24 stycznia
czwartek
Felicji, Franciszka, Rafała
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Francuskie problemy

Ocena: 0
1079

Po interesujących festiwalach kina włoskiego i hiszpańskiego w kinie Muranów odbył się Przegląd Nowego Kina Francuskiego.

Pisałem już w „Idziemy”, że podobne imprezy pozwalają uzupełnić dostępny w naszych kinach filmowy repertuar różnych kinematografii. Większość zaprezentowanych na przeglądzie filmów francuskich już wkrótce znajdzie się w polskich kinach. Tematyka utworów dotyczyła aktualnych spraw i konfliktów społecznych, socjalnych, problemów związanych z integracją imigranckiej, głównie muzułmańskiej młodzieży itd.

Ilustracją jest premierowo pokazany na festiwalu, wchodzący właśnie na ekrany dramat społeczny „Z podniesionym czołem”. Wspaniała jak zawsze Catherine Deneuve gra tu sędzię zajmującą się sprawami przestępczości nieletnich. Jej trudnym podopiecznym zostaje 16-letni Malony, chłopak z rozbitej rodziny, całkowicie zdeprawowany i agresywny, zajmujący się kradzieżami samochodów. Dora wola sędzi i opiekunów socjalnych nie przynosi spodziewanych rezultatów. Widzimy, że prawo zorganizowanego państwa opiekuńczego nie daje urzędnikom wielkiego pola do manewru. Opiekunowie boją się swoich podopiecznych, a nawet ich fizycznej agresji. Wszystkie stosowane procedury wychowawcze zawodzą. Awantury z chłopcem trwają. Nagle pojawia się jednak pozytywny wątek: romans niesfornego chłopca z córką urzędniczki socjalnej. Malony pod wpływem nagłego impulsu moralnego nie pozwala dziewczynie na aborcję, cieszy się z narodzin dziecka i zapowiada nad nim opiekę. Pani sędzia i opiekunowie mają nadzieję, że niespodziewane ojcostwo może sprowadzić chłopaka na dobrą drogę. Nie wiemy, czy tak będzie, jednak ciekawe, że autorzy filmu pokazali właśnie takie pozytywne moralnie światełko w ciemnym tunelu.

O innych prezentowanych na przeglądzie francuskich filmach napiszę w „Idziemy” w momencie ich wejścia na ekrany.

„Z podniesionym czołem” („La tete haute”), Francja, 2015. Reżyseria: Emmanuelle Bercot. Wykonawcy: Catherine Deneuve, Rod Paradot i inni. Dystrybucja: Aurora Films. Premiera: 7. Przegląd Nowego Kina Francuskiego. Kino Muranów, 4-11 maja

Mirosław Winiarczyk
fot. Luc Roux

Idziemy nr 21 (555), 22 maja 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
  

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -