20 maja
poniedziałek
Bazylego, Bernardyna, Aleksandra
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nadzieje grekokatolików

Ocena: 0
1005
2016-02-08 10:04
kg (KAI/RISU) / Kijów, mz

Wyraził nadzieję, że Franciszek będzie w stolicy Kuby "głosem Ukraińców".

Arcybiskup większy kijowsko-halicki przypomniał, że przez wiele lat RKP nie chciał się spotykać i uważał grekokatolików za przeszkodę w dialogu katolicko-prawosławnym.

Komentując przyszłe spotkanie podkreślił, że ma ono być "nie celem samym w sobie, ale narzędziem, niezbędnym środkiem do uczciwego i otwartego dialogu". – Dlatego cieszę się, że nie uważają już nas za przeszkodę i nie usprawiedliwiają nami niechęci prowadzenia takiego dialogu – dodał arcybiskup.

Zwrócił przy tym uwagę, że spotkanie dwóch głów Kościołów odbędzie się w istocie w przededniu obchodów 70. rocznicy tzw. Pseudosoboru Lwowskiego, na którym przemocą zlikwidowano UKGK a jego wyznawców włączono do Patriarchatu Moskiewskiego.

– Rosyjski Kościół Prawosławny niestety jeszcze do dziś nie potępił przeprowadzenia przez władzę sowiecką tego siłowego aktu – przypomniał zwierzchnik UKGK. Wyraził nadzieję, że spotkanie Franciszka i Cyryla "stworzy nowy kontekst dla ruchu ku historycznej sprawiedliwości".

Jego zdaniem sam fakt takiego spotkania "zmieni retorykę niektórych radykalnych osób w RKP, które nie uznają Kościoła katolickiego za prawdziwy, chrzczą na nowo katolików i przeciągają ich na prawosławie, nie uczestniczą we wspólnych modlitwach a cały proces poszukiwania jedności Kościołów nazywają «herezją ekumenizmu»".

– Jest bardzo prawdopodobne, że podczas przyszłego spotkania będzie też mowa o obecnej sytuacji na Ukrainie. Spodziewam się, że Ojciec Święty Franciszek, który zawsze występuje w obronie skrzywdzonych, stanie się głosem Ukraińców, walczących o jedność i integralność swego kraju – powiedział arcybiskup większy. – Daj Boże, aby patriarcha Cyryl, podsumowując, dał niezbędne wskazówki dla wiernych RKP i rządu Rosji, aby jak najszybciej powstrzymano jej agresję przeciw Ukrainie i aby nastał sprawiedliwy pokój – zakończył swą wypowiedź abp Szewczuk.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 maja

Wtorek, VII Tydzień wielkanocny
Nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego,
jak tylko z krzyża Pana naszego

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 9, 30-37
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna do św. Rity 13-21 maja
+ Nowenna do św. Urszuli Ledóchowskiej 20-28 maja



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter