20 maja
poniedziałek
Bazylego, Bernardyna, Aleksandra
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zmarł Fred Schwartz

Ocena: 0
681
2016-08-09 09:42
rk / Oświęcim (KAI), mz

Jak podkreślono w przesłanym komunikacie, dzięki wizji, poświęceniu i hojności Freda Schwartza, „od 2000 roku w Oświęcimiu istnieje miejsce upamiętniające dawną społeczność żydowską i nauczające o współczesnych zagrożeniach wynikających z uprzedzeń i dyskryminacji”.

Centrum Żydowskie obejmuje Muzeum Żydowskie, synagogę Chewra Lomdei Misznajot oraz Centrum Edukacyjne. Kompleks ma być symbolem żydowskiego życia w miejscu, które przez wiele lat oznaczało jedynie żydowską śmierć.

W marcu 1998 oświęcimska synagoga jako pierwszy w Polsce obiekt zwrócona została bielskiej gminie wyznania mojżeszowego na mocy ustawy o restytucji majątków gmin żydowskich. Przed wybuchem II wojny światowej w Oświęcimiu było dwanaście bożnic, mieszkało tu około 7 tys. Żydów.

Podczas okupacji Niemcy zniszczyli Wielką Synagogę w Oświęcimiu, a miejscowi Żydzi zostali deportowani. We wrześniu 1945 do miasta powróciło 186 jego żydowskich mieszkańców, ocalonych z Zagłady. Wkrótce większość z nich wyjechała do Izraela i USA. W 2000 r. zmarł Szymon Kluger, ostatni żydowski mieszkaniec Oświęcimia. Obecnie w odrestaurowanym domu Klugera mieści się prowadzona przez Centrum Żydowskie kawiarnia Café Bergson.

W placówce, która rozwija m.in. własne programy edukacyjne, prowadzone są warsztaty, organizowane wystawy, prelekcje, pokazy filmów oraz koncerty.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 maja

Wtorek, VII Tydzień wielkanocny
Nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego,
jak tylko z krzyża Pana naszego

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 9, 30-37
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna do św. Rity 13-21 maja
+ Nowenna do św. Urszuli Ledóchowskiej 20-28 maja



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter