Przegląd ważnych wydarzeń ostatnich dni.

Święci z Katynia. Sobór prawosławnych biskupów w Polsce zdecydował o kanonizacji męczenników katyńskich. Podczas uroczystości zaplanowanych na 17 września w poczet świętych zaliczeni zostaną księża: płk Szymon Fedorońko, prot. ppłk Wiktor Romanowski, prot. mjr. Włodzimierz Ochab oraz inni prawosławni duchowni i świeccy, "których imiona znamy i nie znamy".
O funduszu nieuczciwie. - Fundusz Kościelny nie jest darem państwa dla Kościoła, tylko konsekwencją upaństwowienia nieruchomości kościelnych w 1950 r. – powiedział PAP rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak. Proponowanie przez Lewicę jego likwidacji uznał za nieuczciwe, bo we władaniu państwa nadal pozostaje ok. 60 tys. ha nieruchomości. Obecnie 95 proc. wydatków Funduszu to składki na ubezpieczenia społeczne osób duchownych wszystkich wyznań, także tych, które po 1950 r. nie utraciły majątków na rzecz państwa.
Jasnogórska rocznica. 30-lecie działalności obchodzi Rozgłośnia radiowa Sanktuarium Matki Bożej Jasnogórskiej, zainaugurowana 25 marca 1995 r. To za jej pośrednictwem przeprowadzono po raz pierwszy transmisję Apelu Jasnogórskiego.
KUL w Kenii. KUL podpisał umowę z fundacjami: HAART Poland i HAART Kenya, dotyczącą wspólnych działań w zakresie przeciwdziałania procederowi handlu ludźmi w Afryce Wschodniej. W jego ramach polscy naukowcy będą opracowywać narzędzia diagnostyczne służące ocenie odporności ofiar handlu ludźmi. Kenia jest hubem, z którego często wysyłani są do innych miejsc współcześni niewolnicy, wywodzący się z biednych krajów afrykańskich.
Gdzie na pielgrzymkę? Na stronie europepilgrime.eu/pl znajduje się cyfrowa mapa wybranych miejsc pielgrzymkowych w Polsce, Czechach, na Słowacji i Węgrzech. Jest owocem współpracy środkowoeuropejskich uczelni z pasjonatami podróży. Polskim partnerem projektu jest Uniwersytet Papieski Jana Pawła II (kierunek: Turystyka i zarządzanie dziedzictwem). Finansowo wsparł go Fundusz Wyszehradzki.
Dźwięk jedności. Dzwonem jedności i pokoju nazwano 300-kilogramowy dzwon, który archidiecezja katowicka przekazała tamtejszej ewangelicko-augsburskiej katedrze Zmartwychwstania Pańskiego.
Wielki Marsz z okazji tysiąclecia Królestwa Polskiego i 500-lecia hołdu pruskiego ruszy 12 kwietnia o godz. 12 spod pomnika Kopernika w Warszawie w kierunku pl. Zamkowego, gdzie zostanie podjęta próba pobicia rekordu Polski w liczbie par tańczących poloneza; o godz. 10.30 – Msza św. w parafii św. Krzyża (Krakowskie Przedmieście 3). Na wydarzenie zaprasza Komitet Inicjatywy Społecznych Obchodów z prof. Andrzejem Nowakiem, marszałkiem Markiem Jurkiem i Patrykiem Jakim na czele.
Lasy w tarapatach. Lasy Państwowe, które rokrocznie przynosiły gigantyczne zyski, odnotowują już 700 mln zł straty, co groi akcją protestacyjną - informuje "Nasz Dziennik".
Gdańska prohibicja. Gdańscy radni postanowili rozszerzyć śródmiejską strefę nocnego zakazu sprzedaży alkoholu na całe miasto. Przepisy, które mają poprawić bezpieczeństwo i jakość życia mieszkańców, wejdą w życie 1 września.
Bez ginekologa. 65 proc. Polek uważa, że dostęp do badań ginekologicznych jest utrudniony – wynika z raportu "Bezwstydnie zdrowe". Najczęściej takiego zdania są Polki w wieku 18-29 lat. 83 proc. z nich twierdzi, że dotyka ich ten problem.
Nowy wymiar przeglądania. W Polsce Google uruchomiło AI Overview (Przegląd od AI) - funkcję wyszukiwarki, która za pomocą sztucznej inteligencji wyświetla użytkownikom gotowe odpowiedzi na zadawane pytania, dotyczące treści rozproszonych w Internecie. Funkcja w zamyśle ma ulepszyć tradycyjne wyniki wyszukiwania, ale prawdopodobnie odbije się negatywnie na ruchu i przychodach wydawców i twórców treści.
Sztuczna fotka. W cv coraz więcej zdjęć kandydatów, także fotografii biznesowych, generowanych jest przez AI. Część komentatorów uznaje to za rodzaj oszustwa, inni powiadają się za zaznaczaniem takiego „autorstwa”. Dołączanie zdjęcia do cv nie jest obligatoryjne.