O audycie państwa i strategii opozycji dyskutowano 14 maja w Salonie Dziennikarskim Floriańska 3.
Gośćmi Jacka Karnowskiego byli Teresa Bochwic (Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich), Krzysztof Feusette i Piotr Zaremba („W Sieci”) oraz ks. Henryk Zieliński („Idziemy”).
Audyt stanu państwa
Strategia opozycji
Rating bez zmian
Clinton czy Trump?
Krzysztof Feusette
Sztuczne więzi
Strzał w Platformę był dość celny i mocny. Swoim audytem PiS dokonał próby podziału opozycji, która ostatnio stara się na siłę skonsolidować. Już nawet sondaże są przeprowadzane w ten sposób: wszyscy (z wyjątkiem Kukiza) kontra PiS. I co wtedy? Podobno wygrywa front PO-Nowoczesna-PSL-SLD. W związku z tym PiS musi obnażać te sztuczne więzi, które próbują się budować między Nowoczesną a PO. Audyt był powiedzeniem: „Sprawdzam” partii Ryszarda Petru. Co teraz walczący o demokrację panowie z Nowoczesnej z waszym przyszłym potencjalnym koalicjantem, jeśli on jest aż tak bardzo skompromitowany?
Teresa Bochwic
Bez zaskoczenia
To, co mówi Platforma Obywatelska na temat PiS-u, to za każdym razem czysta projekcja. Sami tak postępują, więc tego samego spodziewają się po przeciwnikach i oskarżają ich o to, co znają z własnej praktyki. Dla większości dziennikarzy audyt nie był żadnym zaskoczeniem. To jest obraz państwa, które gardzi obywatelami, które odwróciło się od wszystkich, natomiast jest pazerne na pieniądze, które nie są potem przeznaczane na potrzeby społeczne. Już w 2011 r. podczas kongresu „Polska Wielki Projekt” alarmowano, że likwiduje się policję, że ogranicza się usługi społeczne, że jakieś przedziwne rzeczy dzieją się z oświatą. To jest paraliż państwa na każdym właściwie odcinku.
Piotr Zaremba
Element kampanii
Kampanie wyborcze trwają teraz cztery lata. Trudno więc oczekiwać jakiegoś przełomu. Niektórzy zakładali, że opozycja próbowała na początku kadencji obalić rząd. Ale moim zdaniem to nie jest do końca pewne i było z góry skazane na porażkę. Jeżeli ktoś ma stabilną większość w parlamencie, nie zostanie obalony przez żadne uliczne demonstracje. To jest raczej pewien element polityki. Na Zachodzie, przynajmniej w niektórych krajach, te marsze są dużo większe niż w Polsce. Trochę nawet rozumiem, że opozycja chce nieustannie „robić zadymę”. Obawiają się, że jeśli przestaną, to ludzie o nich zapomną.
ks. Henryk Zieliński
Obudzić Polonię
Polscy patrioci powinni kibicować Polonii w Stanach Zjednoczonych, wpierać ją i dbać o lepsze, ściślejsze z nią relacje i większe jej zaangażowanie. To jest ponaddziesięciomilionowa grupa społeczna. Niezależnie od tego, kto będzie rządził w USA, nikt nam za darmo nic nie da. Jeżeli Polonia w Stanach będzie zjednoczona między sobą i z ojczyzną, to będzie potrafiła wymóc pewne decyzje. Tak, jak robi to mniejszość żydowska w USA. Uczmy się od niej, żebyśmy również potrafili przy pomocy naszej emigracji wygrywać nasze interesy za granicą. Niech Polonia działa na rzecz Polski, niech broni nas i naszych interesów tam na miejscu.
***
SALON DZIENNIKARSKI FLORIAŃSKA 3 to wspólna audycja Radia Warszawa, Tygodnika Idziemy i portalu wPolityce.pl. Transmituje lub retransmituje ją już 14 lokalnych stacji radiowych: Katolickie Radio Podlasie w Siedlcach, Radio Nadzieja w Łomży, Radio Głos w Pelplinie, Radio Rodzina we Wrocławiu, Radio Via z Rzeszowa, Katolickie Radio Fiat w Częstochowie, Radio Plus Legnica, Radio eM Kielce, Radio Doxa FM w Opolu, Katolickie Radio Diecezji Płockiej, Radio RDN Małopolska, Radio RDN Nowy Sącz, Katolickie Radio Londyn oraz Radio Warszawa.
Audycja startuje w każdą sobotę po godz. 9:00 (Radio Warszawa, 106,2 FM). Można też jej posłuchać na żywo w Internecie.
Poprzednie wydania Salonu dostępne są w archiwum audio. Ich omówienia można znaleźć w zakładce Salon Dziennikarski w lewym menu.
fot. PAP/Rafał Guz |