8 maja
środa
Stanislawa, Lizy, Wiktora
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kapliczki polskie

Ocena: 0
567

W gali finałowej wzięli udział bp Michał Janocha, dyrektor Muzeum Archidiecezji Warszawskiej ks. Mirosław Nowak oraz przedstawiciele Lasów Państwowych, którzy ufundowali nagrody.

W konkursie wyłonieni zostali laureaci w dwóch kategoriach: juniorzy i seniorzy. W kategorii seniorów nagrody zdobyli: I miejsce – Roman Jagoda, II miejsce – Gabriela Kalinowska-Czakon, III miejsce – Irena Staroń. W kategorii juniorów: I miejsce – Marcin Pyzik, II miejsce – Jan Trinczek, III miejsce – Paulina Iwanowska. Nagrodę specjalną otrzymali Gabriela Kalinowska-Czakon i Kazimierz Gajga. Wyróżnienia otrzymali Grażyna Wachnik i Adam Tomczyk. Najmłodszym nagrodzonym uczestnikiem został dziewięcioletni Bartosz Rochowicz. Roman Jagoda otrzymał nagrodę za odnalezienie najstarszej kapliczki w Polsce.

Zarówno organizatorzy konkursu, jak i laureaci podkreślali pobożność budującą się wokół kapliczek – niezwykłych, bo najmniejszych, obiektów sakralnych. – Kapliczki są dla człowieka wierzącego miejscem szczególnego kontaktu z Bogiem; również dla niewierzących są miejscem zatrzymania się. Takie miejsce skłania do osobistej refleksji. To zainspirowało mnie do realizacji pomysłu na konkurs fotograficzny – mówi Marlena Wilbik, pomysłodawczyni konkursu.

– Kapliczki to dla mnie miejsca szczególne, które pobudzają wiarę i pomagają ją przeżywać w każdym pokoleniu. Kocham te miejsca. Moja przygoda z fotografowaniem kapliczek rozpoczęła się od pracy z młodzieżą, od projektu na warszawskim Mokotowie, gdzie poznawaliśmy te miejsca – wyjaśnia Janina Biela, nagrodzona w kategorii seniorów.

Organizatorem konkursu była Fundacja Chaber. Konkurs został przeprowadzony we współpracy z Narodowym Centrum Kultury. Pozostali partnerzy konkursu to Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, Związek Nauczycielstwa Polskiego, Ogólnopolskie Porozumienie Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Patronat medialny sprawował tygodnik „Idziemy”.

Wystawę nagrodzonych i wyróżnionych prac można oglądać w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, ul. Dziekania 1 w Warszawie, do 26 listopada.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 8 maja

Środa, VI Tydzień wielkanocny
Uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika,
Głównego Patrona Polski
Ja jestem dobrym pasterzem
i znam owce moje, a moje Mnie znają.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 10, 11-16
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna do MB Fatimskiej 4-12 maja
Nowenna do św. Andrzeja Boboli: 7-15 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter