21 maja
poniedziałek
Wiktora, Kryspina, Tymoteusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nie tylko ikona

Ocena: 0
716

„Piękno zbawi świat” – od tego zdania z „Idioty” Fiodora Dostojewskiego, przypominającego nam pośrednio, że Piękno jest jednym z imion Boga, rozpoczyna Ewa Kiedio swoją rozmowę z bp. Michałem Janochą, teologiem i historykiem sztuki, wybitnym znawcą świata ikony.

Dyskusję otwierają rozważania nad rozumieniem pojęcia piękna. W gąszczu specjalistycznych terminów powraca prawda, że kontakt z pięknem to sytuacja „absolutnie egzystencjalna”. Często dotykająca naszych moralnych wyborów. Bo piękno przyciąga, ale też i kusi.

Zasadniczą część książki stanowi jednak podróż po dwóch nurtach ikonografii chrześcijańskiej: coraz bliższym nam świecie ikony oraz uniwersum skomplikowanych związków religii i sztuki w tradycji Zachodu. Publikacja nie omija też tak drażliwych zagadnień, jak wszechobecny kicz religijny czy współczesne skandale artystyczne z sacrum w tle.

Przemyślany – można by nawet powiedzieć, że wysmakowany – zestaw pytań i wyczerpujące, udzielane z uwagą i drobiazgowością odpowiedzi pokazują, że mamy do czynienia ze spotkaniem prawdziwych miłośników sztuki. Z którego wyniknęło coś pięknego.

Czytelników z Warszawy i okolic zachęcamy do udziału w spotkaniu z autorami książki, które odbędzie się 17 maja o godz. 18 w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.

 

„A piękno świeci w ciemności. Z biskupem Michałem Janochą rozmawia Ewa Kiedio”, Biblioteka „Więzi”, Warszawa 2017, ss. 230

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka dziennikarstwa, etnologii i teologii. Od 2012 roku związana z tygodnikiem „Idziemy”. Należy do Wspólnoty Sant’Egidio.Najczęściej czytane artykuły

SALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły