3 stycznia
piątek
Arlety, Genowefy, Danuty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pro tempore. Dialog nauk: kult i kultura

Ocena: 0
1177

W kolejnej dyskusji z cyklu Pro tempore – dialog nauk wezmą w niej udział badacze z Wydziału „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego. Będą rozmawiać o kulturze XX i XXI w.

Na początku lat 80. XIX stulecia Fryderyk Nietzsche zwiastował ustami „człowieka oszalałego”, że oto ludzie zabili Boga i choć jeszcze nie uświadomili sobie tego czynu, już zaczynają spadać „i w tył, i w bok, i w przód, we wszystkich kierunkach”, bo unicestwili zasadę dawnego porządku świata. 60 lat później, w dobie najbardziej krwawej i niszczycielskiej z dotychczasowych wojen, Tomasz Mann uczynił postać diabła surowym sędzią kultury, ogłaszającym, że „z chwilą, gdy kultura odpadła od kultu, sama siebie kultem czyniąc, jest już tylko odpadkiem i cały świat jest nią [...] zmęczony i przesycony”. 

W jakiej mierze te dwa głośne osądy ujawniają prawdę o kulturze XX i XXI w.? Jak odnosi się ona do kultu religijnego: obojętnie, wrogo, przyjaźnie, z tęsknotą? Jakie kulty odziedziczyła, a jakie wytworzyła sama? Z czego wynikają i dokąd prowadzą podejmowane przez nią próby sakralizacji? Czy są one wyrazem niezbywalnej potrzeby transcendencji? 

Tych kwestii dotykać będziemy w kolejnej dyskusji z cyklu Pro tempore – dialog nauk. Wezmą w niej udział badacze z Wydziału „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego: dr Ivan Dimitrijević, filozof, ks. bp dr hab. Michał Janocha, prof. ucz., historyk sztuki, oraz prof. dr hab. Paweł Stępień, literaturoznawca. 

Spotkanie odbędzie się w czwartek, 23 lutego 2023 r., w godzinach 16.00-17.15 w sali konferencyjnej na Wydziale „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Dobra 72 (Biała Willa) oraz dostępne będzie na kanale YouTube Akademii Katolickiej w Warszawie. Zapraszamy!  

Link do transmisji wydarzenia: https://www.youtube.com/watch?v=9pnKYIu7Nqo 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 stycznia

Czwartek, I Tydzień po Narodzeniu Pańskim
Wspomnienie św. Bazylego Wielkiego i Grzegorza z Nazjanzu, biskupów i doktorów Kościoła
Wielokrotnie przemawiał niegdyś Bóg do ojców przez proroków,
a w tych ostatecznych dniach przemówił do nas przez Syna.

+ Czytania liturgiczne (rok C, I): J 1, 19-28
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter