28 października
środa
Szymona, Tadeusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Co się dzieje w Caritas?

Ocena: 0
462

- Po pomoc dla biednych idę do wszystkich, niezależnie od opcji rządzącej - mówi ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska, w rozmowie z Ireną Świerdzewską.

fot. Caritas Polska

Co się dzieje w Caritas Polska?

Caritas Polska działa bardzo dobrze. Niestety, sam jestem zszokowany ostatnimi atakami. Środowiska wrogie Kościołowi sprytnie wykorzystują frustrację byłych pracowników Caritas Polska, którzy sami odeszli od nas, nie zgadzając się na zmiany. Zmiany te były niezbędne. Teraz emocje na tyle wzięły górę, że ludzie Kościoła atakują kościelną instytucję. Modlę się za nich, bo wygląda na to, że nie wiedzą, co czynią.

 

Stawiane są również konkretne zarzuty, dotyczące współpracy z firmą PR.

Kiedy zostałem dyrektorem, wiedziałem, że aby móc skutecznie pomagać, muszę się oprzeć na fachowcach, tak jak to robią inne organizacje. Zaprosiłem do współpracy wielu specjalistów. Mamy ekspertów od najtrudniejszych rejonów świata, którzy mówią po arabsku. Mamy specjalistów od pomocy dzieciom, seniorom czy osobom niepełnosprawnym. Ważne są też relacje z mediami. Tak dołączyła do nas firma Commee Bridge. Miała duży wkład w zmianę wizerunku i funkcjonowania Caritas Polska. Jest praca, musi być wynagrodzenie.

 

Tylko czy nie za wysokie?

Firma ta pracuje dla nas za najniższe stawki rynkowe, wiedząc, że Caritas to organizacja miłosierdzia, a nie korporacja. Prócz bieżących wzywań Commee Bridge pomogła wprowadzić Caritas Polska na nowe tory. Stworzyła np. Niedzielę św. Franciszka. To był początek debaty o niemarnowaniu żywności. Caritas nie wydała na to ani złotówki. Eksperci z firmy znaleźli sponsorów, a po zorganizowaniu i opłaceniu wszystkich kosztów zostały jeszcze w kasie Caritas Polska pieniądze na inne projekty charytatywne. Ten projekt był naszym wielkim sukcesem. Niestety, media i ich inspiratorzy nie chcą tego usłyszeć.

 

Czyli im lepiej, tym gorzej?

Być może jesteśmy ofiarami własnego sukcesu. Jednym z naszych celów było jak największe wsparcie Caritas diecezjalnych, bo to one są najbliżej potrzebujących. I tak, w ciągu ostatnich dwóch lat dzięki pracy mojego zespołu przekazaliśmy wsparcie do diecezji o wartości aż 30 mln zł, czyli sześć razy więcej niż w to było do roku 2016. Do połowy bieżącego roku przekazaliśmy już ponad 20 mln zł. Chociażby te liczby pokazują, że Caritas Polska w wyjątkowy sposób łączy miłosierdzie z profesjonalizmem w działaniu.

 

Zapowiedział Ksiądz nową odsłonę wsparcia dla Syrii. Na czym będzie polegała?

Od trzech lat prowadzimy pomoc humanitarną w Syrii, w tym program „Rodzina rodzinie”, którego mutacją jest „Szkoła szkole” dla Aleppo. Stale przekazujemy pieniądze na żywność, opał, odzież, leki. Caritas Polska pomogła też w odbudowie szkoły na 900 uczniów.

Teraz startujemy z programem „Inwestor od serca” – pomocy w zakładaniu małych biznesów. Chcemy zainteresować polskich przedsiębiorców, by zechcieli pomóc Syryjczykom. Dzięki środkom zebranym od darczyńców indywidualnych, mogliśmy dotąd przekazać prawie milion dolarów na ok. 250 projektów małych biznesów. Są to warsztaty stolarskie, salony fryzjerskie, krawieckie, bary z kebabami, sklepiki. Minister ds. przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz i minister ds. pomocy humanitarnej Michał Woś wystąpili z apelem do przedsiębiorców o wsparcie. Otrzymując 10-20 tys. zł, syryjska rodzina może utworzyć zakład pracy, w którym zatrudni kilka innych rodzin; w ten sposób wszyscy oni uniezależnią się od pomocy humanitarnej. Dajemy wędkę zamiast ryby.

 

Caritas Polska uczestniczyła w Forum Ekonomicznym w Krynicy. Dlaczego?

Dwa lata temu zostałem po raz pierwszy zaproszony do dyskusji w panelu na Forum Ekonomicznym w Krynicy. Rok temu podobnie. Mieliśmy wtedy także naszą mobilną ambasadę Niepodległej. W tym roku zaproponowano nam współorganizowanie 1-2 paneli. Przygotowaliśmy trzy panele, cieszące się dużym zainteresowaniem. Mieliśmy ciekawych gości, w tym prezesów największych firm, ministrów, premiera Mali, arcybiskupa z Iraku, szefa instytucji pomocowej z Syrii, przedsiębiorców z Wielkiej Brytanii. Rozmawialiśmy m.in. o ekologii integralnej w kontekście encykliki Laudato si, o przezwyciężaniu ubóstwa, o gospodarczym odradzaniu się po konfliktach zbrojnych. Te spotkania były katalizatorem do poznania naszej instytucji i wejścia we współpracę z Caritas.

 

Jaka jest dzisiaj kondycja Caritas Polska?

W ciągu ostatnich dwóch lat udało się uruchomić wiele nowych projektów, obok kontynuacji wcześniejszych. Niedawno otworzyliśmy projekt „Karta na codzienne zakupy”, finansowy i realizowany wspólnie z Jeronimo Martins Polska SA, powszechnie znanym jako sieć Biedronka. Wcześniejsza współpraca polegała na przekazywaniu produktów spożywczych. Teraz otrzymujemy fundusze: 25 mln zł w ciągu dwóch lat. Dzięki temu ponad 6,5 tys. osób mogło otrzymać kartę z limitem 150 zł na comiesięczne zakupy. Obok tego kupiliśmy 21 samochodów-chłodni do przewozu produktów z Biedronki do jadłodajni w diecezjach.

Rozwinęliśmy wspomniany już projekt „Rodzina rodzinie”, organizujemy stałą pomoc dla Syrii, projekt pomocy w Nepalu. Jest też wielki projekt dla uchodźców. W jego ramach kierujemy pomoc na Bliski Wschód, do Syrii, Jordanii – dla uchodźców wewnętrznych; w Afryce do Dżibuti, a także do Egiptu – dla uchodźców z Erytrei i Sudanu Południowego; w Europie na wyspy greckie, dla uchodźców na Lampeduzie, a także na Ukrainę. W Polsce prowadzimy cztery centra dla emigrantów.

Udało się spłacić wszystkie zaległości Caritas Polska wobec Caritas Europa i Caritas Internationalis. Staram się, by nasi pracownicy, także z oddziałów diecezjalnych, mogli się doszkalać: czy to w pisaniu projektów, czy w metodach pracy z osobami niepełnosprawnymi. Byli w Wielkiej Brytanii, Niemczech, w siedzibie Komisji Europejskiej, w Caritas Europa – dużym sukcesem jest zatrudnienie tam od 15 września naszej pracownicy. Rozpoczęliśmy nowy projekt wolontariatu „Power”. To tylko niektóre przykłady.

Jednym z ostatnich jest projekt „Laudato si”, mający przybliżać treść encykliki papieża Franciszka o integralnej ekologii.

 

Dużo w tym projektów zagranicznych?

Realizujemy projekty humanitarne, które pozwalają ludziom przeżyć w skrajnie trudnych warunkach. Ostatnio spędziłem pięć dni w Wenezueli. Sytuacja w tym kraju jest porównywalna do tej w Polsce w stanie wojennym, a średnia pensja wynosi dwa dolary miesięcznie! Rozdajemy paczki żywnościowe, w niedzielę po Mszy Świętej w parafii pod Caracas wydawaliśmy zupę dla czterystu osób.

O wsparcie zwracają się też do nas polscy misjonarze z różnych krajów świata. Wcześniej byłem pierwszym dyrektorem Dzieła Pomocy Misjom Ad Gentes, stąd relacje z nimi. W miarę naszych możliwości, dofinansowujemy projekty na misjach dotyczące dzieł charytatywnych, medycznych, edukacyjnych.

 

W jakiej relacji pozostaje Caritas Polska do Caritas diecezjalnych?

Caritas Polska jest instytucją usługową wobec Caritas diecezjalnych. Tak to odczytuję. Staramy się im pomagać przez różne programy, przeznaczać fundusze z naszych środków statutowych. Obecnie ogłosiliśmy konkurs na pomoc w noclegowniach i pomoc starszym osobom. Jesteśmy reprezentantem wszystkich Caritas diecezjalnych np. wobec Senatu, kiedy realizujemy projekt dla dzieci polonijnych. Rozmawiam z dyrektorami Caritas diecezjalnych, którzy zwracają się do nas o konkretną pomoc.

 

Niektórzy zarzucają Księdzu zbyt bliską współpracę z rządzącymi.

Odcinam się od polityki. W pewnym zakresie wyręczamy państwo w jego obowiązkach, musimy być ponad podziałami. Środki, które przychodzą, wydajemy zgodnie z ich przeznaczeniem i ze statutem. Uczciwie podchodzimy do sprawy. Po pomoc dla biednych idę do wszystkich, niezależnie od opcji rządzącej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 października

Środa, XXX Tydzień zwykły
+ Święto świętych Apostołów Szymona i  Judy Tadeusza
Cały tłum starał się Go dotknąć, poniewa moc wychodziła od Niego i uzdrawiała wszystkich.
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ef 2,19-22; Ps 19,2-5;Łk 6,12-19
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter