19 marca
wtorek
Józefa, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Więcej niż zwykłe "dziękuję"

Ocena: 4.78333
3689

– Każdy ma sto powodów do wdzięczności, także ten, kto ich nie dostrzega – mówi o. dr. Piotr Kwiatek OFMCap.

fot. arch. o. Piotra Kwiatka OFMCap

Z o. dr. Piotrem Kwiatkiem OFMCap, psychologiem i psychoterapeutą, rozmawia Iwona Budziak


Myślę, że jeśli zapytam o najkrótszą receptę, jak dobrze przeżyć czas Adwentu, a potem święta, usłyszę: we wdzięczności.

Tak, to prawda. Powiem więcej: wdzięczność jest sposobem na szczęśliwe, dobre życie we wszystkich jego wymiarach. Tylko trzeba ją praktykować.

Uczyć się bycia wdzięcznym?

Tak, bo wdzięczność nie jest wrodzona. Badania pokazały, że spośród dzieci, których nie wychowywano tak, by dziękowały za prezenty, miłe gesty, później tylko 7 proc. umiało wyrazić swoją wdzięczność, natomiast spośród tych, którym o tym przypominano, aż ponad 90 proc. ją okazywało.

Ale wdzięczność to o wiele więcej niż zwykłe „dziękuję”?

Oczywiście, to nie jest pojedynczy akt związany z chwilowym przeżyciem. Wdzięczność to postawa, jak mówią psychologowie, prospołeczna, która przynosi nam mnóstwo korzyści: wzmacnia relacje z innymi ludźmi i wartość siebie, poprawia samoocenę, przyciąga emocje pozytywne, uczy dostrzegać dobro, przekłada się na wzrost moralności zachowań. Jest sposobem pozytywnego przeżywania codzienności.

Jeśli jest tak, że wdzięczność generuje wartość dodaną do naszego życia, to dlaczego czasem tak trudno ją w sobie poczuć?

Bo mamy naturalną tendencję do zatrzymywania się przy negatywnych zdarzeniach, krzywdach, zranieniach, powracania do nich pamięcią. A gdy zdarza nam się coś dobrego – kupimy samochód, mieszkanie, awansujemy – szybko się do tego „lepszego” przyzwyczajamy; psychologia mówi o „adaptacji hedonistycznej”. Jednak dobrze wracać pamięcią do ważnych, nadzwyczajnych momentów w życiu, by po raz kolejny czerpać z nich radość, i wcale to nie będzie radość „historyczna”, bo doświadczymy jej w naszym „tu i teraz”. Takie pielęgnowanie w sobie wdzięczności i rozciąganie jej w czasie jest lekiem na nasze smutki związane z negatywnymi wspomnieniami i pomaga w intensywniejszym przeżywaniu relacji z innymi.

To będzie taka wdzięczność na wstecznym biegu?

Ale bardzo użyteczna. Czasem żyjemy w złudzeniu, że sukces i powodzenie zawdzięczamy jedynie własnej determinacji i pracy, a tak nie jest. Jeśli właśnie zdaliśmy egzamin na prawo jazdy, to ten sukces zawdzięczamy instruktorowi, bo nas przygotował, rodzicom, którzy dali pieniądze na kurs, może też komuś, kto ćwiczył z nami dodatkową jazdę. Wdzięczność uwalnia nas od egocentryzmu, skupienia jedynie na sobie i osiągniętym celu, pozwala szerzej zobaczyć rzeczywistość, cały kontekst zdarzenia, uczy uważności.

A jeżeli w oczy wieje nam wiatr, a co do innych ludzi wokół mamy pewność, że urodzili się pod szczęśliwą gwiazdą, nie naszą?

Oczywiście, wiele zależy od perspektywy, w której się znaleźliśmy. Niedawno miałem takie przykre doświadczenie: poślizgnąłem się na oblodzonych schodach i upadłem, silnie uderzając się w kręgosłup. Przez chwilę leżałem na śniegu i sprawdzałem, czy mam czucie w nogach. Potem przez kilka dni nie mogłem się poruszać. Miałem trudności, aby nie tylko wstać, usiąść czy zejść ze schodów, ale nawet przekręcić się na łóżku. Kiedy po trzech dniach takiej niemocy udało mi się zawiązać sznurowadła, byłem szczęśliwy. Będąc zdrowymi, zazwyczaj na co dzień nie doceniamy, że mamy oczy, uszy, możemy chodzić. Co więcej, bywa, że ktoś w sensie materialnym i społecznym ma wszystko: rodzinę, zdrowie, dom, dobrą pracę, podróże, a mimo to nie zauważa w swoim życiu żadnej pozytywności. Ktoś inny, choć przeżywa porażki, kłopoty, choroby, ciągle znajduje powody do bycia wdzięcznym. Nie chodzi o to, byśmy się porównywali, kto ma trudniej, a kto lepiej, bo każdy ma sto powodów do wdzięczności, także ten, kto ich nie dostrzega.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 marca

Wtorek - V Tydzień Wielkiego Postu
Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,
nieustannie wielbiąc Ciebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 1,16.18-21.24a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Rafki

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter