8 maja
środa
Stanislawa, Lizy, Wiktora
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wreszcie serial o Bodo

Ocena: 0
2455

Promocja serialu okazała się bardzo uroczysta: pokazano dwa odcinki, obecna była cała ekipa realizacyjna i liczny zespół aktorski, w tym odtwórcy roli głównego bohatera: Antoni Królikowski (jako młody Bodo) i Tomasz Schuchardt (jako dojrzały człowiek). Akcja serialu obejmuje czas od 1916 r., kiedy to późniejszy gwiazdor przygotowywał się do matury, aż do śmierci w sowieckim łagrze w 1943 r. Scenografię i kostiumy przygotowali twórcy pracujący przy produkcji wielu głośnych polskich filmów. Epoka została zatem znakomicie odtworzona. Nie da się oczywiście uniknąć porównań z dawnymi serialami i filmami („Strachy”, Doktor Murek”, „Hallo, Szpicbródka” itd.), których akcja rozgrywała się w II RP. Polityka kulturalna w latach 70. i 80. doprowadziła do tego, że stopniowo zdejmowano zasłonę milczenia z tamtej epoki. Wcześniej powstawały filmy o przedwojennych czasach o wymowie negatywnej. W gruncie rzeczy „Bodo” jest pierwszą tak dużą produkcją od czasu tamtych utworów.

Odtwórcy roli tytułowej znakomicie grają swego bohatera. Tomasz Schuchardt wyraźnie naśladuje styl zachowania Bodo, znany z jego ról filmowych, jako uroczego, pełnego humoru mężczyznę, szarmanckiego wobec dam. Bodo był jednym z najpopularniejszych przedwojennych aktorów II RP, mówi się że był pierwszym świadomie kreującym swą rolę celebryty. Pamiętajmy, że panował wówczas kult gwiazd. Nie było telewizji i internetu, natomiast w prasie ukazywały się stale doniesienia o życiu prywatnym artystów i ich romansach, prawdziwych i inscenizowanych. Bodo i inni aktorzy musieli więc grać swoje role również w ówczesnych mediach.

W serialu zobaczymy trudną drogę artysty do sławy oraz późniejsze jego perypetie i romanse. Fragmenty występów bohatera z teatrów rewiowych i kabaretów przeplatane są scenami z udziałem znanych ówczesnych artystów, jak Zula Pogorzelska, Adolf Dymsza, Antoni Fertner, Michał Waszyński i wielu innych. Jak wypadnie całość serialu i czy zostanie on zaakceptowany przez widzów? Sądząc po przychylności, jaką cieszył się niedawny serial o Annie German, można się spodziewać ciepłego przyjęcia.

Premierze serialu towarzyszy opublikowanie przez Wydawnictwo Bellona książki Iwony Kienzler o życiu artysty „Bodo i jego burzliwe romanse”, opartej na rzetelnej dokumentacji. Znajdujemy tam opis życia przedwojennych gwiazd z Bodo w roli głównej. Zwracają uwagę liczne przypisy do źródeł historycznych.

 

„Bodo”, serial fabularny TVP 1. Reżyseria: Michał Kwieciński i Michał Rosa. Wykonawcy: Antoni Królikowski, Tomasz Schuchardt, Angieszka Wosińska, Mariusz Bonaszewski, Anna Pijanowska, Anna Próchniak, Patricia Kazadi, Roma Gąsiorowska i inni. Premiera: 6 marca, niedziela, godz. 20.25.

Mirosław Winiarczyk
fot. TVP/A. Mecwaldowska

Idziemy nr 8 (542), 21 lutego 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 8 maja

Środa, VI Tydzień wielkanocny
Uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika,
Głównego Patrona Polski
Ja jestem dobrym pasterzem
i znam owce moje, a moje Mnie znają.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 10, 11-16
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna do MB Fatimskiej 4-12 maja
Nowenna do św. Andrzeja Boboli: 7-15 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter