22 maja
środa
Heleny, Wieslawy, Ryty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

abp Jędraszewski:Matka Najświętsza przewodzi i powadzi do Chrystusa

Ocena: 0
403

W wygłoszonym kazaniu abp Marek Jędraszewski nawiązał do słowa „vigilamus” (czuwamy) wypisanego na tutejszym obrazie Matki Bożej Kalwaryjskiej. – Czuwamy w naszej miłości, która otwiera nam niebo; czuwamy w naszej wierze, która każe nam iść za Chrystusem niezależnie od trudności, jakie jawią się w naszym życiu. Czuwamy razem z Matką Najświętszą, która nam w wierze przewodzi i do Chrystusa prowadzi – powiedział hierarcha.

Metropolita krakowski przypomniał też o rocznicy Bitwy Warszawskiej, kiedy Polacy, mimo że nieprzygotowani i w mniejszości, pokonali wojska bolszewickie. – Przecież wiemy: wtedy cała Polska, nie tylko Warszawa, trwała na klęczkach. To, że się mówi dzisiaj o Cudzie nad Wisłą, to dlatego, że chcemy nie tylko wspominać wspaniałe zwycięstwo polskiego oręża i genialność polskich dowódców, ale także, że to zwycięstwo było wspomagane wiarą polskiego ludu, który prosił Matkę Najświętszą Królową Polski o cud zwycięstwa i uratowanie wolności znowu śmiertelnie zagrożonej, ledwo co odzyskanej po 123 latach niewoli – mówił abp Jędraszewski.

Kaznodzieja przywołał trzy postacie, które zmarły 14 lub 15 sierpnia: św. Stanisława Kostkę, św. Maksymiliana Marię Kolbego i ks. Ignacego Kostkę. Jak stwierdził, łączyła ich miłość – do Matki Bożej w przypadku św. Stanisława, do ojczyzny i przekonanie że Królowa Polski zwycięży w przypadku ks. Skorupki i do drugiego człowieka w przypadku św. Maksymiliana.

Msza św. w wigilię uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i rocznicy Cudu nad Wisłą, sprawowana była w intencji ojczyzny, rządzących na różnych szczeblach władzy oraz służb mundurowych.

Wcześniej zostało odprawione nabożeństwo ku czci św. ojca Maksymiliana Marii Kolbego – franciszkanina, który w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu oddał życie za innego współwięźnia. 14 sierpnia przypadła 76. rocznica jego śmierci.

Uroczystości Wielkiego Odpustu Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kalwarii Pacławskiej trwają od poniedziałku. Bierze w nich udział kilkadziesiąt tysięcy pielgrzymów, głównie z Polski południowo-wschodniej, ale również z innych regionów kraju oraz z Ukrainy, Słowacji i Niemiec. Sanktuarium pasyjno-maryjne w Kalwarii Pacławskiej jest jednym z największych w tej części kraju. Nazywane jest „Jasną Górą Podkarpacia” i „Jerozolimą Wschodu”. Jego opiekunami są franciszkanie konwentualni.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 22 maja

Środa, VII Tydzień wielkanocny
Wspomnienie św. Rity z Cascii
Ja jestem drogą i prawdą, i życiem.
+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 21, 15-19
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do św. Urszuli Ledóchowskiej 20-28 maja



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter