8 maja
środa
Stanislawa, Lizy, Wiktora
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pod opieką św. Faustyny

Ocena: 0
1606

Gdy wkraczam na teren parafii św. Faustyny, mija mnie spieszący się kapłan z Najświętszym Sakramentem w zawieszonej na szyi bursie. Na plebanii proboszcz ks. prał. Ryszard Ladziński wyjaśnia, że wierni często zgłaszają pilną potrzebę skorzystania z sakramentów, dzięki czemu mogą doświadczyć Bożego miłosierdzia. – Akurat dziś przyszedł po Mszy parafianin z prośbą o odwiedziny z posługą sakramentalną ciężko chorej żony – tłumaczy.

Każdego szesnastego dnia miesiąca sprawowane jest specjalne nabożeństwo, na które składa się koronka, litania i Msza święta z nauką o Bożym miłosierdziu. – Ciekawostką jest, że data nabożeństwa jest symboliczna, tego dnia kard. Karol Wojtyła został wybrany na Stolicę Piotrową – dodaje duchowny.

 


GIGANCI RÓŻAŃCA

W charyzmat parafii wpisują się kółka różańcowe, których jest aż sto! – Wspólnoty różańcowe rodzinne, stanowe, młodzieżowe, dziecięce spotykają się regularnie – opowiada ksiądz proboszcz.

W trzynasty dzień miesiąca, nazywany „dniem fatimskim”, w parafii odmawiane są wszystkie cztery części różańca. Każde

z kółek odmawia wspólnie z kapłanem dziesiątkę różańca przy tabernakulum. Działa też grupa różańcowych ewangelizatorów, którzy na spotkaniach ewangelizacyjnych w innych parafiach zachęcają do modlitwy różańcem.

Aneta Szafoni, zelatorka parafialnej Rodzinnej Róży Różańcowej św. Joanny Beretty Molli, opowiada, że parafianie modlą się m.in. o Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla rodzin oraz umocnienie rodziców mocą miłości w codziennych obowiązkach. – W pierwszą niedzielę miesiąca po Mszy świętej modlimy się przy grocie Matki Bożej Niepokalanej usytuowanej na dziedzińcu kościoła. Wraz z księdzem odmawiamy wspólnie dziesiątek różańca, a kapłan wygłasza krótkie słowa umocnienia – opisuje. Dodaje, że dzięki modlitwie różańcowej wiele osób się nawraca, a Maryja Matka miłosierdzia skutecznie prowadzi do Jezusa. Od wielu lat tradycją jest, że każda róża różańcowa uroczyście obchodzi wspomnienie swojego patrona. – Odbywają się Msze święte w intencji członków, po Komunii świętej członkowie róży różańcowej ponawiają zawierzenie przez Niepokalane Serce Maryi. Po części modlitewnej jest czas na agapę – opowiada zelatorka.

 


JEŚLI CHCESZ MIEĆ KOŚCIÓŁ

Ks. Ryszard Ladziński jest organizatorem i pierwszym proboszczem parafii. Po skierowaniu w czerwcu 1993 r. przez kurię warszawsko-praską do organizowania ośrodka duszpasterskiego na Bródnie otrzymał od jednego z duchownych „Dzienniczek” św. Faustyny i uznał ten fakt za znak Bożej Opatrzności.

Praktycznie od początku miał w sercu silne przekonanie, że patronką przyszłej parafii powinna być beatyfikowana kilka miesięcy wcześniej wyjątkowa polska zakonnica, s. Faustyna Kowalska, na co pasterze diecezji warszawsko-praskiej spojrzeli z życzliwością. – Zawierzyłem budowę kościoła Bożemu miłosierdziu. Powiedziałem w duchu: „Siostro Faustyno, jeżeli chcesz mieć kościół pod twoim wezwaniem i abyśmy tutaj szerzyli kult Bożego miłosierdzia, to proszę Cię, pomagaj nam w budowie” – wspomina. Świątynię konsekrował abp. Henryk Hoser SAC w październiku 2013 r.

W 2020 r. dokonano przebudowy fasady kościoła, zamurowano okno i umieszczono rozetę z witrażem Jezusa Miłosiernego wraz z wizerunkiem św. Faustyny i św. Jana Pawła II. W prawej nawie znajdują się relikwie świętej oraz jej obraz, a w lewej – obraz i relikwiarz naszego rodaka papieża. Całość fasady obłożono włoskim kamieniem, nadając frontonowi świątyni nowy charakter.

Wystrój kościoła tworzy spójną kompozycję, która w wielu elementach przypomina o Bożym miłosierdziu. Tabernakulum jest w kształcie połamanej hostii, a po jego bokach wyryto cytat z „Dzienniczka” św. s. Faustyny: „Wszystko, co we mnie jest dobrego, sprawiła to Komunia święta, jej wszystko zawdzięczam. Czuję, że ten święty ogień przemienił mnie całkowicie. O, jak się cieszę, że jestem mieszkaniem dla Ciebie, Panie; serce moje jest świątynią, w której ustawicznie przebywasz…” (n. 1392).

Parafia św. Faustyny, ul. Żuromińska 2,
e-mail: parafia.faustyna@gmail.com,
tel. do kancelarii: 22 674 40 97,
www.swfaustyna.waw.pl,
FB/faustynaparafia
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 8 maja

Środa, VI Tydzień wielkanocny
Uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika,
Głównego Patrona Polski
Ja jestem dobrym pasterzem
i znam owce moje, a moje Mnie znają.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 10, 11-16
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna do MB Fatimskiej 4-12 maja
Nowenna do św. Andrzeja Boboli: 7-15 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter