Historycznie pierwszy niemiecki obóz koncentracyjny, KL Dachau, tak jak inne obozy obchodzi 80. rocznicę wyzwolenia. Niestety, o tym w Polsce cisza, choć było to główne miejsce kaźni księży katolickich.

Inaczej niż 10 lat temu, z Polski pojedzie do Dachau zapewne jedynie niewielka grupa. A i poprzednie duże uroczystości wywołały wiele krytyki i kontrowersji. Można było bowiem odnieść wrażenie, że gospodarze chcą jak najszybciej zapomnieć o obozie, który przez kilka lat funkcjonował w mieście – pełnym zabytków, gdzie niegdyś żyli i tworzyli artyści.
OBÓZ WZORCOWY
To nie jest niemiecki wynalazek. Obozy koncentracyjne istniały wcześniej, a wśród najbardziej znanych były concentration camps dla kobiet i dzieci Burów (osadników w Afryce Południowej), walczących przeciwko Anglikom pod koniec XIX w. Z głodu i chorób zmarło tam 27 tys. osób.
Konzentrationslager Dachau, stworzony po objęciu władzy przez Hitlera, był obozem wzorcowym. Powstał z rozkazu Himmlera z 21 marca 1933 r. Część przeznaczona dla więźniów mieściła się pierwotnie w 18 barakach. Potem obóz rozbudowano, w czasie wojny przebywało tu nawet 16 tys. osób. W 1943 r. wybudowano krematorium, a następnie obok niego – komorę gazową.
Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu drukowanym
Idziemy nr 14 (1010), 06 kwietnia 2025 r.
całość artykułu zostanie opublikowana na stronie po 12 kwietnia 2025