15 maja
środa
Zofii, Nadziei, Izydora
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Watykan: konferencja o pokucie i penitencjarii w XIX w.

Ocena: 0
571

Teologia, praktyka, religijność i prawo: istnieją różne podejścia, w których sakrament miłosierdzia będzie omawiany podczas dwudniowego VII Sympozjum zorganizowanego przez Penitencjarię Apostolską. Uczestniczący w konferencji Regens Penitencjarii Apostolskiej ks. Krzysztof Nykiel dzieląc się jej tematyką z Radiem Watykańskim podkreślił potrzebę odnowienia sakramentu pojednania "w swoim pięknie i znaczeniu".

Z punktu widzenia historii nacisk podczas konferencji zostanie położony na "długi wiek XIX", pomiędzy rewolucją francuską a restauracją (1789-1903), zarysowując relacje wewnątrz Kurii Rzymskiej i w Kościele w tamtym czasie, przedstawione będą również analogie z rządami i wymaganiami współczesnego świata. Zdaniem ks. Nykiela szczególnie interesujące w czasie konferencji będzie poświęcenie części wystąpień specjalistów tematyce pokuty w perspektywie sztuki.

Podczas kongresu będzie miało miejsce otwarcie "Archiwum teologa", cennego źródła pozwalającego na odtworzenie klimatu kulturowego i sieci relacji w Kurii Rzymskiej z nieznanej dotąd perspektywy na podstawie zawartych w nim dokumentów.

Papież Franciszek zezwolił w 2019 r. na dostęp do tej części tak ważnego kompleksu dokumentów, które do tej pory były całkowicie niedostępne dla badań naukowych i które odnoszą się do kwestii teologicznych i prawnych rozpatrywanych na poziomie czysto ogólnym, a nie na konkretnych przypadkach rachunku sumienia, które zawsze są chronione pieczęcią sakramentalną.

"Teraz, dzięki sympozjum, dostęp do tego archiwum będzie możliwy dla szerszej publiczności" - powiedział ks. Nykiel zaznaczając, że badanie tych dokumentów pozwala zrozumieć nie tylko orientacje poszczególnych teologów czy samej Penitencjarii, najwyższego sądu kościelnego Kościoła rzymskokatolickiego rozpatrującego sprawy sumienia, ale także klimat kulturowy i sieć relacji wewnątrz Kurii z nieznanej dotąd perspektywy.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 15 maja

Środa, VII Tydzień wielkanocny
Słowo Twoje, Panie, jest prawdą,
uświęć nas w prawdzie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 17, 11b-19
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna do św. Andrzeja Boboli: 7-15 maja
Nowenna do Ducha Świętego
Nowenna do św. Rity 13-21 maja



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter