Radio Maryja ukazuje nam wszystkim bogactwo Kościoła – powiedział w sobotę podczas Mszy Świętej z okazji 27. rocznicy powstania rozgłośni bp toruński Wiesław Śmigiel. Dodał, że stacja ewangelizuje i katechizuje każdego dnia.
– Dziękujemy dziś Radiu Maryja przede wszystkim za to, że jest katolickim głosem w naszych domach, czyli ewangelizuje i katechizuje. Każdego dnia przekazuje nam nauczanie papieża Franciszka, ale też niestrudzenie przypomina myśli i życie św. Jana Pawła II, a także dorobek ojca świętego Benedykta XVI i wielu innych papieży, biskupów, świętych i nauczycieli wiary – mówił podczas mszy świętej z okazji 27. rocznicy powstania rozgłośni ordynariusz diecezji toruńskiej bp Wiesław Śmigiel.
Ocenił, że przez to rozgłośnia ukazuje nam wszystkim bogactwo Kościoła, który strzeże depozytu wiary i stara się ciągle na nowo odczytywać i odpowiadać na znaki czasu.
– Dziękujemy dziś w trakcie mszy świętej, bo to najpiękniejsza modlitwa i najpiękniejsze dziękczynienie. Dziękujemy za wykłady, konferencje, katechezy, programy prorodzinne i uwrażliwiające na wartość życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Dziękujemy za możliwość wypowiedzenie swojego zdania przez każdego, kto zadzwoni do Radia Maryja – mówił bp Śmigiel.
W uroczystościach rocznicowych uczestniczył m.in. premier Mateusz Morawiecki, szef MSWiA Joachim Brudziński, szef MON Mariusz Błaszczak oraz minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
Mszy przewodniczył metropolita szczecińsko–kamieński abp Andrzej Dzięga. Koncelebrowało ją kilkunastu biskupów. W Arenie Toruń, gdzie była sprawowana, i w namiotach przed znajdowało się ok. 10 tys. osób – słuchaczy radia. W uroczystościach rocznicowych wzięli udział także minister-członek Rady Ministrów Beata Kempa, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Adam Kwiatkowski, wiceministrowie, parlamentarzyści i przedstawiciele lokalnych władz – prezydent Torunia Michał Zaleski oraz wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz.
Eucharystię poprzedziły wspólne modlitwy uczestników oraz Koncert Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze.
Radio Maryja rozpoczęło nadawanie programu 8 grudnia 1991 r., w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Początkowo audycji przez 14 godzin na dobę mogli słuchać tylko mieszkańcy Torunia i Bydgoszczy oraz okolicznych miejscowości.
Z czasem Radio Maryja wydłużyło nadawanie do 24 godzin, a jego zasięg objął całą Polskę i rozszerzał się na inne kraje. Od 1998 r. jest dostępne za pośrednictwem Internetu na całym świecie.