15 stycznia
środa
Pawła, Arnolda, Izydora
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zawalczyć o młodzież

Ocena: 0
1511

– Każda forma dobrego kontaktu z młodzieżą, a szczególnie praca duszpasterska, wymaga przede wszystkim dużo serca – mówi w rozmowie z "Idziemy" bp Henryk Tomasik, krajowy duszpasterz młodzieży i delegat KEP ds. ŚDM

Z bp. Henrykiem Tomasikiem, krajowym duszpasterzem młodzieży i delegatem KEP ds. Światowych Dni Młodzieży, rozmawia Irena Świerdzewska

 

Jak Ksiądz Biskup ocenia stan przygotowań w Polsce do Światowych Dni Młodzieży?

Światowe Dni Młodzieży są bardzo ważnym wydarzeniem duszpasterskim. Święty Jan Paweł II podkreślał w Orędziu na V ŚDM, że są one nie tylko świętem. Wymagają duchowego przygotowania we wspólnotach młodzieżowych, a szczególnie w parafiach. W Polsce trwa ono od trzech lat. Każdy rok miał swój program, który łączył założenia duszpasterskie Kościoła w Polsce ze wskazaniami Ojca Świętego zawartymi w Orędziu na ŚDM przeżywane w danym roku. Drugim poziomem duchowych przygotowań była modlitwa przy Krzyżu Światowych Dni Młodzieży i obrazie Matki Bożej Salus Populi Romani. Ponadto w diecezjach, parafiach i wspólnotach młodzieżowych było bardzo dużo ciekawych inicjatyw. Owocem tych przygotowań duchowych są powstałe grupy wolontariuszy. Tworzy je młodzież, która zaangażowała się w centrach parafialnych, regionalnych czy diecezjalnych ŚDM. Przy okazji przygotowania duchowego wyzwoliło się bardzo dużo dobra, które trwa.

 

Czym więc wyjaśnić, że na ŚDM zarejestrowało się 100 tys. Polaków, mniej niż Włochów (120 tys.) i stosunkowo niewiele więcej niż Francuzów (60 tys.)?

Polacy zwykle podejmują decyzje w ostatniej chwili. Można powiedzieć, że to nasza cecha narodowa. Podobnie było przed pierwszą wizytą Jana Pawła II w ojczyźnie. Sądzę, że jeszcze wiele osób zdecyduje się na wyjazd do Krakowa. Ponadto nie wszystkie grupy osób już zdecydowanych dokonały rejestracji. Wiem, że niektórzy rodzice wyrażają niepokój… Polska jest krajem bezpiecznym. Komitet krakowski włożył bardzo dużo wysiłku w przygotowania miejsc spotkań z Ojcem Świętym. Władze państwowe i odpowiednie służby czuwają nad naszym bezpieczeństwem. Mamy nadzieję, że to wielkie święto wiary będzie przebiegało spokojnie.

 

Czy liczba zgłoszeń z Polski może być pochodną kondycji naszego duszpasterstwa młodzieży?

To ciekawe pytanie. Myślę, że trudno wyprowadzać tak zdecydowane wnioski. Wiem, że dla dużej części młodzieży pewną barierą w uczestnictwie w ŚDM są finanse. Wiemy, że nie wszyscy zaangażowani w pracę ośrodków duszpasterskich w swoich środowiskach wybierają się do Krakowa. Pragnę jeszcze raz gorąco zaprosić wszystkich młodych do Krakowa. Zapraszam do udziału w całym programie Światowych Dni Młodzieży.

 

Jak Ksiądz Biskup widzi prowadzenie duszpasterstwa młodzieży dzisiaj? Czy przed dekadą-dwiema było łatwiej?

Niebezpieczne są tezy typu „lepiej-gorzej”. Jest inaczej. Młodzież pełna jest kontrastów. Mamy bardzo dużo dobrej młodzieży zaangażowanej w różne formy pracy formacyjnej. Jest jednak dużo młodych ludzi, którzy są zagubieni i szukają miejsca dla siebie. Bolejemy nad różnicą między liczbą młodych ludzi uczestniczących w katechezie i tych, którzy uczestniczą w niedzielnej Mszy Świętej. Współczesna młodzież potrzebuje bardzo gorliwych duszpasterzy i katechetów, dobrych nauczycieli, a przede wszystkim pełnych odpowiedzialnej miłości rodziców.

 

Podczas spotkania z koordynatorami ŚDM i księżmi dziekanami w diecezji radomskiej mówił Ksiądz Biskup, że trzeba zawalczyć o młodzież. W jaki sposób?

Zawalczyć o młodzież – to znaczy mieć czas i serce dla młodzieży oraz odpowiednie warunki do pracy duszpasterskiej. Nieodzownym warunkiem jest umiejętność słuchania młodego człowieka. Młodzi ludzie słuchają tych, którzy potrafią wsłuchiwać się w ich problemy. Potrafią bezbłędnie rozpoznać prawdziwego przyjaciela, który stara się zrozumieć problemy młodego człowieka. Każda forma dobrego kontaktu z młodzieżą, a szczególnie praca duszpasterska, wymaga przede wszystkim dużo serca.

 

Trzy lata przygotowań, w lipcu kulminacja Światowych Dni Młodzieży – i co dalej?

Pięknym darem wyrosłym z dotychczasowych Światowych Dni Młodzieży są istniejące dziś w parafiach, w centrach regionalnych i diecezjalnych nowe grupy młodzieży. Bardzo ważną sprawą jest kontynuowanie tej współpracy, a przede wszystkim wspólnej modlitwy. Przygotowujemy założenia planów duszpasterskich dla młodzieży po ŚDM w Polsce. Będą one oparte na programie, który zaproponuje Ojciec Święty. W diecezji radomskiej planujemy, już we wrześniu, Forum Młodzieży, które zakończy się apelem młodych w centrum miasta. Tymczasem modlimy się, aby się spełniło jedno z pragnień Jana Pawła II: „Rzesza młodych ludzi wierzących w Chrystusa, idących za Krzyżem Roku Świętego, stanie się jeszcze raz żywą ikoną Kościoła pielgrzymującego po drogach świata” (Jan Paweł II, Orędzie na XII ŚDM, „L’Osservatore Romano”, wydanie polskie, 10/1996, s. 4-7).

rozmawiała Irena Świerdzewska
fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

Idziemy nr 21 (555), 22 maja 2016 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 15 stycznia

Środa, I Tydzień zwykły
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Mk 1, 29-39
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna do św. Agnieszki - 12-20 stycznia
Nowenna do św. Wincentego Pallottiego - 13-21 stycznia

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter