25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wkrótce inauguracja roku upamiętnienia 40. rocznicy porwania i śmierci ks. Popiełuszki

Ocena: 5
226

Od 28 lutego do 3 listopada br. trwać będą obchody 40. rocznicy śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

wikipedia

O znaczeniu tej postaci oraz o wybranych inicjatywach podejmowanych w związku z rokiem rocznicowym mówili m.in. przedstawiciele Społecznego Komitetu Upamiętnienie 40. Rocznicy Porwania i Męczeńskiej Śmierci Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki podczas konferencji prasowej, która odbyła się dziś w domu Arcybiskupów Warszawskich. W konferencji wziął również udział metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. W związku z rokiem rocznicowym uruchomiona została też dziś strona internetowa 40rocznica.popieluszko.net.pl.

Kard. Nycz na wstępie podziękował Społecznemu Komitetowi, który zawiązał się wokół sanktuarium „by uczcić i wydobyć duchowe przesłanie z pięknego życia ks. Popiełuszki”. Podkreślił też, jak ważne jest w tym kontekście właściwe akcentowanie podstawowych wymiarów życia kapłana, tak, by widać było aktualność tej postaci. – Jako człowiek, jako ksiądz posłany do duszpasterstwa pielęgniarek i robotników, potrafił pokazywać piękno wiary katolickiej i wynikający z tej wiary system wartości i norm moralnych. Potrafił przekazać, że jest to propozycja, którą Kościół a przez Kościół Chrystus daje człowiekowi i światu, z tym ważnym zatrzeżeniem: „jeśli chcesz” – mówił kard. Nycz

– Oddał siebie Panu Bogu i ludziom, służąc tym, którzy byli najbardziej poszkodowani i pozbawieni głosu. Współczesnemu człowiekowi może powiedzieć to samo – jeśli doświadczamy niepokojów, trzeba powrócić do Pana Boga, żyć uczciwie i godnie – mówił ks. dr Marcin Brzeziński, kustosz Sanktuarium Błogosławionego Księdza Popiełuszki. Zwrócił uwagę na znaczenie drogi duchowej w przeżywaniu 40 rocznicy śmierci Błogosławionego. – Trzeba zacząć od przemiany własnych serc – powiedział. Dlatego też zaprosił do rozpoczynającej się już 28 lutego codziennej modlitwy przy grobie ks. Jerzego, o godz. 21, przez 37 tygodni, które nawiązują do 37 lat jego życia. – Zapraszamy do modlitwy o przemianę serca i do postu od złych słów – zachęcał.

O działaniach 16 – osobowego Społecznego Komitetu Upamiętnienie 40. Rocznicy Porwania i Męczeńskiej śmierci Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki mówił jego przewodniczący, Paweł Kęska, manager Muzeum Księdza Popiełuszki. – Naszym celem jest zrobić wszystko, co umiemy, by historia ks. Popiełuszki była dziś opowiedziana pełnym głosem i usłyszana w wielu miejscach w Polsce i na świecie – powiedział. Jak podkreślił, celem Komitetu jest m.in. przekazywanie informacji nt. wydarzeń upamiętniających kapłana, po to by zwrócić uwagę na jego znaczenie i na fakt, że dla wielu osób stanowi on niegasnącą inspirację.

Poinformował, że inicjatywy tez zbierane są na uruchomionej dziś stronie 40rocznica.popieluszko.net.pl

O fundacji „Dobro” im. ks. Popiełuszki powiedział jej prezes, Marek Popiełuszko, bratanek Księdza. Przypomniał, że powstała ona w 2015 r., by zaopiekować się m.in. miejscem narodzin ks. Jerzego. Poinformował też o działaniach podejmowanych przez Fundację w roku rocznicowym, m.in. o uroczystościach 7 i 8 września w Okopach i Suchowoli w związku z rocznicą narodzin ks. Popiełuszki.

O działaniach podejmowanych przez różne instytucje, które włączyły się w obchody 40. rocznicy śmierci ks. Jerzego mówili też ich przedstawiciele - Adam Lewandowski z IPN, dr Piotr Kopszak, dyrektor Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, czy Grzegorz Szczecina z Polskiego Radia.

Głos zabrała też 18-letnia Emilia Partyka, reprezentująca Młodzież Księdza Jerzego, grupę powstałą wokół Muzeum i Sanktuarium. Emilia Partyka angażuje się w projekt, który ma przybliżyć ks. Jerzego młodym – będą to warsztaty mu poświęcone, prowadzone w różnych szkołach na terenie całej Polski.

Obchody rocznicowe zainaugurowane zostaną przy grobie bł. ks. Popiełuszki na warszawskim Żoliborzu 28 lutego, w 42. Rocznicę pierwszej odprawionej przez niego Mszy św. za Ojczyznę. Od tego dnia codziennie o godz. 21. Przy grobie męczennika odprawiana będzie specjalna modlitwa o wolność od lęku i nienawiści zaproponowana przez Sanktuarium parafianom, wspólnotom religijnym i wszystkim wiernym, jako część programu „osobistej i społecznej, duchowej przemiany”. Oprócz modlitwy, na każdy z 37 tygodni upamiętnienia przygotowany został fragment nauczania ks. Popiełuszki z pytaniami do osobistej refleksji. W duchowym programie znalazł się także post od krzywdzących słów oraz zachęta do wrażliwości na materialne i duchowe potrzeby bliźnich. Modlitwa prowadzona codziennie w Sanktuarium zakończy się w listopadzie, w rocznice pogrzebu ks. Popiełuszki. Pogrzeb ten w 1984 r. zgromadził kilkusettysięczną rzeszę wiernych.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 kwietnia

Czwartek, IV Tydzień wielkanocny
Święto św. Marka, ewangelisty
My głosimy Chrystusa ukrzyżowanego,
który jest mocą i mądrością Bożą.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 16, 15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter