21 maja
wtorek
Wiktora, Kryspina, Tymoteusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ukraina: konferencja nt. rannych na wojnie

Ocena: 0
599
2016-05-07 22:18
kcz (KAI Lwów) / Lwów, mz

Jej organizatorem byli miejscowi Rycerze Kolumba we współpracy i przy udziale lekarzy z Wojskowego Szpitalu Klinicznego w Bydgoszczy.

– Od początku wojny w Donbasie w różny sposób pomagamy rannym, których jest wielu, we lwowskich szpitalach wojskowych – powiedział KAI Jurij Małećkyj, wiceprzełożony Ukraińskiej Rady Rycerzy Kolumba. Przypomniał, że m.in. za pośrednictwem abp. Mokrzyckiego udało się sprowadzić ze Szwajcarii przez Rzeszów aparat rentgenowski dla lwowskiej kliniki Ukraińskiej Państwowej Straży Granicznej.

W szpitalu tym przebywa wielu rannych żołnierzy i cywilów, którzy stracili końcówki rąk i nóg. – Ponieważ na Ukrainie nie powstał jeszcze celowy program pomocy takim ludziom, dlatego razem z naszym metropolitą szukaliśmy w Polsce lekarzy z oświadczeniem w tej dziedzinie. Wybór padł na 10. Wojskowy Szpital Kliniczny w Bydgoszczy – wyjaśnił Małećkyj.

Z kolei prof. dr Krzysztof Leksowski z Bydgoszczy oświadczył, że tamtejsza placówka ma pewne doświadczenie w tym zakresie, gdyż uczestniczy w misjach międzynarodowych w Iraku i Afganistanie. – Przyjechaliśmy więc tutaj, aby podzielić się tymi doświadczeniami z kolegami z Ukrainy – zaznaczył naukowiec. Jednocześnie wyraził uznanie dla praktycznych doświadczeń ukraińskich chirurgów wojskowych, życząc im powodzenia w ich ciężkiej pracy chirurgicznej i aby było jak najmniej powikłań. – Jest to pragnienie każdego chirurga – dodał. Zwrócił uwagę, że nie da się tego uniknąć, „ale po tu jesteśmy, żeby podzielić się tymi swoimi doświadczeniami, co i jak zrobić, aby tych powikłań było jak najmniej, a jeżeli się zdarzają, to jak je skutecznie leczyć”.

Zespół lekarzy z Bydgoszczy zapoznał się z sytuacją we lwowskich szpitalach wojskowych. Na konferencję w kurii zaproszono też młodych medyków, mobilizowanych do służby w wojskowych szpitalach polowych oraz miejscowych ortopedów.

– Było to pierwsze spotkanie lekarzy polskich i ukraińskich na rzecz pomocy ofiarom wojny pragniemy kontynuować – powiedział po zakończeniu konferencji J. Małećkyj. A ks. infułat Józef Pawliczek, wikariusz generalny archidiecezji lwowskiej, zapewnił, że Lwowska Kuria Metropolitalna jest otwarta na takie inicjatywy i będzie je wspierać. Poparcie dla tego rodzaju działań obiecali także przedstawiciele władz obwodu lwowskiego i województwa kujawsko-pomorskiego oraz konsul RP we Lwowie Marian Orlikowski.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 maja

Wtorek, VII Tydzień wielkanocny
Nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego,
jak tylko z krzyża Pana naszego

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 9, 30-37
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna do św. Rity 13-21 maja
+ Nowenna do św. Urszuli Ledóchowskiej 20-28 maja



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter