23 maja
czwartek
Iwony, Dezyderego, Kryspina
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

80. urodziny "Czerwonych Maków" na Białołęce

Ocena: 0
476

Powstały w nocy z 17 na 18 maja. Dokładnie 80 lat temu. Niezwykła polska piosenka – „Czerwone maki na Monte Cassino”, której urodziny zaplanowano na piątek 17 maja 2024 o godz. 19 w ratuszu Dzielnicy Białołęka. 

Fot. mat. pras.

Piosenkę napisał Feliks Konarski (Red-Ren) w trakcie Bitwy pod Monte Cassino.

Pisałem gorączkowo, szybko... Jak gdybym chciał tymi paroma zwrotkami dodać im sił i krwi...

– wspominał. Właśnie 17 maja poprosił przyjaciela Alfreda Schütaza, również żołnierza 2 Korpusu Sił Zbrojnych, o skomponowanie melodii, która narodziła się około 3 w nocy. Pierwszy wykonanie miało miejsce nazajutrz, tuż po zdobyciu wzgórza. Przywołajmy znów autora:

Śpiewając po raz pierwszy „Czerwone maki” u stóp klasztornej góry, płakaliśmy wszyscy. Żołnierze płakali z nami. Czerwone maki, które zakwitły tej nocy, stały się jeszcze jednym symbolem bohaterstwa i ofiary – i hołdem ludzi żywych dla tych, którzy przez miłość wolności polegli dla wolności ludzi…

Utwór zyskał status nieformalnego hymnu wolnej Polski. Stawano na baczność, kiedy go wykonywano. Znów Konarski:

Napisałem w swoim życiu ponad dwa tysiące piosenek. Były wśród nich wesołe i sentymentalne, z sensem i bez sensu, dobre i złe, wartościowe i nijakie. Niektóre z dnia na dzień stawały się piosenkami popularnymi – inne przemijały bez echa... Jedna tylko potrafiła w tak szybkim czasie przełamać wszystkie istniejące na świecie bariery i granice, i połączyć rozrzuconych po najdalszych zakątkach ziemi Polaków: piosenka „Czerwone maki na Monte Cassino”.

Z chórami i filharmonikami 

Dlatego tegoroczną Noc Muzeów na warszawskiej Białołęce z inicjatywy Fundacji AVE i Anny Mieszkowskiej, piewczyni polskiej piosenki, zainauguruje w piątek 17 maja specjalne wykonanie „Czerwonych Maków”. O godzinie 19 w sali konferencyjnej ratusza Dzielnicy Białołęka przy ul. Modlińskiej 197 kilkudziesięciu śpiewaków z białołęckich chórów AVE, OKTAWIAN i KAPELA Z CERAMICZNEJ ze światowej sławy solistką Agnieszką Zwierko-Wiercioch oraz z instrumentalistami Filharmonii Narodowej i kwartetem dętym „Brass Riders” zaśpiewają ów niezwykły utwór Konarskiego w przepięknej aranżacji Jerzego Cembrzyńskiego na mezzosopran, chór mieszany, werbel, trąbkę, klarnet, akordeon, 3 puzony i tubę! Muzykami dyrygować będzie Barbara Hijewska. Nie zabraknie też gawędy o niezwykłości piosenki.

Oczywiście w śpiewie zaplanowano też znaczący udział publiczności. 

Po wykonaniu „Czerwonych Maków” odbędzie się koncert muzyki filmowej w wykonaniu znakomitego krakowskiego kwartetu dętego BRASS RIDERS. 

Wstęp wolny. Rezerwacja miejsc siedzących poprzez wypełnienie formularza na stronie fundacjaave.pl. 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 maja

Piątek, VII Tydzień wielkanocny
Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny, Wspomożycielki Wiernych
Słowo Twoje, Panie, jest prawdą,
uświęć nas w prawdzie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 10, 1-12
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna do św. Urszuli Ledóchowskiej 20-28 majaBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter