– Ursynów, popularnie nazywany sypialnią stolicy, zaczyna powoli stawać się miastem w mieście. Jest tu doskonała infrastruktura, są uczelnie i szkoły, sporo miejsc pracy, a także instytucje kultury i samorządu. To powoduje, że czasami mieszkańcy Ursynowa poruszają się tylko w obrębie tej jednej dzielnicy, nie muszą wyjeżdżać do centrum. Ursynów wciąż się powiększa, panuje tutaj dość duża anonimowość, dlatego staramy się integrować ludzi – opowiada ks. dr Dariusz Gas, proboszcz.
Tę najstarszą ursynowską parafię od roku 1980 budował ks. prałat Tadeusz Wojdat. Liczy ok. 40 tys. wiernych, co sprawia, że jest prawdopodobnie jedną z największych wspólnot nie tylko w Warszawie, ale w całej Polsce.
– Dominują małżeństwa z dziećmi oraz bardzo młodzi ludzie. Często pochodzą z różnych stron kraju, a po studiach osiedlają się na stałe w Warszawie. Nowe osoby często właśnie w parafii szukają wsparcia, dlatego staramy się wyjść im naprzeciw. Parafia powinna być przede wszystkim miejscem budowania żywej wiary, ale także poznawania własnej tożsamości czy wzajemnej integracji. Stąd obok posługi duszpasterskiej mamy koncerty i wystawy, organizujemy każdego roku konkurs na szopki czy bardzo znany Ursynowski Konkurs Palm – podkreśla ks. proboszcz.

W parafii działają Duszpasterska Rada Parafialna, ministranci, Żywy Różaniec, schole, chóry, DA Przystań, Wspólnota Dobrego Pasterza, Wspólnota Chrystusa Zmartwychwstałego Galilea, Miasto Dawidowe, Wspólnota Królowej Pokoju, Ruch Rodzin Nazaretańskich.
– Akcja Katolicka prowadzi szeroką działalność, a priorytetem jest współpraca wszystkich wspólnot. Wydajemy co miesiąc „Wiadomości Ursynowskie”, w których są informacje nie tylko z naszej wspólnoty, ale z całego Kościoła powszechnego. Teraz pomagamy dzieciom w przygotowaniu spektaklu „Tacy sami jak my” o błogosławionej piątce z Poznania, chłopcach ze Wspólnoty Salezjańskiej, którzy w czasie wojny ponieśli śmierć męczeńską. Już dziś zapraszamy na przedstawienie 7 i 14 kwietnia
– mówi pani Manowiecka.
– Cieszę się, że parafianie sami zgłaszają się do nas z pomysłami i inicjatywami. Niedawno powstało Koło Przyjaciół Radia Maryja, Droga Neokatechumenalna, Zespół Młodzieżowy oraz Domowy Kościół. Wykorzystujemy entuzjazm ludzi związany z Rokiem Wiary, nawiązując do słów św. Pawła: „Ducha nie gaście” – chwali parafian ks. Gas.
– A w sobotę 16 marca odbyła się – podkreśla – inauguracja Parafialnego Kina! Będziemy pokazywać dwa razy w tygodniu wartościowe filmy dla młodzieży i dorosłych.
Prawdziwym oczkiem w głowie duszpasterzy są młode małżeństwa i młodzież.
– Młodzi ludzie potrzebują personalnego kontaktu z duszpasterzami. Dlatego na stronie internetowej podaliśmy adresy mailowe do wszystkich księży. Nie ma dnia, żeby ktoś nie pisał maila z pytaniem czy podziękowaniem. Niedawno dołączyliśmy do Mobilnej Parafii, przez SMS-y chcemy zainteresowanych parafian informować o nagłych wydarzeniach – zaznacza ks. Gas.
– W ostatnią sobotę miesiąca dla małżeństw, które przeżywają kryzys, bo nie mogą mieć dzieci, prowadzimy spotkania i Msze Święte. Modlimy się o dar potomstwa dla nich. Wprowadziliśmy także spotkania i Eucharystie w ostatnią środę miesiąca pod hasłem: „Nie chcę być singlem”. Na pierwszą Mszę przyszło 150 osób – mówi ks. proboszcz.
W najbliższym czasie największa wspólnota parafialna planuje pielgrzymki do Ziemi Świętej i San Giovanni Rotondo. Przygotowania trwają.
– Od Wielkanocy do Zesłania Ducha Świętego, nawiązując do listu Benedykta XVI, chcemy zaprosić wiernych do wyznania Credo. Nazwiska parafian zostaną zapisane w Księdze Wyznania Wiary, która zostanie w symboliczny sposób przekazana Ojcu Świętemu w czasie pielgrzymki do Włoch.
Parafia chciałaby bardzo rozpropagować Kult Matki Bożej Ursynowskiej Wytrwale Szukającej, nie tylko w okolicy, ale w całej diecezji. – A 22 września odbędzie się ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji poświęcony nowej ewangelizacji w parafii. Z całej Polski przyjedzie do nas ok. 1000 ewangelizatorów – mówi ks. proboszcz Gas.
![]() | Ewelina Steczkowska |