25 lipca
czwartek
Walentyny, Krzysztofa, Jakuba
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wakacyjne oprowadzanie po wystawie "Prawda i wolność. Ks. Jerzy Popiełuszko"

Ocena: 4.95
545

Muzeum Archidiecezji Warszawskiej zaprasza na specjalną wystawę o ks. Jerzym Popiełuszce.

Fot. maw.art.pl

Na wystawie możemy zobaczyć bardzo wiele fotografii ks. Jerzego Popiełuszki – znanych i tych zupełnie nieznanych – przy trumnie siostrzyczki, z rodziną w Okopach, w gronie przyjaciół, przy grillu, w czasie podróży do USA, na plaży w Bułgarii, w czasie pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny, w czasie strajku na Akademii Medycznej czy w Wyższej Szkole Pożarniczej, w Hucie Warszawa. Są zdjęcia ze Stanu Wojennego, z Mszy za Ojczyznę, ze spotkań z przedstawicielami opozycji. Są też zdjęcia z pogrzebu.

Można zobaczyć też pamiątki z domu Popiełuszków, np. gromnice, figurkę Matki Bożej i przedmioty, których używał ks. Jerzy – stułę ze znakiem „Solidarności”, kielich mszalny, buty, które miał na sobie w momencie uprowadzenia.

Ważnym elementem wystawy są rzeźby i obrazy odnoszące się do czasu komunizmu lat 70. i 80. Są to m.in. dzieła Jana Lebensteina, Łukasza Korolkiewicza, Marka Zajki, Leona Tarasewicza, Tomasza Tatarczyka, Aldony Mickiewicz, Jacka Sroki, Tadeusza Boruty, Krzysztofa Buckiego czy Adolfa Ryszki.

Nieznaną stronę osobowości błogosławionego ujawniają kasety audio, jakich słuchał w swoim samochodzie podczas podróży. Znalazł się wśród nich album Boba Marleya „Survival”, który wtopiony został w tło muzyczne wystawy stworzone przez Teatr Polskiego Radia.

Wystawie towarzyszą słowa ks. Popiełuszki – fragmenty listów, homilii, czy pism. Słowom tym przeciwstawiona jest narracja oparta na donosach składanych na ks. Jerzego przez tajnych współpracowników SB. Część z tych notatek to materiały dotąd niepublikowane.

Oprowadzanie po wystawie 

Wakacyjne oprowadzania po wystawie „Prawda i wolność. Ks. Jerzy Popiełuszko” organizowane są począwszy od 5 lipca, w trzy kolejne piątki lipca oraz we wszystkie sierpniowe środy.

Narrację zaczynamy w rodzinnym domu w Okopach, następnie towarzyszymy Alkowi Popiełuszko w Warszawskim Seminarium Duchownym i w koszarach w Bartoszycach. Wraz z młodym kapłanem poznajemy świat – odwiedzamy Stany Zjednoczone i zwiedzamy Europę. Wracamy do Ojczyzny, gdzie panujący od lat komunizm zniewala ludzi. Szara codzienność ma przebłyski światła i nadziei – wizyty papieża Jana Pawła II i zryw Solidarność. Z księdzem Jerzym wchodzimy do Huty Warszawa. Stan wojenny – czas represji, aresztowań, przesłuchać i Mszy św. za Ojczyznę w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu. Widzimy system osaczający kapłana – trud i trwanie… Prosektorium… Pieta… Marianna, Matka błogosławionego już wybaczyła mordercom… Jesteśmy wśród tłumów żegnających kapłana Solidarność. I jeszcze Apokalipsa, tłocznia i powrót do Domu Ojca 

– czytamy w zaproszeniu na stronie muzeum.

Wystawa zorganizowana została przez Muzeum Archidiecezji Warszawskiej we współpracy z Muzeum Księdza Jerzego Popiełuszki w Warszawie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 lipca

Środa, XVI Tydzień zwykły
wspomnienie św. Kingi, dziewicy
Ziarnem jest słowo Boże, a siewcą jest Chrystus,
każdy, kto Go znajdzie, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 13, 1-9
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna do św. Anny 17-25 lipca
+ Nowenna do św. Szarbela 19-27 lipcaBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter