24 maja
piątek
Joanny, Zuzanny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dla dzieci misyjnych

Ocena: 0
286

W białym tygodniu modlą się i przekazują drobne ofiary. Coraz więcej dzieci pierwszokomunijnych chce tak pomagać dzieciom na misjach.

fot. arch. PDMD

Od początku istnienia Dzieła Misyjnego Dzieci, czyli od połowy XIX w., Pierwszą Komunię Świętą wiązano z pomocą misjom. – Święta Teresa z Lisieux, kiedy przyjęła po raz pierwszy Komunię Świętą, wstąpiła do Dzieła Misyjnego Dzieci, co uznajemy za początek światowej akcji „Dzieci Komunijne Dzieciom Misji” – wyjaśnia ks. Maciej Będziński, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce, które są inicjatorem wydarzenia. Akcja odbywa się w parafiach w Polsce w maju i czerwcu, nieprzerwanie od 1989 r., kiedy to w Polsce po okresie reżimu komunistycznego została odnowiona struktura Papieskich Dzieł Misyjnych. W tym roku przebiega pod hasłem „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”.

– W naszej parafii akcja odbywa się od dziewięciu lat – mówi Marzena Antoniuk, katechetka z parafii Świętego Ducha w Woli Uhruskiej w diecezji siedleckiej. W jednym z dni białego tygodnia w kościele dzieci mogą dowiedzieć się, jak żyją dzieci z terenów misyjnych. – W naszej parafii działa Ognisko Misyjne, które przygotowuje przed ołtarzem dekorację związaną z misjami. Przynosimy różne akcesoria i stroje, jak kapelusze czy peleryny noszone w krajach misyjnych. Pokazujemy prowadzoną przez nas kronikę i opowiadamy, co już zrobiliśmy dla dzieci na misjach. Przygotowujemy też oprawę liturgiczną Mszy Świętej. Dary w czasie Mszy niesione są razem przez dziecko pierwszokomunijne i dziecko z koła misyjnego – relacjonuje Marzena Antoniuk. Dzieci pierwszokomunijne modlą się za dzieci misyjne. Otrzymują też kopertę z obrazkiem. Te, które chcą, po uzgodnieniu z rodzicami mogą w następnych dniach złożyć w kopercie ofiarę na rzecz misji.


Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu drukowanym
Idziemy nr 20 (965), 19 maja 2024 r.
całość artykułu zostanie opublikowana na stronie po 24 maja 2024


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 maja

Piątek, VII Tydzień wielkanocny
Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny, Wspomożycielki Wiernych
Słowo Twoje, Panie, jest prawdą,
uświęć nas w prawdzie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 10, 1-12
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna do św. Urszuli Ledóchowskiej 20-28 majaBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter