20 maja
poniedziałek
Bazylego, Bernardyna, Aleksandra
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wyklęci z TVP Historia

Ocena: 0
803

Szacuje się, że w latach 1944-1956 wskutek terroru komunistycznego śmierć poniosło w Polsce ponad 50 tys. osób. Większość z nich to żołnierze podziemia niepodległościowego, którzy nie złożyli broni po przejęciu władzy przez komunistów w 1944 r. Ginęli w więzieniach, po okrutnym śledztwie i pod osłoną nocy byli grzebani w bezimiennych dołach. Po latach historia upomniała się o bohaterów, przywracając prawdę o nich i oddając im sprawiedliwość. Dziś odzyskują imiona i nazwiska oraz stopnie wojskowe.

Zrealizowany przez TVP Historia, przy współpracy z Centralną Biblioteką Wojskową, cykl dokumentalny „Śladami zbrodni i walki 1944-1956” przybliża miejsca kaźni żołnierzy podziemia niepodległościowego. Przede wszystkim jest to jednak opowieść o ludziach, którzy nie zawahali się, kiedy trzeba było dokonać wyboru i być wiernym złożonej przysiędze.

Pięcioodcinkowy cykl TVP Historia poprzedziła debata studyjna nadana 1 marca, w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Kolejne programy są emitowane w środy o godz. 21.20: 8 marca zaprezentowano warszawskie więzienie przy ul. Rakowieckiej, w kolejnych przybliżona zostanie historia kwatery „Ł” na Powązkach, czyli tzw. „Łączki”, katownie na warszawskiej Pradze i obóz NKWD w Rembertowie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 maja

Poniedziałek, VII Tydzień zwykły
święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła
Szczęśliwa Dziewico, która porodziłaś Pana, błogosławiona Matko Kościoła,
Ty strzeżesz w nas Ducha Twojego Syna, Jezusa Chrystusa.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 19, 25-34
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter