29 listopada
niedziela
Blazeja, Saturnina
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Święci Apostołowie Filip i Jakub

Ocena: 5
536

6 maja obchodzimy święto św. Apostołów Filipa i Jakuba Młodszego. To właśnie św. Filip prosił Jezusa: „Panie, pokaż nam Ojca, a to nam wystarczy”. Z kolei św. Jakub napisał list wchodzący w skład Nowego Testamentu, w którym zaznacza m.in., że „wiara bez uczynków jest martwa".

Obraz św. Filipa- mal. Peter Paul Rubens/ obraz św. Jakuba Młodszego - mal. El Greco/Wikimedia Commons /domena publiczna

Święty Filip, pochodził z Betsaidy nad Jeziorem Galilejskim. Był uczniem Jana Chrzciciela. Powołany przez Jezusa Chrystusa, został jednym z dwunastu Jego Apostołów.

Filip był świadkiem cudownego rozmnożenia chleba przez Pana Jezusa, który wcześniej wystawiając go na próbę, zapytał Apostoła: «Skąd kupimy chleba, aby oni się posilili?» […] Odpowiedział Mu Filip: «Za dwieście denarów nie wystarczy chleba, aby każdy z nich mógł choć trochę otrzymać»" (J 6, 1. 5-7).

To właśnie Filip zwrócił się do Jezusa: „Panie, pokaż nam Ojca, a to nam wystarczy”. Jest to też dla nas wskazówka, kiedy nie rozpoznajemy Boga, który zawsze jest przy nas. Prośmy Jezusa o światło naszych oczu i serc, abyśmy mogli odnajdywać Go w naszej codzienności. Filip dodał: „a to nam wystarczy" i tutaj warto przytoczyć również słowa św. Augustyna: „niespokojne jest serce człowieka, dopóki nie spocznie w Bogu”, ponieważ tylko On jest w stanie wypełnić każde Serce, nasycić każde pragnienie duszy, która tęskni za Bogiem, Jego Obliczem, Świętą Obecnością. Jezus odpowiedział Apostołowi: „Filipie, tak długo jestem z wami, a jeszcze Mnie nie poznałeś? Kto Mnie zobaczył, zobaczył także Ojca".(J 14, 8-9)

Święty Filip miał ewangelizować w Scytii - a więc w okolicach Donu i Dniepru. Byłby to więc pierwszy Apostoł Słowian. Potem miał przenieść się do Frygii (Mała Azja) i w jej stolicy, Hierapolis, ponieść męczeńską śmierć za panowania Domicjana (81-96) przez ukrzyżowanie, a potem ukamienowanie.

Św. Filip jest patronem Antwerpii oraz pilśniarzy i czapników. W ikonografii przedstawiany jest z krzyżem, z pastorałem, ze zwojem. Czasami trzyma w ręku kamienie - znak męczeństwa. Towarzyszy mu anioł.

++++++++++++

Święty Jakub zwany Młodszym lub Mniejszym (dla odróżnienia od drugiego Apostoła Jakuba, zwanego także Starszym - przy czym starszeństwo oznacza tu kolejność włączenia do grona Apostołów), był synem Kleofasa i Marii (Mk 15, 40), rodzonym bratem św. Judy Tadeusza, krewnym Jezusa Chrystusa. W katalogach Apostołów jest wymieniany na jednym z ostatnich miejsc - co oznacza, że przyłączył się do grona Apostołów najpóźniej.

Po zmartwychwstaniu Jezusa Jakub wyróżniał się wśród Apostołów jako przewodniczący gminy chrześcijańskiej w Jerozolimie. Kiedy św. Piotr został cudownie uwolniony przez anioła z więzienia, każe o tym oznajmić Jakubowi (Dz 12, 17). Na soborze apostolskim św. Jakub zaraz po Piotrze zabrał głos i wpłynął na to, że św. Paweł mógł spokojnie pełnić swoją misję wśród pogan i nie narzucać im przepisów prawa Mojżeszowego (Dz 15, 13-21).

Święty Apostoł zostawił list do wiernych Kościoła narodowości żydowskiej. Napisał go w latach 45-49. Na samym początku zachęca, „aby wierni byli wobec pokus odważni", napomina również, że „wiara bez uczynków jest martwa" (Jk 2, 26).

Jakub jeszcze za życia doznawał wielkiej czci i to nie tylko wśród wyznawców Chrystusa, ale również wśród Żydów.

W 62 roku poniósł śmierć męczeńską przez ukamienowanie.

W ikonografii św. Jakub przedstawiany jest w tunice i płaszczu, z mieczem oraz z księgą. Czasami jako biskup rytu wschodniego. Jego atrybutami są także: halabarda, kamienie, korona w rękach, torba podróżna, zwój. Jest patronem dekarzy.

Źródło:

brewiarz.pl, misericors.org, liturgia.pl

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 29 listopada

Niedziela, I Tydzień Adwentu
Czuwajcie więc, bo nie wiecie, kiedy pan domu przyjdzie.
+ czytania liturgiczne (rok B, I): Iz 63,16b-17.19b;64,2b-7; Ps 80,2ac i 3b.15-16.18-19; 1 Kor 1,3-9; Mk 13,33-37
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Czuwajcie! - komentarz tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter