18 maja
sobota
Eryka, Feliksa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Tradycja i nowoczesność

Ocena: 0
736

Według badań przeprowadzonych przez Millward Brown na zlecenie Federacji Polskich Banków Żywności, na pierwszym miejscu jest smażony karp, a tuż za nim barszcz czerwony i pierogi. Odpowiedzi różniły się ze względu na płeć badanych – karp był najczęściej wskazywany przez mężczyzn, pierogi zaś – przez kobiety. – To dlatego, że w domu zwykle mężczyźni zajmują się karpiem, od „polowania” po biesiadę, a panie lepią pierogi – komentuje z uśmiechem Maciej Wawryniuk, szef kuchni, doradca kulinarny. Jego zdaniem nie powinno się zmieniać tradycji związanych z wieczerzą wigilijną. Co prawda współcześni kucharze starają się wprowadzić do wigilijnych dań szczyptę nowoczesności, ale nie ingerują w istotę potraw. – Te dania kojarzą nam się z dzieciństwem, z domem rodzinnym i przez cały rok czekamy, żeby spróbować właśnie ich. Te smaki są zarezerwowane tylko dla Wigilii i świąt – podkreśla Maciej Wawryniuk.

Jak wprowadzić tę „szczyptę nowoczesności” do tradycyjnych potraw? Można przyrządzić je inną techniką niż zwykle, choć z użyciem tych samych składników. – Tradycyjną rybę możemy upiec w skorupce z soli i podać oprócz ryby smażonej. Pierogi możemy wzbogacić innymi przyprawami niż zwykle. Dzięki temu tradycyjne danie zyska nowy blask – radzi szef kuchni. – Karp jest dziś co prawda wypierany przez inne ryby, bo tak jest nam wygodniej, myślę jednak, że jeszcze długo pozostanie na naszych stołach, czy to w galarecie, czy smażony. A może pojawi się karp w sosie szarym, który królował na polskich stołach 100-200 lat temu, pełen bakalii i przypraw korzennych? Zachęcam, żeby nowością stało się to, co było modne dawniej. Staropolska kuchnia była bardzo bogata w smaki i aromaty.

Niezależnie od tego, jakie specjały przygotujemy na wieczerzę, najważniejsze jest, żeby robić to razem z rodziną. – Wspólne gotowanie daje najwięcej radości. Nie powinno być tak, że tylko jedna osoba spędza czas w kuchni – uważa Maciej Wawryniuk. – Polecam, żeby zaangażować także dzieci, szczególnie w przygotowanie ciasteczek. Będą się ogromnie cieszyć, jeśli będą mogły bawić się nie tylko smakiem i aromatem, ale także kształtami, które kojarzą się ze świętami.

 

SAŁATKA ŚLEDZIOWA

Składniki: 4 filety śledziowe, 3 ziemniaki, 3 jajka, 3 buraki, 1 jabłko, 3 ogórki kiszone, ½ cebuli, kilka liści sałaty rzymskiej, sól, pieprz, 1 łyżka majonezu, 1 łyżka musztardy, sok z ½ cytryny

Sposób przygotowania: Buraki, ziemniaki i jajka ugotować, obrać i pokroić w kostkę. Pokroić także śledzie, jabłko, ogórki i cebulę. Wszystkie składniki oprócz jajek przełożyć do miski, dodać sól, pieprz, majonez, musztardę i sok z cytryny, dokładnie wymieszać. Na koniec dodać jajka i wymieszać bardzo delikatnie, żeby się nie rozpadły. Schować do lodówki na kilka godzin, aby wszystkie smaki połączyły się ze sobą. Przed podaniem udekorować liśćmi sałaty rzymskiej, majonezem i musztardą.

 

Idziemy nr 51 (585), 18 grudnia 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka dziennikarstwa na Wydziale Teologicznym UKSW. Z "Idziemy" współpracuje od drugiego roku studiów. Prywatnie żona i matka, miłośniczka gotowania.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 maja

Sobota, VII Tydzień wielkanocny
Wspomnienie św. Jana I
Poślę wam Ducha Prawdy,
On doprowadzi was do całej prawdy.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 21, 20-25
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do Ducha Świętego
+ Nowenna do św. Rity 13-21 maja



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter