20 lipca
sobota
Czeslawa, Hieronima, Malgorzaty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Myśl w Centrum" - nowy magazyn Centrum Myśli Jana Pawła II

Ocena: 0
166

Centrum Myśli Jana Pawła II wydało pierwszy numer magazynu „Myśl w Centrum”.

Fot. www.centrumjp2.pl

Dostępny w formie elektronicznej kwartalnik ma charakter społeczno-kulturalny. Temat pierwszego numeru to „Europa – jedność czy rozpad?” Magazyn można pobrać bezpłatnie ze strony internetowej instytucji.

Powstaniu pisma towarzyszyło przekonanie o ciągłej aktualności myśli Karola Wojtyły oraz nauczania Jana Pawła II w obszarze antropologii, etyki, teologii, filozofii, myśli społecznej czy analizy kultury.

Pierwszy numer „Europa – jedność czy rozpad?” poświęcony jest refleksji nad fundamentami Europy. 35. rocznica wyborów 1989 roku, 20-lecie obecności Polski w Unii Europejskiej, nadchodzące wybory do Parlamentu Europejskiego czy wreszcie prezydencja Polski w unijnych strukturach stały się dla wydawcy pretekstem, by powrócić do spojrzenia Jana Pawła II na Europę, co podkreśla w edytorialu Piotr Strasz, zastępca redaktora naczelnego „Myśli w Centrum”.

Gościem specjalnym wydania jest prof. Chantal Delsol, która w maju na zaproszenie Centrum Myśli Jana Pawła II wygłosiła wykład „Współczesne nieszczęścia demokracji”. Jego fragmenty, jak również rozmowa z badaczką, znalazły się w pierwszym numerze kwartalnika. Magazyn w swoim założeniu bowiem nie tylko prezentuje nauczanie Jana Pawła II, ale także poszukuje jego rezonansów we współczesnej nauce i kulturze.

Tworzenie przestrzeni do prezentacji różnych punktów widzenia postrzegamy w Centrum Myśli Jana Pawła II jako jeden z najważniejszych elementów naszej misji, a także jako swego rodzaju model zachowania zaszczepiony nam przez naszego patrona”– pisze we wstępie Michał Senk, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II.

Zespół redakcyjny tworzą pracownicy Centrum Myśli Jana Pawła II. Redaktorem naczelnym jest dr Bartosz Wieczorek, kierownik Instytutu Badań Naukowych Centrum Myśli Jana Pawła II. W pierwszym numerze Bartosz Wieczorek w swoim artykule przestawił wizję Europy według Jana Pawła II, czyli wspólnotę osób i wartości.

Magazyn „Myśl w Centrum” można pobrać bezpłatnie ze strony: https://www.centrumjp2.pl/magazyn-mysl-w-centrum/.

Centrum Myśli Jana Pawła II to instytucja kultury miasta stołecznego Warszawy, w której podejmowane są pytania o kondycję etyczną człowieka w odniesieniu do uniwersalnych wartości: dobra, prawdy i piękna, a także wolności, solidarności i dialogu. Centrum to miejsce, w którym kreowana jest przestrzeń współpracy między środowiskami naukowymi i artystycznymi oraz międzyreligijnymi ponad podziałami kulturowymi i ideologicznymi. Działamy w obszarach kultury i edukacji oraz budowania zaangażowanego i odpowiedzialnego społeczeństwa. Programowo Centrum Myśli Jana Pawła II korzysta z intelektualnego, duchowego i kulturowego dziedzictwa Karola Wojtyły – Jana Pawła II, wskazując na jego uniwersalny wymiar.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 lipca

Sobota, XV Tydzień zwykły
Dzień powszedni albo wspomnienie bł. Czesława
W Chrystusie Bóg pojednał świat z sobą,
nam zaś przekazał słowo jednania.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 12, 14-21
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna do św. Anny 17-25 lipca
+ Nowenna do św. Szarbela 19-27 lipcaNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter