30 czerwca
czwartek
Emilii, Lucyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Misericors - aplikacja na Rok Miłosierdzia

Ocena: 0
2233

Aplikacja jest konkretną odpowiedzią na wezwanie papieża Franciszka, by odkrywać uczynki miłosierdzia i realizować je w codziennym dniu – mówią twórcy multimedialnego i interaktywnego projektu Misericors, którego celem jest szerzenie Bożego Miłosierdzia.

2015-12-10 10:14
pra / Kraków (KAI), sg

– Wykorzystując najnowsze technologie, chcemy docierać do współczesnego człowieka z przesłaniem miłości i nieskończonego miłosierdzia Boga. W tym celu publikujemy nauczanie Kościoła o miłosierdziu i zachęcamy do wielbienia miłosierdzia, zwłaszcza modlitwy Koronką do Bożego Miłosierdzia. Przypominamy też, na czym polegają uczynki miłosierne i motywujemy do codziennej aplikacji miłosierdzia – wyjaśniają cele projektu Misericors jego twórcy.

Jak podkreśla fundator i wiceprezes zarządu Fundacji Misericors.org ks. Rafał Wilkołek, projekt ma być z jednej strony narzędziem informacyjnym, a z drugiej formacyjnym o Bożym miłosierdziu. Fundacja uruchomiła już portal w wersji beta i mocno zaznaczyło swoją obecność w mediach społecznościowych. Aplikację dla urządzeń mobilnych z Androidem można już pobrać, użytkownicy systemu iOS będą mogli to zrobić jeszcze w tym tygodniu.

Pomysł całości opiera się na trzech filarach praktykowania miłosierdzia przez słowo, czyn i modlitwę. Pierwszy filar związany jest „pigułkami Bożego Miłosierdzia”, czyli tekstami autorów współczesnych, dokumentów Kościoła, komentarzami egzegetycznymi. – Ale uwaga, to musi być krótkie, to musi być do przeczytania między jedną a drugą stacją metra. Pigułeczka – coś, co nas zainspiruje – wyjaśnia ks. Wilkołek.

Do uczynków miłosierdzia użytkowników mają inspirować przykłady dzieł z całego świata. A w ramach trzeciego filaru zebrane będą interaktywne formy kultu Bożego Miłosierdzia, jak np. śpiewana Koronka, do której będzie się można przyłączyć na portalu albo wyznaczone trasy do sanktuariów Bożego miłosierdzia.

Twórcy projektu chcą użytkownikom zaproponować pewne „ścieżki miłosierdzia”, czyli sposoby przeżycia dnia z Bożym miłosierdziem. – Rano dostaję pigułeczkę z pierwszego filaru, coś co mnie zainspiruje. Do godziny dwunastej – jakiś uczynek miłosierdzia, w który mogę się zaangażować, a o godzinie 15.00 jakąś konkretną interaktywną formę kultu Bożego Miłosierdzia – mówi ks. Wilkołek. Za pomocą narzędzi przygotowanych przez zespół Misericors.org będzie można ocenić – na tyle, na ile można to zrobić wirtualnie – jak duchowość miłosierdzia rozwija się w użytkowniku, a także w jaki sposób efekt Bożego miłosierdzia jest obecny w świecie.

Zespół Misericors.org tworzą ludzie świeccy, księża i osoby konsekrowane. Prezesem zarządu fundacji jest Paweł Poleński, specjalista ds. bezpieczeństwa internetowego, a fundatorem i wiceprezesem ks. Rafał Wilkołek z archidiecezji krakowskiej. Zarząd tworzą także Monika Przybysz, medioznawca z UKSW i ks. Józef Kloch, były rzecznik KEP.

Podstawowa wersja portalu i aplikacji będzie dostępna w językach polskim, angielskim, hiszpańskim, włoskim, francuskim, niemieckim, portugalskim i rosyjskim. Zespół Misericors.org zakłada, że do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie zgromadzi 100 tys. użytkowników z całego świata.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 30 czerwca

Czwartek, XIII Tydzień zwykły - wspomnienie Świętych Pierwszych Męczenników
św. Kościoła Rzymskiego

On wstał i poszedł do domu.
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 9, 1-8
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajczęściej czytane komentarzePOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter