, w których kara śmierci jest powszechnie stosowana.

W komunikacie towarzyszącym ukazaniu się raportu sekretarz generalny organizacji Salil Shetty zaznaczył, że liczba osób, straconych w wyniku orzekania kary śmierci, była w ubiegłym roku najwyższa od 25 lat. Trzy wspomniane państwa islamskie skazały na śmierć bezprecedensową liczbę ludzi, „często w wyniku niesprawiedliwych wyroków sądowych” – stwierdził Shetty i dodał: „Trzeba położyć kres tej masakrze”. Zwrócił przy tym uwagę, że karę tę stosuje już obecnie niewiele krajów. Jednym z nich są Stany Zjednoczone jako jedyne pod tym względem państwo na całym kontynencie amerykańskim. W 2015 r. wykonano tam 28 egzekucji, co stawia USA na czwartym miejscu po trzech krajach muzułmańskich.

Niechlubnym liderem na tej liście jest Iran, w którym w ub.r. wykonano co najmniej 977 wyroków w porównaniu z 743 rok wcześniej, przy czym zdecydowaną większość straconych stanowili handlarze narkotyków. Kraj ten jest również jednym z nielicznych na świecie, w którym na karę śmierci skazuje się także nieletnich, co jest – jak przypomina Amnesty – jawnym pogwałceniem prawa międzynarodowego; w ub.r. stracono tam przynajmniej cztery osoby poniżej 18. roku życia.

W Pakistanie w 2015 r. wykonano ponad 320 wyroków i jest to najwyższa liczba, jaką kiedykolwiek odnotowano w tym kraju. Egzekucje rozpoczęły się tam po przywróceniu w grudniu 2014 r. stosowania kary śmierci wobec cywilów. Była to odpowiedź władz tego kraju na krwawy zamach na kościół w Peszawarze we wrześniu 2013 r., który pociągnął za sobą śmierć ponad stu osób.

W Arabii Saudyjskiej na mocy wyroków sądowych życie straciło co najmniej 158 osób – o 76 proc. więcej niż w 2014 r. Większość kar wykonano za pomocą ścięcia, ale stosowano też rozstrzelania a w niektórych wypadkach zwłoki skazańców wystawiono na widok publiczny.

Komentując te dane przedstawiciele organizacji zwracają uwagę, że Iran i Arabia Saudyjska są wobec siebie głównymi przeciwnikami na Bliskim Wschodzie: ten pierwszy jest teokratycznym państwem szyickim, drugi natomiast uważa się za strażnika islamu sunnickiego. Na początku br. wykonano w Arabii wyroki na 47 osobach oskarżonych o terroryzm, a jedną z nich był szyita z Iranu i bardzo tam ceniony szejk Nimr al-Nimr. Egzekucja ta wywołała ogromne napięcie w stosunkach między Teheranem a Rijadem i doprowadziła do okresowego ich zerwania.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 9 maja

Czwartek, VI Tydzień wielkanocny
Nie zostawię was sierotami,
powrócę do was i rozraduje się serce wasze.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 16, 16-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Fatimskiej 4-12 maja
Nowenna do św. Andrzeja Boboli: 7-15 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter