29 maja
środa
Magdaleny, Bogumily, Urszuli
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

O miłosierdziu z nowym entuzjazmem

Ocena: 0
577

– Aby Kościół żył i świadczył o miłosierdziu, temat miłosierdzia należy ponownie przedstawić z nowym entuzjazmem i z odnowioną działalnością duszpasterską – tak kard. Stanisław Dziwisz widzi kluczowe zadanie dla Kościoła oraz dla wiarygodności jego głoszenia Ewangelii.

2016-04-08 10:08
pra / Kraków (KAI), mz

Uroczysta Msza święta pod przewodnictwem metropolity krakowskiego zakończyła wczoraj w Łagiewnikach Jubileuszowy Kongres Miłosierdzia.

W czwartek 7 kwietnia w krakowskich Łagiewnikach odbywał się Jubileuszowy Kongres Miłosierdzia. Uroczystej Mszy świętej na zakończenie obrad przewodniczył i homilię wygłosił metropolita krakowski, kard. Stanisław Dziwisz.

Odwołując się do bulli Misericordiae vultus papieża Franciszka kard. Dziwisz podkreślił, że w dzisiejszych czasach, gdy Kościół jest zaangażowany w nową ewangelizację, "temat miłosierdzia wymaga, by go ponownie przedstawić z nowym entuzjazmem i z odnowioną działalnością duszpasterską". – Jest to kluczowe zadanie dla Kościoła oraz dla wiarygodności jego głoszenia Ewangelii, aby żył on i świadczył w pierwszej osobie o miłosierdziu – mówił kaznodzieja.

Kard. Dziwisz podkreślił, że Kościół jest sługą i pośrednikiem wobec ludzi i tam, gdzie jest obecny, musi się zaznaczyć też miłosierdzie Ojca. – W naszych parafiach, w naszych wspólnotach, w stowarzyszeniach, w ruchach, gdziekolwiek są chrześcijanie, każdy powinien tam odnaleźć oazę miłosierdzia – wyliczył hierarcha.

Metropolita krakowski zwrócił uwagę, że papież Franciszek dał Kościołowi na Rok Jubileuszowy hasło „Miłosierni jak Ojciec”, z kolei ewangelista Łukasz przypomina nauczanie Jezusa, który mówi „Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny”. Kard. Dziwisz stwierdził, że to program na życie. – Ten program jest trudny, ale zarazem bogaty w radość i w pokój – zaznaczył kaznodzieja.

Hierarcha podkreślił, że aby być zdolnymi do miłosierdzia, powinniśmy najpierw nastawić się na słuchanie słowa Bożego. – To oznacza odzyskanie na nowo wartości ciszy, aby móc medytować słowo, które jest do nas zwrócone – mówił kaznodzieja i dodawał, że dopiero w ten sposób możliwa jest kontemplacja miłosierdzia Boga i przyjęcie go jako własnego stylu życia. – Za słuchaniem Słowa Bożego niech idzie działanie – zakończył homilię kard. Dziwisz.

Jubileuszowy Kongres Miłosierdzia odbywał się 7 kwietnia w krakowskich Łagiewnikach pod hasłem „Miłosierdzie w praktyce duszpasterskiej”. Na kongres zostali zaproszeni księża, którzy pracują w sanktuariach Bożego Miłosierdzia i miejscach, gdzie zlokalizowano jubileuszowe bramy miłosierdzia.

W czasie obrad bp Jan Zając, honorowy kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach zwrócił uwagę, że choć tajemnica Bożego Miłosierdzia została przypomniana przez św. Siostrę Faustynę i przekazana całemu światu przez posługę Jana Pawła II, to w czasie Światowych Dni Młodzieży „wytryśnie ożywczy strumień przebaczenia i łaski, która nas wszystkich moralnie odmładza i przywraca młodość ducha. Miłość miłosierna, która zaspokoi najgłębsze pragnienia nie tylko młodych serc, ale nas wszystkich” – mówił bp Zając.

Organizatorami Kongresu były Międzynarodowa Akademia Bożego Miłosierdzia, Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia oraz Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 maja

Środa, VIII Tydzień wielkanocny
Syn Człowieczy przyszedł, żeby służyć
i dać swoje życie jako okup za wielu.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 10, 32-45
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter