2 kwietnia
niedziela
Wladyslawa, Franciszka, Teodozji
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Australia: Kościół przeprasza za skandale pedofilskie

Ocena: 0
1085

– Głęboko świadom zła i bólu spowodowanych nadużyciami, po raz kolejny przepraszam w imieniu Kościoła katolickiego – oświadczył przewodniczący Australijskiej Konferencji Biskupów Katolickich abp Denis Hart w dniu ogłoszenia wyników śledztwa przez państwową komisję nt. odpowiedzi instytucji na nadużycia seksualne wobec małoletnich w tym kraju.

fot. PAP/EPA/RCIRCSA/JEREMY PIPER

– Przepraszam za szkody wyrządzone życiu ofiar nadużyć seksualnych. Jak niedawno powiedział papież Franciszek, jest to „grzech, którego musimy się wstydzić” – stwierdził metropolita Melbourne.

Komisja śledcza badała od 2013 r. przypadki pedofilii w instytucjach kościelnych, szkołach, instytucjach dobroczynnych, organizacjach społecznych, grupach skautów, klubach sportowych, władzach lokalnych i policji od początku lat 50. XX w. Stwierdziła ona, że 60 proc. zgłoszeń o nadużyciach dotyczy instytucji religijnych, z czego dwie trzecie – katolickich.

Oskarżenia o nadużycia seksualne wobec małoletnich ciążą na 7 proc. księży katolickich w Australii. Stanowią oni 30 proc. oskarżonych przedstawicieli Kościoła katolickiego. 32 proc. to bracia zakonni, 20 proc. osoby świeckie, a 5 proc. siostry zakonne. Najwięcej oskarżeń ciąży na australijskich bonifratrach (aż 40,4 proc. tamtejszych zakonników), członkach Kongregacji Braci w Chrystusie (22 proc.) i salezjanach (21,9 proc.).

Średni wiek ofiar wynosił 10,5 roku w przypadku dziewczynek i 11,5 roku w przypadku chłopców. Zdecydowana większość spośród 4444 przypadków pedofilii w tysiącu różnych struktur katolickich od 1980 r. do 2015 r. miała miejsce w latach 50., 60. i 70.

W liście do australijskich katolików abp Hart napisał, że wyniki śledztwa komisji mogą być dla nich trudne i bolesne. Zapowiedział, że w ciągu najbliższych trzech tygodni dowody zebrane podczas przesłuchań przed komisją będą analizowane. Zostaną także ogłoszone dokładne statystyki dotyczące faktycznych przypadków pedofilii.

Biskupi i szefowie instytucji kościelnych będą zeznawać przed komisją. – Będą musieli wyjaśnić, co Kościół robi, by zmienić dawną kulturę, która zezwalała na nadużycia i jak zamierza wprowadzić w życie nową politykę, nowe struktury i nowe zabezpieczenia chroniące dzieci. Papież Franciszek wezwał cały Kościół do znalezienia odwagi niezbędnej do przyjęcia wszystkich niezbędnych środków dla ochrony życia naszych dzieci za wszelką cenę, tak aby takie przestępstwa nie mogły się więcej powtórzyć – podkreślił przewodniczący episkopatu.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 2 kwietnia

Niedziela Palmowa
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci,
i to śmierci krzyżowej.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 26,14-27,66
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Komentarz „Idziemy” - Rozdarta zasłona


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

Materiał Partnera PortaluNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter