Modlitwy, koncerty, miasteczka rodzinne oraz kwesty na rzecz stypendystów złożyły się na XV Dzień Papieski pod hasłem „Jan Paweł II – patron rodziny”. Obchodzono go w całej Polsce i w osiemnastu innych krajach.
Jagoda Kwapińska studiuje prawo na UKSW, Mateusz Sosiński jest studentem metod ilościowych w ekonomii i systemów informacyjnych na SGH. Są stypendystami Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” i w Dniu Papieskim chętnie o tym świadczą.
– Fundacja pozwoliła mi uwierzyć w siebie – zaznacza Jagoda, która jest jednym z organizatorów miasteczka rodzinnego na placu Zamkowym. – Fundacja nie tylko pomaga nam materialnie, ale też wspiera w rozwoju duchowym. I tworzy wspólnotę, która w przyszłości będzie mogła wiele zdziałać – dodaje.
– Dla mnie jest rodziną – wyjaśnia Mateusz – bo żyć w Warszawie nie jest łatwo. A fundacja kieruje nas ku dobremu.
Na ulicach i wokół kościołów kwestowała młodzież i kwestowały całe rodziny. Zbiórki na rzecz ubogiej, bardzo zdolnej młodzieży odbywały się w całej Polsce i w środowiskach polonijnych. Ale oczywiście, nie tylko zbiórka składała się na to wyjątkowe święto. Rozpoczęło się bowiem w sobotę w Zamku Królewskim uroczystą – transmitowaną przez TVP także dla Polaków za granicą – galą wręczenia prestiżowych nagród Totus w czterech kategoriach: osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej; propagowanie nauczania Jana Pawła II; promocja człowieka, praca charytatywna i edukacyjno-wychowawcza oraz „Totus medialny dla upamiętnienia bp. Jana Chrapka oraz jego roli w ukazywaniu osoby i nauczania Jana Pawła II w mediach”. Wręczali je biskupi pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza i nuncjusza apostolskiego abp. Celestina Migliorego. Kolejno otrzymali je Krzysztof Penderecki, Poczta Polska SA, misjonarka z Indii dr Helena Pyz oraz portal Deon.pl. Poetyckie piosenki śpiewali Alicja Majewska i zespół Sound’n’Grace, grał zespół stypendystów FDNT Tylko Ty. Troje nowych stypendystów – Patrycja Rozmus, Monika Tułodziecka i Krystian Juźwiak – odebrało dyplomy potwierdzające zwycięstwo w Konkursie Akademickim im. bp. Jana Chrapka o indeks i stypendium na studiach dziennikarskich.
Niedzielnej radiowej Mszy Świętej w bazylice Świętego Krzyża na Krakowskim Przedmieściu przewodniczył abp Tadeusz Gocłowski. Odczytano przesłanie papieża Franciszka na Dzień Papieski, śpiewał chór stypendystów. Oni sami zaś, w charakterystycznych żółtych koszulkach, tłumnie wypełnili kościół podczas następnej Mszy Świętej, którą odprawił ks. Dariusz Kowalczyk z Zarządu FDNT.
– Słuchajmy słów papieża Jana Pawła II o tym, żeby rodzina była silna Bogiem, żebyśmy na wierze w Jezusa Chrystusa, a nie tylko na swoich siłach, budowali swoje życie, małżeństwo, rodzinę – apelował.
Po Mszy Świętej rozśpiewana i rozmodlona młodzież poprowadziła korowód „Pod Prąd” spod pomnika Mikołaja Kopernika na plac Zamkowy, gdzie w miasteczku rodzinnym odbyły się zabawy integracyjne i pokazy. Kardynał Kazimierz Nycz czytał bajki zasłuchanym dzieciom, wspierali go Radosław Pazura, Adam Woronowicz.
Z kolei po drugiej stronie Warszawy w intencji rodzin modlił się ks. bp Marek Solarczyk w katedrze warszawsko-praskiej. – Tylko człowiek, który jest otwarty na Boga, może przyjąć drugiego człowieka jako dar; wówczas w trosce o tego człowieka jest się gotowym do wielu poświęceń – powiedział w homilii.
Po południu zaś największą atrakcją był koncert galowy na placu przed stołecznym kościołem św. Anny, w którym zagrał i zaśpiewał sam José Feliciano, światowej sławy niewidomy portorykański muzyk, którego przykład wciąż inspiruje młodzież. Koncert prowadził Krzysztof Ziemiec, a wystąpiły muzyczne rodziny: siostry Steczkowskie, Karpiel-Bułecka z kapelą góralską oraz bracia Cugowscy. Można było posłuchać słów Jana Pawła II i Franciszka o rodzinie, młodzież stypendialna zaś mówiła o swoim życiu i działaniu.
Jednak „działo się” nie tylko w stolicy. Miasteczka rodzinne powstały m.in. w Krakowie, Lublinie – przy klasztorze dominikanów na Starym Mieście, czy w Szczecinie – przy parafii ojców jezuitów. W Białymstoku odbyła się m.in. modlitwa różańcowa ze słowami św. Jana Pawła II, były Msze Święte i koncerty. Dla młodzieży z archidiecezji przemyskiej był to etap w przygotowaniach do Światowych Dni Młodzieży.
Dzień Papieski został przygotowany przez FDNT i Stowarzyszenie Absolwentów „Dzieło”.
Ewelina Steczkowska |