5 stycznia
niedziela
Hanny, Szymona, Edwarda
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Czego jesteś świadkiem?

Ocena: 0
7960

Gdy Mszę świętą zaczynamy traktować jak każdy inny obowiązek, to sygnał alarmowy, by zastanowić się, czy na pewno mamy świadomość, co dzieje się na ołtarzu.

W niedzielne przeżywanie Mszy świętej łatwo może wkraść się rutyna, gdy jesteśmy zaprzątnięci codziennością, plotkami czy natłokiem informacji. Nerwowo zerkamy na zegarek, punktując w myślach księdza, który choć kilka minut przekroczy zwyczajową godzinę. Przy tym coraz mniej w nas skupienia i zrozumienia, w czym uczestniczymy. Przyzwyczajamy się do rytmu gestów, umykają nam słowa padające od ołtarza. Gdy Mszę świętą zaczynamy traktować jak każdy inny obowiązek, to sygnał alarmowy, by zastanowić się, czy na pewno mamy świadomość, co dzieje się na ołtarzu.

Dlaczego kilkakrotnie celebrans zwraca się do nas „Pan z wami”? Co dzieje się podczas konsekracji i co znaczą słowa wypowiadane przez kapłana? Dlaczego mamy obowiązek iść na Mszę świętą właśnie w niedzielę, a nie inny dzień tygodnia? Odpowiedzi m.in. na te pytania udziela w książce „Gesty i słowa Mszy świętej” Rinaldo Falsini. Autor w pięciu częściach opisuje poszczególne obrzędy i modlitwy liturgiczne. Porusza tematykę struktury Eucharystii; wypowiadanych aklamacji, modlitw i odpowiedzi; postaw i ruchów, pozdrowień i wezwań; słów kluczowych Modlitwy eucharystycznej. Falsini wychodzi od ich krótkiej analizy, by pozwolić czytelnikowi odkryć sens całego misterium Mszy świętej.

Dodatkowo publikacja porusza kwestie, które mogą budzić pytania czy wątpliwości, m.in. Mszy świętej świątecznej w sobotę wieczorem, przyjmowania Komunii bez wcześniejszego przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania, przyjmowania Komunii świętej na rękę i pod dwiema postaciami, adoracji, ofiary za odprawienie Mszy świętej czy dialogu ekumenicznego.

Franciszkanin Rinaldo Falsini (1924–2008) był włoskim liturgistą i biblistą, profesorem w Instytucie Studiów Ekumenicznych w Wenecji. Uczestniczył w Soborze Watykańskim II, także w pracach komisji przygotowującej reformę liturgii. Książka jest owocem artykułów pisanych dla włoskiego miesięcznika „Adveniat”, w których autor wyjaśniał czytelnikom znaki i symbole Mszy świętej.

 


Rinaldo Falsini
tłum. Andrzej Porębski
Gesty i słowa Mszy świętej
Kraków 2022
Bratni Zew

 

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 5 stycznia

Niedziela - Druga Niedziela po Narodzeniu Pańskim
Chrystus został ogłoszony narodom,
znalazł wiarę w świecie, Jemu chwała na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok C, I): J 1, 1-18
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz „Idziemy” - Uderzające podobieństwo

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter