15 maja
środa
Zofii, Nadziei, Izydora
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Komisarz UE staje w obronie prześladowanych chrześcijan

Ocena: 0
1186

27 maja w Wiedniu w ramach zorganizowanego w ambasadzie Węgier międzynarodowego sympozjum poświęconego łamaniu praw człowieka chrześcijan unijny komisarz podkreślił, że „godność człowieka i wolność religijna są ze sobą nierozłącznie związane”. Przypomniał również, że Parlament Europejski już w 2016 roku określił mianem ludobójstwa prześladowania chrześcijan przez tzw. Państwo Islamskie. Ważnym jest jednak, aby informować po fakcie, że miało miejsce ludobójstwo, lecz trzeba wypracować środki, które przeszkodzą tego rodzaju zbrodniom. W tych sprawach Europa musi odgrywać bardziej wpływową rolę i potraktować to jako zadanie długofalowe, uważa Figel.

Zdaniem unijnego komisarza należy zapobiegać konfliktom i wspierać bardziej ludzkie stosunki oraz zrównoważony rozwój tak, aby powstrzymać dalszy napływ rzesz uchodźców do Europy. Ci ludzie masowo przybywają dlatego, że „my w sposób niedostateczny i za późno zaczęliśmy się tym zajmować”, skrytykował Figel.

Z kolei prof. Ingeborg Gabriel, profesor Uniwersytetu Wiedeńskiego zwróciła uwagę na powściągliwe reakcje i zbyt małą solidarność wewnątrzkościelną wobec naruszania praw człowieka w stosunku do chrześcijan. Z jej punktu widzenia chrześcijańska zasada miłosierdzia nie może prowadzić do łagodzenia stosunku do prawa. Jednocześnie wyraziła opinię, że aby zwrócić większą uwagę polityków, należy w kontekście międzynarodowym mówić raczej o „naruszaniu praw człowieka wobec chrześcijan”, a mniej o „prześladowaniu chrześcijan”. Taka terminologia stwarza większe powiązanie z prawem narodów, a ponadto przypominanie o powszechnym prawie do wolności religii jest „najbardziej efektywną drogą do działań na rzecz praw chrześcijan, zwłaszcza mniejszości chrześcijańskich”.

Prof. Gabriel jest także specjalnym delegatem OBWE ds. walki z rasizmem, wrogości wobec obcych oraz dyskryminacji. Szczególnym polem jej zainteresowań jest sytuacja chrześcijan i wyznawców innych religii.

Sympozjum na temat sytuacji prześladowanych chrześcijan oraz możliwości wsparcia dla nich zorganizował ambasador Węgier w Wiedniu, Andor Nagy i rzeczniczka praw człowieka w Austriackiej Partii Ludowej ÖVP Gudrun Kugler. Wśród 150 uczestników spotkania obecni byli m.in. delegat Stolicy Apostolskiej przy OBWE w Wiedniu, ks. prałat Janusz Urbańczyk, biskup pomocniczy w Wiedniu Franz Scharl, rumuńsko-prawosławny wikariusz biskupi Nicolae Dura oraz liczni przedstawiciele organizacji pozarządowych, którzy w swoich programach mają pomoc chrześcijanom na całym świecie oraz ich ochronę przed prześladowaniami.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 15 maja

Środa, VII Tydzień wielkanocny
Słowo Twoje, Panie, jest prawdą,
uświęć nas w prawdzie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 17, 11b-19
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna do św. Andrzeja Boboli: 7-15 maja
Nowenna do Ducha Świętego
Nowenna do św. Rity 13-21 maja



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter