3 stycznia
piątek
Arlety, Genowefy, Danuty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ostatni sekretarz Prymasa Tysiąclecia

Ocena: 0
1441

Podczas pobytu we Włoszech 14 lipca zmarł ks. prałat Bronisław Piasecki, ostatni sekretarz kard. Stefana Wyszyńskiego, długoletni proboszcz stołecznej Parafii Najświętszego Zbawiciela.

Urodził się 7 października 1940 r. we wsi Ranie, należącej do Parafii św. Piotra i Pawła w Kamieńcu Litewskim (dzisiejsza Białoruś). Ukończył Wyższe Metropolitalne Seminarium Duchowne w Warszawie. Jako diakon skierowany został do pomocy w parafii w Goszczynie, a następnie posłany do Izabelina, gdzie proboszczem był schorowany na nowotwór węzłów chłonnych świątobliwy ks. Aleksander Fedorowicz. W swoich zapiskach ks. Piasecki zanotował: „30 czerwca pojechałem do Izabelina. W kościele s. Assumpta zmywała podłogę przy piecu pod chórem. Poszedłem do baraku. Proboszcz dosłownie wybiegł na moje powitanie. W kilku zdaniach zorientował mnie w aktualnej sytuacji w parafii”. Postawa pierwszego proboszcza wywrzeć musiała wielki wpływ na dalsze jego kapłaństwo. „Nikt z nas pracujących przy parafii nie brał pensji. Pieniądze były wspólne. Każdy brał na co było mu potrzeba, bez żadnej żenady. Trudno byłoby inaczej, byłby wtedy chyba brak zaufania. (…) Ufał Bogu. Bóg jest tak dobry – to zdanie nie schodziło z jego ust w ostatnich dniach. Trzy dni przed śmiercią siedziałem u jego łoża, z trudem już mówił, bardzo długo cedził świszczącym oddechem słowa: gdybym… mógł… powiedzieć… jeszcze…. jedno kazanie… to miłość. To była dewiza dla mnie” – relacjonował później ks. prałat Bronisław Piasecki.

Święcenia kapłańskie przyjął 22 września 1963 r. z rąk bp. Jerzego Modzelewskiego w kościele w Izabelinie. Było to wydarzenie bez precedensu. Święcenia zawsze odbywały się w katedrach bądź – rzadziej – w prokatedrach. Parafia w Izabelinie wyróżniała się jeszcze tym, że na prośbę ks. Aleksandra Fedorowicza otrzymała, na cztery lata przed Soborem Watykańskim II (!), zgodę Prymasa Stefana Wyszyńskiego na sprawowanie liturgii w języku polskim i odprawianie Mszy Świętej twarzą do wiernych.

W latach następnych były kolejne wikariaty: Laski, Podkowa Leśna, gdzie proboszczem był słynny ks. Leon Kantorski, Parafia św. Katarzyny na Służewie.

Kardynał Stefan Wyszyński podjął decyzję, że młodego wikariusza trzeba wysłać na studia na Akademię Teologii Katolickiej w Warszawie, a następnie do Instytutu Teologii Moralnej na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie, gdzie ks. Piasecki obronił doktorat z teologii. Po powrocie do Polski jako nauczyciel akademicki prowadził zajęcia z teologii moralnej na ATK oraz w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie.

Obdarzony wielkim zaufaniem przez Prymasa Wyszyńskiego, po śmierci ks. infułata Władysława Padacza, w latach 1974-1981 został kapelanem kardynała. Towarzyszył mu w wyjazdach i podczas spotkań z ważnymi osobistościami z życia politycznego i kościelnego. Gdy poprosił o formalny dekret nominacyjny usłyszał: „domownicy są tu z zaproszenia, nie z dekretu”.

W 1983 r. z nominacji kard. Józefa Glempa został proboszczem stołecznej Parafii Najświętszego Zbawiciela. Obejmował funkcję po swoich wielkich poprzednikach – zamordowanym w Palmirach ks. prałacie Marcelim Nowakowskim i po bp. Wacławie Majewskim, biskupie pomocniczym archidiecezji warszawskiej, który pełnił tu funkcję proboszcza w latach 1946-1983.

Świątynia wybudowana jako wotum za Rok Święty 1900 za rządów ks. Piaseckiego stała się ważnym ośrodkiem życia religijnego stolicy. W 1983 r. rozpoczęły się comiesięczne modlitwy o beatyfikację Prymasa Tysiąclecia. Najważniejszym wydarzeniem w jej najnowszych dziejach było doprowadzenie przez ks. Piaseckiego do koronacji łaskami słynącego obrazu Matki Bożej Zbawiciela, której dokonał sam papież Jan Paweł II 13 czerwca 1999 r. na Placu Piłsudskiego w Warszawie, podczas tej samej Mszy Świętej, podczas której beatyfikował 108 męczenników II wojny światowej oraz Edmunda Bojanowskiego i s. Reginę Protmann. Dwa tygodnie ks. Piasecki później zorganizował wielkie uroczystości dziękczynne. Utrzymywał regularne kontakty w Nuncjaturą Apostolską, która mieści się na terenie parafii. Regularnie organizował uroczyste Msze Święte na rozpoczęcie roku akademickiego na Politechnice Warszawskiej. Proboszczem przestał być w 2010 roku.

Pełnił też ważne funkcje w diecezji. Był dziekanem dekanatu śródmiejskiego, przewodniczącym Komisji ds. Duszpasterstwa ogólnego przy Radzie Duszpasterskiej Archidiecezji Warszawskiej. Z nominacji kard. Glempa został wicepostulatorem w Trybunale Beatyfikacyjnym Kard. Stefana Wyszyńskiego.

Posiadał też godności kościelne. W 1980 r. został kapelanem, a od 1999 r. prałatem honorowym Jego Świątobliwości.

Był autorem książki „Ostatnie dni Prymasa Tysiąclecia” oraz „Prymas Wyszyński nieznany. Ojciec duchowy wdziany z bliska” (wraz z Markiem Zającem).

Pogrzeb śp. ks. prałata Piaseckiego przewidziany jest na piątek 24 lipca o godz. 11.00 w Parafii Najświętszego Zbawiciela. Jego ciało zostanie złożone w grobie kapłańskim na Powązkach.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz tygodnika "Idziemy"

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 3 stycznia

Piątek, I Tydzień po Narodzeniu Pańskim
Wspomnienie Najświętszego Imienia Jezus
Słowo stało się ciałem i zamieszkało między nami.
Wszystkim, którzy Je przyjęli, dało moc, aby się stali dziećmi Bożymi.

+ Czytania liturgiczne (rok C, I): J 1, 29-34
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter