8 maja
środa
Stanislawa, Lizy, Wiktora
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bł. kard. Wyszyński patronem Legionowa

Ocena: 0
932

Sobotnie uroczystości rozpoczęły się dzień wcześniej wygłoszeniem przez Pana Grzegorza Polaka, wicedyrektora Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, wykładu pt. „Czego możemy dzisiaj się uczyć od naszego patrona”.

W sobotę kulminacyjnym punktem uroczystości była Eucharystia, której przewodniczył ordynariusz warszawsko-praski bp Romuald Kamiński, a na którą przybyli przedstawiciele służb mundurowych: wojska, policji, straży miejskiej oraz liczne poczty sztandarowe. W słowie wstępnym zwracając się do wiernych powiedział m.in. że jest to dzień uroczysty, kiedy po raz pierwszy wspominamy w kalendarzu liturgicznym bł. Prymasa Wyszyńskiego – Pasterza. Tego, który z tą wspólnotą miał przez wiele lat ścisłe związki nie tylko jako pasterz, ale ten, który przyczynił się do zaistnienia nowej struktury parafialnej. "Nade wszystko Prymas Tysiąclecia był dla tej wspólnoty pasterzem, a dzisiaj wyprasza nam potrzebne nam moce do tego, abyśmy bezpiecznie z radością pielgrzymowali do Nieba. W ten dzień zebrani tutaj na uroczystej Eucharystii pragniemy przyjąć tegoż błogosławionego jako naszego patrona" - mówił bp. Kamiński.

Po słowie wstępnym wicekanclerz Kurii Diecezji Warszawsko-Praskiej ks. Maciej Miętek (pochodzący z parafii św. Jana Kantego w Legionowie) odczytał dekret dykasterii watykańskiej o ustanowieniu bł. kardynała Wyszyńskiego patronem Legionowa. Następnie bp Romuald Kamiński przekazał na ręce prezydenta Legionowa Romana Smogorzewskiego oprawiony egzemplarz dekretu.

W homilii bp Kamiński zwracając się do wiernych mówił m.in. o kard. Wyszyńskim jako tym, z którym każdy może się zaprzyjaźnić.

To przyjaciel wyjątkowy, bo przyjaciel o dwóch obliczach: przyjaciel Boga i przyjaciel człowieka. (…) Nie ma innej treści, dla której to przyczyny zrodziły się tu i ówdzie owe najpierw ciche, a potem coraz bardziej wyraziste pragnienia, że potrzeba nam na czas doczesnej pielgrzymki mieć kogoś, kto będzie nam towarzyszył. Nie ma nikogo godniejszego niż Ci, którzy są przyjaciółmi Boga i człowieka. Dlatego patrzymy od samego początku historii Kościoła, historii ludzkości, na ile wyobrażenie człowieka na to pozwalało, że szukano zawsze mądrych i świętych, aby towarzyszyli nam w Drodze. Tacy ludzie, wśród nich Prymas Stefan, są wzorem w sposób praktycznie absolutnie podobni do każdej kochającej matki i każdego kochającego ojca, który z wielką radością i odpowiedzialnością bierze swoje ukochane dziecko i prowadzi przez życie.

- mówił ordynariusz warszawsko-praski. Nawiązując do Prymasa Tysiąclecia stwierdził, że "ten szedł z nami spory kawałek naszych dziejów, razem z nami się modlił, razem z nami cierpiał, razem z nami radował się, aby to służyło chwale Bożej i większemu pożytkowi ludzkiemu. On wyrósł pośród nas. Był pasterzem i to przez wiele, wiele lat".

Po Mszy Świętej wierni uczestniczyli w pikniku parafialnym, podczas którego m.in. wystawiono przedstawienie o kardynale Wyszyńskim. Wydarzeniu towarzyszyła również wystawa plenerowa „Czas to miłość” i inne atrakcje przygotowane przez wspólnoty i przedsiębiorców legionowskich.

Ks. Grzegorz Kucharski (dziekan dekanatu Legionowo i proboszcz parafii św. Jana Kantego) pomysł wyboru na patrona Legionowa kard. Wyszyńskiego określił jako piękny moment współpracy świeckich z samorządem, z parafią i ze wspólnotą legionowską. Nazwał ten wybór także "pozytywnym objawem tego, że ludzie szukają odpowiedzi na trudne sytuacje, trudne problemy, które istnieją w ich życiu".

Dla mnie to wydarzenie było dosyć istotne, bo potrzeba jedności w tym mieście. Legionowo jest miastem o różnych odcieniach, zarówno życia duchowego, życia społecznego, życia samorządowego. Na pewno wiele jest spraw, które wspólnie z parafiami samorząd może dokonać. Wybranie prymasa Wyszyńskiego na patrona miasta jest trafne, uzasadnione

- ocenił.

Jak mówi w rozmowie z tygodnikiem Idziemy Andrzej Anuszkiewicz, przedsiębiorca z Legionowa i pomysłodawca ustanowienia Prymasa Wyszyńskiego patronem Legionowa, myśl, by obwołać bł. kard. Wyszyńskiego patronem miasta zrodziła się podczas uroczystości beatyfikacyjnych. - Było to dla mnie duże przeżycie - wspomina Anuszkiewicz.

Później uczestniczyłem w Białymstoku w uroczystości patronalnej miasta, którego patronem jest bł. ks. Michał Sopoćko. Podobała mi się piękna oprawa Mszy Świętej, liczny udział duchowieństwa, ludzie. Po tej uroczystości pojawiła się myśl i pragnienie już sprecyzowane, żeby kardynał był patronem naszego miasta. Wtedy nie wiedziałem, jak takie sprawy się załatwia. Udałem się z tą propozycją najpierw do księdza proboszcza parafii Matki Bożej Fatimskiej w Legionowie, przy której działa moja firma. Nim zacząłem zbierać podpisy poparcia udałem się do prezydenta Legionowa, który - mimo powagi wydarzenia i dzieła, które było bardzo daleko idącą inicjatywą - był do pomysłu nastawiony pozytywnie. Później zebrałem podpisy poparcia wśród mieszkańców Legionowa, prezydent udał się z księdzem dziekanem do kanclerza, do biskupa, biskup skierował prośbę do Stosownej komisji w Watykanie. Gdy dostałem informację, że prośba została zaakceptowana, była to dla mnie wielka radość w sercu

- wspomina Anuszkiewicz.

GALERIA

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 8 maja

Środa, VI Tydzień wielkanocny
Uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika,
Głównego Patrona Polski
Ja jestem dobrym pasterzem
i znam owce moje, a moje Mnie znają.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 10, 11-16
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna do MB Fatimskiej 4-12 maja
Nowenna do św. Andrzeja Boboli: 7-15 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter