21 czerwca
piątek
Alicji, Alojzego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Świętuj!

Ocena: 5
507

Na jednym ze spotkań formacyjnych w KSM rozmawialiśmy z nastolatkami o pomysłach na to, jak dzień święty święcić.

fot. Freepik

Oprócz uczestniczenia w niedzielnej Eucharystii padały różne pomysły, w jaki sposób zadośćuczynić trzeciemu przykazaniu Dekalogu. Umówiliśmy się, że będziemy sobie wysyłać na grupę messengerową fotki z niedzielnego spędzania czasu. Nikt się nie spodziewał, że powstanie piękna galeria zdjęć radosnych młodych ludzi: w lesie, nad jeziorem, w piaskownicy z młodszą siostrą, na koniach z bratem, piekących ciasto z mamą, składających model samolotu z tatą – i wielu innych. Sam wówczas zrobiłem zdjęcie podczas przejażdżki rowerowej. Wielu z nas zyskało doświadczenie wypoczynku i regeneracji sił. A to wszystko na chwałę Bożą i pożytek ludzki.

Jako ksiądz słucham licznych historii rozwiedzionych mężów czy poranionych żon, którzy nie doświadczali bliskości współmałżonka, i zbuntowanych nastolatków, którzy nie mają czasu na spędzenie wolnej soboty z rodzicami. W dobie mediów społecznościowych szybciej dowiadujemy się o aktualnej sytuacji życiowej bliskich osób z relacji na Instagramie niż w wyniku wspólnego wypicia popołudniowej kawy i wymiany myśli. W tym kontekście bardzo wyraziście brzmią słowa: „Pamiętaj, że byłeś już niewolnikiem. A z tej niewoli wyprowadził cię Pan, Bóg twój”.

Powraca zarzut stawiany faryzeuszom, że zdeformowali Prawo mojżeszowe. Byli tak wyczuleni na przestrzeganie drobnostek, że zapominali o duchu, który je tworzy. W dzisiejszej Ewangelii faryzeusze oskarżają uczniów Jezusa o pogwałcenie szabatu. Mocne słowa jak na niewidomych przewodników, próbujących podprowadzać swoich braci do Boga. Kiedy rozpatrujemy sprawę w kluczu ichniejszej kazuistyki, zrywanie kłosów jest jednoznaczne ze żniwami, a oczyszczanie ziarna z plew to młócka. Te prace polowe były zakazane w szabat, który miał być dniem odpoczynku. Ciekawostka: chleby pokładne, o których wspomniano w Ewangelii, to dwanaście bochenków, które były składane każdego tygodnia w świątyni jako hołd dwunastu pokoleń Izraela. Wszystko na chwałę Boga.

Święty Augustyn radzi: „Kochaj i rób, co chcesz”. Jeśli będziesz kochał (i siał dobro wokół siebie), żadne przykazania nie będą ci potrzebne, ponieważ będziesz doskonale wiedział, intuicyjnie przeczuwał, co robić, a czego unikać, aby pozostać w harmonii i przyjaźni z Bogiem, samym sobą i bliźnim. Obsesyjne oglądanie się za tym, co drugorzędne, dusi miłość, która ma być ponad wszystko, co robimy. Przepisy prawa o mniejszej ważności powinny ustępować przed tymi ważniejszymi.

Jeśli jest czas na świętowanie – świętuj i daj sobie czas na odpoczynek. Nawet nie wiesz, ile osób na tym skorzysta.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Kapłanem archidiecezji warszawskiej, asystent diecezjalny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji
Warszawskiej, wikariusz parafii bł. Władysława z Gielniowa na Ursynowie

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 czerwca

Piątek, XI Tydzień zwykły
Wspomnienie św. Alojzego Gonzagi, zakonnika
Błogosławieni ubodzy w duchu,
albowiem do nich należy królestwo niebieskie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 6, 19-23
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter