1 marca
piątek
Antoniny, Radoslawa, Dawida
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Podwójna wspólnota

Ocena: 0
2479

Parafia Opatrzności Bożej w Warszawie Wesołej jest jedną z dwóch w Polsce prowadzoną przez Wspólnotę Chemin Neuf. Jak funkcjonuje?

fot. Jacek Kalinowski

Pieczę duszpasterską nad parafią w Wesołej abp Henryk Hoser SAC, jako ordynariusz warszawsko-praski, przekazał Wspólnocie Chemin Neuf (po polsku „Nowa Droga”) we wrześniu 2011 r.

– Parafia została powierzona ojcom z Instytutu Chemin Neuf, ale my też na co dzień funkcjonujemy jako członkowie wspólnoty – mówi o. Adam Strojny CCN, proboszcz w Wesołej od 1 września 2019 r.

Obok parafii w Wesołej Chemin Neuf prowadzi też parafię w Mistowie pod Mińskiem Mazowieckim, również w diecezji warszawsko-praskiej. Do parafii wspólnota posyła „ekipę” do jej prowadzenia, czyli księży i konsekrowane siostry. W Wesołej wikariuszem jest o. Krzysztof Charańczuk CCN. Pracuje tu też od dwóch lat s. Katarzyna Jackowska CCN, która złożyła śluby wieczyste, oraz dwie osoby świeckie, będące w związkach małżeńskich: Jolanta Łęczycka i Marek Sęczek. – Spotykamy się z nimi raz na tydzień lub dwa tygodnie. Pół dnia spędzamy razem, żeby rozeznawać, planować, podejmować decyzje. Do pomocy jest z nami od trzech lat rezydent ks. Artur Kasprzak z diecezji kaliskiej. Pomaga nam w sprawowaniu sakramentów, głoszeniu Słowa Bożego, przewodniczeniu liturgii. W posłudze parafialnej są też inni bracia i siostry ze Wspólnoty Chemin-Neuf oraz z Fraterni Misyjnych Parafialnych Chemin Neuf – wyjaśnia proboszcz.

Parafia w Wesołej liczy około 4,4 tys. wiernych, a blisko 120 osób przyjęło konkretną odpowiedzialność w parafii. Jest tu 25 ministrantów i 15 lektorów. Do tegorocznej Pierwszej Komunii Świętej przygotowuje się 56 dzieci, a do bierzmowania po około 30 dziewcząt i młodzieńców.

– Nie każdy członek parafii ma się odnaleźć w stylu i w charyzmacie wspólnoty Chemin Neuf. Naszym pragnieniem jest dzielić się z parafią tym, co jest naszym charyzmatem, naszym skarbem, stąd atmosfera i wspólnotowy wymiar życia parafialnego jest czymś bardzo dla nas ważnym. Otwarcie ekumeniczne, modlitwa o jedność rzeczywiście jest obecna w codzienności, również zaangażowanie świeckich i poczucie, że Kościół tworzą razem duchowni i świeccy – podkreśla o. Strojny.

Istotne zasługi ma istniejąca od lat w parafii, dziś czterdziestoosobowa, charyzmatyczna Wspólnota Zwiastowanie. Doprowadziła do spotkania z Jezusem wiele osób w kolejnych pokoleniach. – Dzięki ich obecności nasze wejście w parafię było w dużej mierze ułatwione, bo Chemin Neuf wywodzi się z Odnowy w Duchu Świętym, w naszym przypadku mocno opartej na duchowości ignacjańskiej. Założycielem naszej wspólnoty był jezuitą – mówi o. Strojny.

W parafii jest pięć róż różańcowych i koła różańcowe rodziców modlących się za dzieci. Jest grupa ojców modlących się za dzieci i wnuki, grupa mężczyzn, Caritas. Wśród różnych form modlitwy w kościele odbywa się adoracja w ciszy Najświętszego Sakramentu i codzienny Różaniec. Bogata jest oferta rekolekcyjna.

Specyfiką parafii jest modlitwa charyzmatyczna. Ekipa parafialna prowadzi Kursy Alfa, na które składają się m.in. nauczanie, uwielbienie, głoszenie kerygmatu. Udział w spotkaniach pozwala na spotkanie się ludzi przychodzących z różnymi pytaniami, poszukujących Boga. – Po każdym takim kursie mamy zastęp tych, którzy chcą dalej się formować i służyć w parafii – mówi o. Strojny.

Ekumenizm praktykowany jest tu na co dzień. – Czujemy się zaproszeni do codziennej modlitwy o jedność chrześcijan. Chcemy wszystko, co możliwe, już teraz przeżywać razem z przedstawicielami różnych wyznań, według zachęty św. Jana Pawła II zawartej w encyklice Ut unum sint – dodaje proboszcz.

Dość niepozorne z zewnątrz budynki kościoła Opatrzności Bożej i Domu Rekolekcyjnego w Wesołej kryją w swoich wnętrzach dzieła sztuki autorstwa prof. Jerzego Nowosielskiego. To dzięki zaproszeniu w latach 1975-1979 do Wesołej profesora krakowskiej ASP przez ówczesnego proboszcza ks. prałata Stefana Wysockiego nawa i prezbiterium świątyni zostały przebudowane i ozdobione polichromiami i obrazami Drogi Krzyżowej. Profesor, który nie przyjął wynagrodzenia za swoją pracę, w latach 1987-1989 wraz z Haliną Onichrymiuk ozdobił jeszcze polichromiami kaplicę w wybudowanym obok kościoła domu rekolekcyjnym. Kościół otrzymał bizantyjski kanon wystroju wnętrza, do którego nawiązuje również polichromia w domu rekolekcyjnym. Są one nie lada gratką dla koneserów sztuki.

– Dla nas to wielki dar, że możemy być w kościele, który ma wystrój łączący tradycje Wschodu i Zachodu – podkreśla o. Strojny.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, ojciec, dziennikarz-współpracownik tygodnika Idziemy, absolwent WSKiMS im. J. Giedroycia. Uczestnik wielu pielgrzymek papieskich, lektor w Parafii św. Brata Alberta w Warszawie-Wesołej. W "Idziemy" od 2006 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 1 marca

Piątek, II Tydzień Wielkiego Postu
Pierwszy Piątek Miesiąca
Tak Bóg umiłował świat, że dał swojego Syna Jednorodzonego;
każdy, kto w Niego wierzy, ma życie wieczne.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 21, 33-43. 45-46
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna zawierzenia woli Bożej - o. Dolindo
Koronka ku czci Siedmiu Boleści Matki Bożej

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter