25 września
poniedziałek
Aurelii, Wladyslawa, Kleofasa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dziękczynienie za plony

Ocena: 0.025
1194

– Jeśli dzisiaj w Poświętnem dziękujemy za dar ziemi, to ma on nas nauczyć nie tylko szacunku do ludzkiej pracy, ale także pokornego i godziwego korzystania z plonów – mówił bp Grzybowski podczas dożynek diecezjalnych.

fot. Agnieszka M. Domańska

Kolorowe wieńce, kosze i chleby ubarwiły plac przed kościołem św. Jana Chrzciciela i św. Wojciecha BM w Poświętnem podczas diecezjalno-powiatowo-gminnych dożynek w niedzielę 29 sierpnia. Od godz. 11 delegacje z dożynkowymi wieńcami witał bp Romuald Kamiński, ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej.

W tym roku znów nie brakowało pomysłu na wykonanie. – 2 lata temu przygotowaliśmy wieniec w kształcie korony, a w tym roku postanowiliśmy, że najbardziej odpowiedni będzie symbol Eucharystii – hostia. Dużo wcześniej zbierałyśmy zboże, suszyłyśmy zioła i kwiaty, aby w ostatnim tygodniu mógł ostatecznie powstać wieniec – opowiada Ewa Pokrzywnicka, sołtys wsi Trzcinka. Natomiast ks. Robert Kalisiak, proboszcz parafii w Poświętnem, podkreśla, że uroczystość dożynkowa jest szczególnie ważna dla wszystkich rolników. – Rolnicy ogromnie się napracowali, aby uwieńczyć to, czym żyją na co dzień. Właśnie dzisiaj ich ciężka, mozolna, ale wytrwała praca, jest szczególnie podkreślona przez dziękczynienie podczas Eucharystii, która jest dla naszej parafii wielkim wydarzeniem i wyróżnieniem.

W południe rozpoczęła się dziękczynna Eucharystia. – Dziękujemy za dary przyniesione z pól, sadów, ogrodów. Niech Bóg będzie uwielbiony! Dziękujmy także sobie nawzajem, żeśmy w tym wspólnym trudzie wytrwali i możemy przyczynić się do dobra innych ludzi, naszych sióstr i braci – powiedział bp Kamiński, witając zgromadzonych.

W homilii bp Jacek Grzybowski przypomniał, że każde dobro, jakie otrzymuje człowiek, pochodzi od Boga. – Tylko ludzie utrudzeni rolniczą pracą wiedzą jak wiele, a nawet wszystko, zależy od daru niebios: od deszczu, od słońca, od pogody, od wiatru, od ziemi. Tych mocy nie da się ujarzmić, choć tak wiele w dziedzinie nauki osiągnął już człowiek – podkreślił. Zwrócił też uwagę, że dlatego właśnie dla ludzi wierzących zawsze dziękczynienie za plony i skierowana do Boga prośba o błogosławieństwo pól, hodowli, trudu rolniczej pracy ma tak wielkie znaczenie.

Wyjątkowego charakteru dziękczynieniu za plony nadała też obecność symboli Światowych Dni Młodzieży: Krzyża Roku Świętego i ikony Matki Bożej Wybawicielki Ludu Bożego, które odwiedziły diecezję w ramach przygotowań do ŚDM w Lizbonie. – Ile modlitw, próśb, błagań, dziękczynienia, pięknych zobowiązań i postanowień ludzie na całym świecie złożyli przy tych insygniach Światowych Dni Młodzieży. To piękny symbol Kościoła, który nie patrzy na to, skąd ktoś pochodzi, tylko widzi moc wiary i w małym dziecku, i w dojrzałej osobie, i w starszym człowieku – nawiązał do obecnych symboli bp Grzybowski, kilkakrotnie przypominając także słowa, które Jan Paweł II wypowiadał do młodych podczas światowych spotkań.

Po zakończeniu modlitwy głos zabrał Starosta Powiatu Wołomińskiego Adam Lubiak i Wójt Gminy Poświętne Sylwester Niźnik. Następnie słowa podziękowania do zebranych skierował ks. Robert Kalisiak, proboszcz parafii.

Po wspólnej modlitwie wieńce zostały przeniesione w barwnym korowodzie na plac przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym. Tam też rozpoczęła się część artystyczna uroczystości, podczas której widzowie mogli zobaczyć m.in. inscenizację obrzędu dożynkowego w wykonaniu zespołu folklorystycznego „Podsybka Kurpiowska” i występ artystyczny Koła Gospodyń Wiejskich. Na scenie zaprezentowali się również m.in. Orkiestra Powiatu Wołomińskiego pod dyrekcją Łukasza Wojakowskiego i Kapela Ludowa Mazowszanie. Dzięki stoiskom uczestnicy mogli spróbować lokalnych specjałów, a na dzieci czekały zabawy i konkursy z nagrodami. By tradycji stało się zadość, rozstrzygnięto konkurs na najpiękniejsze wieńce. Nagrody od Adama Lubiaka, starosty wołomińskiego, otrzymały: sołectwo Wólka Sulejowska, Koło Gospodyń Wiejskich w Nadbieli i sołectwo Wola Ręczajska. Natomiast wyróżnienia przyznano wieńcom wykonanym przez KGW w Tule i KGW w Roszczepie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 września

Poniedziałek, XXV Tydzień zwykły
Bo kto ma, temu będzie dane; a kto nie ma,
temu zabiorą nawet to, co mu się wydaje, że ma

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 8, 16-18
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter