24 czerwca
poniedziałek
Jana, Danuty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Porządki w kuchni

Ocena: 5
490

Dzisiaj będzie o nożach, patelniach, deskach do krojenia, garnkach i pojemnikach na żywność, tzw. tuperach. Dlaczego warto je od czasu do czasu wymienić?


fot. Joanna Lenkiewicz

Istnieją dwa główne powody. Po pierwsze, aby nie stwarzać zagrożenia dla zdrowia. Na przykład rowki zarysowanej pokrywki są bardzo trudne do wyczyszczenia, więc wilgoć lub drobne resztki jedzenia mogą pozostać wewnątrz pokrywki, sprzyjając rozwojowi mikroorganizmów, z których niektóre mogą być patogenne. Lekceważymy to, ponieważ nasze obawy zwykle nie koncentrują się na zagrożeniach mikrobiologicznych, ale na chemicznych. To, co nas przeraża, to skład chemiczny materiałów, z których wykonano przybory kuchenne, zwłaszcza jeśli jest to tworzywo sztuczne. Przedmioty używane do kontaktu z żywnością powinny mieć atesty gwarantujące bezpieczeństwo, że materiał użyty do produkcji nie wchodzi w interakcje z żywnością. Oczywiście zachęcam do kupowania dobrej jakości sprzętu kuchennego z odpowiednimi atestami, jeśli wiemy, że będą one miały kontakt z żywnością. Drugi powód wymiany przyborów to zapobieganie zmianie składu i właściwości żywności, takich jak zapach lub smak. Na przykład tworzywa sztuczne „starzeją się” wraz z użytkowaniem i upływem czasu, uwalniając część tworzących je związków i nadając żywności charakterystyczny „plastikowy” zapach.

Kiedy wymienić deskę do krojenia? Kiedy jej powierzchnia jest uszkodzona (ma liczne, głębokie rowki, które są trudne do czyszczenia) lub jej integralność została naruszona (jeśli jest wypaczona lub pęknięta). Dotyczy to zarówno desek drewnianych, jak i plastikowych. W jednych i drugich łatwo gromadzi się pleśń i specyficzne zapachy. Ale o deskach powiemy sobie innym razem.

Patelnie? O nich była już mowa we wcześniejszych numerach „Idziemy”. Dodam jeszcze, że patelnię należy wymienić zawsze, kiedy rączka jest uszkodzona, słabo przymocowana czy przepalona. I nie ma żartów, bo to grozi poparzeniem. Być może pani domu świetnie radzi sobie z taką patelnią, ale co z innymi członkami rodziny, którzy nie mają zdolności kuglarskich?

Noże wymieniamy, kiedy są wyszczerbione, niemożliwe jest ich naostrzenie lub schodzi z nich powłoka zapobiegająca przyklejaniu się jedzenia. Pojemniki na żywność należy wymienić, kiedy są dziurawe, stopione, mają porowatą powierzchnię lub kiedy pokrywki nie spełniają swojej funkcji.

Zachęcam do stanowczości w wyrzucaniu. Raz się żyje!

Idziemy nr 22/2024

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Specjalistka usług hotelarsko-gastronomicznych, z wykształcenia dietetyk, absolwentka SGGW.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 czerwca

Poniedziałek, XII Tydzień zwykły
Uroczystość narodzenia św. Jana Chrzciciela
Jan przyszedł świadczyć o światłości,
aby przygotować Panu lud doskonały.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Łk 1, 5-17
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter