22 lipca
poniedziałek
Marii, Magdaleny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Niemcy: episkopat podkreśla potrzebę obecności teologii na uniwersytetach państwowych

Ocena: 4.7
129

Teologia powinna być nadal obecna na uniwersytetach państwowych – stwierdziła Komisja Nauki Wiary Niemieckiej Konferencji Biskupów. 6 czerwca opublikowała ona oświadczenie, w którym podkreślono, że zgodnie z niemiecką konstytucją właśnie uniwersytet jest miejscem, „w którym różne nauki z właściwymi sobie przedmiotami i metodami – w tym teologia – mają swoją wspólną instytucjonalną lokalizację”.

fot. cathopic

Episkopat odniósł się do zaleceń Niemieckiej Rady Nauki i Nauk Humanistycznych z 2010 r., które podkreśliły między innymi interes społeczny w „umiejscowieniu kwalifikacji naukowych nauczycieli religii i zawodów duszpasterskich w instytucjach państwowych w celu zapewnienia standardów racjonalności przy jednoczesnym uznaniu wolności religijnej”. W oświadczeniu zaznaczono, że Kościół katolicki pragnie być integralną częścią społeczeństwa, w tym wspólnoty akademickiej, aby móc krytycznie i konstruktywnie wypełniać swoją misję ewangelizacyjną. „Obejmuje ona stałe wymaganie od siebie, aby trwać w dialogu z naukami i kulturami (por. GS 44) i nie izolować się” – zaznaczono, dodając, że nie jest to jedyny powód potrzeby obecności teologii na uniwersytetach.

Biskupi przypomnieli, że teologia zakłada „dążenie do prawdy” i może być rozumiana jako „nauka wiary”, wnosząc znaczący wkład akademicki w refleksję nad praktycznym „ja” i miejscem człowieka w świecie".

„Bez teologii uniwersytetowi brakowałoby czegoś istotnego” – przekonuje episkopat. „Jej znaczenie nie ogranicza się do bycia dyscypliną edukacyjną. Dlatego we wspólnym interesie Kościoła, środowiska akademickiego i społeczeństwa powinno być zapewnienie, że teologia pozostanie mocno zakorzeniona na naszych uniwersytetach” – czytamy w oświadczaniu. Jednocześnie podkreślono, że Kościół jest również „ubogacony przez teologię sprawdzającą się w dyskursie uniwersyteckim, który byłby trudny do zastąpienia: tutaj wiara odpowiada na forum rozumu w czasie rzeczywistym; jako «laboratorium kulturowe» teologia poszukuje odpowiednich modeli refleksji i form wyrażania wiary w dzisiejszym świecie” – zaznaczyła Komisja Nauki Wiary Niemieckiej Konferencji Biskupów.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 lipca

Wtorek, XVI Tydzień zwykły
Święto św. Brygidy, zakonnicy, Patronki Europy
Trwajcie w miłości mojej.
Kto trwa we Mnie, a Ja w nim,
ten przynosi owoc obfity.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 15, 1-8
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do św. Anny 17-25 lipcaNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter