Kto może należeć do Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus” i jakie działania na rzecz rodzin wielodzietnych podejmują lokalne koła?
fot. Związek Dużych Rodzin Trzy PlusW Tomaszowie Mazowieckim w dniach 31 maja – 2 czerwca, pod hasłem „Miłość, Szczęście, Bezpieczeństwo – Rodzina TO MA” mogliśmy poznać małżeństwa z trójką, czwórką, szóstką czy ósemką dzieci. Co roku to wydarzenie gości inne miasto w Polsce, a w województwie łódzkim, w Dolinie Rzeki Pilicy, wielodzietne rodziny z pewnością mogły się świetnie bawić.
Do Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus” należy już 5 tys. rodzin w całej Polsce. Aby się do niego zapisać, trzeba należeć do dużej rodziny lub z niej pochodzić. Można także zostać sympatykiem związku i włączyć się w jego działania na rzecz wszystkich rodzin, nie tylko tych wielodzietnych.
Związek – oprócz kształtowania polityki prorodzinnej – pełni ważną rolę formowania lokalnych wspólnot. Aby utworzyć koło w swojej gminie, trzeba zebrać pięć chętnych rodzin z co najmniej trójką potomstwa. Mogą do niego dołączyć również ci, którzy wielodzietność mają w genach – sami posiadają minimum dwójkę rodzeństwa.
Jedno z takich kół, w Jarosławiu w województwie podkarpackim, powstało po wizycie założycieli na poprzednim zjeździe, który odbył się w Grodzisku Mazowieckim. – Udało nam się przywrócić zniżki w żłobkach, przedszkolach, czy te za wywóz śmieci – cieszy się Bernadetta.
– 1 czerwca wchodzą darmowe żłobki, wprowadzone uchwałą Rady Miasta – dodaje jej mąż, Maciej - To bardzo dobry prezent na Dzień Dziecka. Rozmawiamy z radnymi, z panem burmistrzem. Mamy też miejsce, w którym jako koło możemy się spotykać, dzięki uprzejmości hufca w Jarosławiu.
Barbara Wawak, przewodnicząca koła w Wadowicach i matka czwórki dzieci ocenia, że przez dziesięć lat jego istnienia udało się zdziałać wiele dobrego dla rodzin. – Zajmujemy się między innymi dystrybucją pomocy żywnościowej z UE we współpracy z MOPS, GOPS czy Caritasem. Dzięki temu zdobywamy też środki na funkcjonowanie koła. Włączamy się w zbiórki charytatywne – mówi.
– Nasze koło stawia bardzo na rozwój dzieci. Organizujemy wycieczki edukacyjne, do ZOO, do Krakowa. Zapraszamy także seniorów na spotkania międzypokoleniowe. Dzieci uczą się od nich kultywowania tradycji. Mamy w planach doroczne spotkania świąteczne. Dzieci z tego czerpią, dowiadują się wiele o przeszłości, słuchają jak to było, gdy dziadek był młody i babcia. Uczą się szacunku do starszych, którzy z kolei czują się dzięki takim relacjom bardzo potrzebni – mówi Anna Przerwa, członek zarządu koła w Rawie Mazowieckiej, mama siedmiu córek, w wieku 27-2 lata.
Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus” działa na rzecz interesów społecznych i ekonomicznych rodzin wychowujących dzieci. Promuje pozytywny obraz rodziny. Podejmuje działania na rzecz uwzględnienia w prawodawstwie Polski i Unii Europejskiej słusznych interesów rodziny.