18 stycznia
poniedziałek
Piotra, Małgorzaty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bydgoszcz: "Wieczorne Polaków śpiewanie"

Ocena: 0
1179

W bydgoskim kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w przeddzień 97. rocznicy Odzyskania Niepodległości odbyło się „Wieczorne Polaków śpiewanie”.

2015-11-11 09:43
jm / Bydgoszcz (KAI), sg

Podczas koncertowania zabrzmiały pieśni i utwory patriotyczne, takie jak „Bogurodzica”, „Rota” a nawet „Przybyli ułani pod okienko”.

Wspólne śpiewanie poprzedziła Eucharystia w intencji ojczyzny. – Zawieszenie broni – podpisane 11 listopada 1918 roku – przyniosło naszemu narodowi od dawna oczekiwane wyzwolenie. Ten akt dziejowej sprawiedliwości nie był jedynie skutkiem sprzyjającej sytuacji politycznej w ówczesnej Europie, ale nade wszystko był owocem wytrwałego zmagania narodu o zachowanie tożsamości i duchowej wolności – mówił proboszcz parafii ks. prałat Teodor Paradowski. 

Prepozyt Kapituły Katedralnej Diecezji Bydgoskiej przypomniał, że Polacy w walce o niepodległą poświęcali swoje talenty, siły i wytężoną pracę. Jak zauważył kapłan, jedni ponosili trudy przymusowej emigracji, inni płacili za wolność ojczyzny najwyższą cenę, przelewając krew i oddając życie w kolejnych powstaniach, na różnych frontach wojen. – Dzisiaj nie mamy już do czynienia z potrzebą patriotyzmu czasu wojny, ale z potrzebą patriotyzmu na czas pokoju – mówił. 

„Wieczorne Polaków śpiewanie” jest organizowane przez Wolny Związek Zawodowy Solidarność-Oświata przy współudziale parafii, na której terenie znajduje się siedziba organizacji. – Cieszę się, że jako związek zawodowy możemy współpracować z księdzem prałatem i od kilku lat wspólnie organizować te obchody – powiedział przewodniczący Sławomir Wittkowicz. – Miłość do ojczyzny oznacza dbałość o jej dobro i wiarę, o takie wartości, jak prawda, solidarność i piękno. Inaczej ten patriotyzm objawiał się w czasach wojny, a inaczej dzisiaj – dodał Albin Zieliński, członek Rady Programowej XXXIV Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej, w którego program wpisało się także patriotyczne spotkanie.

Świątynia na placu Wolności została wypełniona przez mieszkańców miasta, młodzież, nauczycieli, wychowawców oraz dyrektorów szkół. – Samo słowo „patriotyzm” kojarzy mi się z ludźmi, którzy ponad wszystko cenią i szanują swój kraj. Nie ma takiej godziny, w której mogliby stanąć przeciwko ojczyźnie – działać na jej niekorzyść, zdradzić ją. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z powagi tego dnia i traktuje 11 listopada w kategorii dnia wolnego od pracy. A to przecież jeden z najważniejszych momentów naszej historii – powiedział Mateusz Grajzer, uczeń 3 klasy gimnazjum nr 6 Mistrzostwa Sportowego w Bydgoszczy.

W kościele zabrzmiały pieśni z czasów powstania listopadowego, okresu pierwszej i drugiej wojny światowej oraz Polski niepodległej. Również i te związane z pamięcią o Orlętach Lwowskich. Teksty były wyświetlane na specjalnym ekranie, a o oprawę muzyczną zadbała Lilianna Pawlak-Kozłowska wraz z zespołem muzycznym „To i owo” z Zespołu Szkół nr 8 w Bydgoszczy.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Zapowiedź nowego nru tygodnika Idziemy

+ Tygodnik Idziemy na 17 stycznia - dlaczego warto sięgnąć po najnowszy numer?

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 stycznia

Poniedziałek, II Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni
Żywe jest słowo Boże i skuteczne,
zdolne osądzić pragnienia i myśli serca

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Hbr 5,1-10; Ps 110,b-4; Mk 2,18-22
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter