24 lutego
sobota
Macieja, Bogusza, Sergiusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kościół w Polsce 2022 - najważniejsze wydarzenia

Ocena: 0
589

SIERPIEŃ

1 - W 2021 roku dziesięciokrotnie spadła liczba aborcji wykonywanych zgodnie z prawem. To efekt nowych przepisów, które zapewniają większą ochronę życia w okresie prenatalnym. Pod koniec października 2020 roku polski Trybunał Konstytucyjny orzekł o niekonstytucyjności aborcji eugenicznej. W efekcie – według danych Ministerstwa Zdrowia, które cytuje „Rzeczpospolita” – liczba aborcji spadła do 107 przypadków w ubiegłym roku.

6 - Na autostradzie A4 w okolicach miejscowości Varazdin w Chorwacji doszło do wypadku polskiego autokaru z pielgrzymami zmierzającymi do Medziugorie. Zginęło 12 osób, 30 zostało rannych.

15 - Z udziałem tysięcy pielgrzymów przybyłych przede wszystkim pieszo na Jasnej Górze odbyły się główne uroczystości Wniebowzięcia NMP. Kard. Nycz podziękował za to, że staliśmy się miłosiernymi samarytanami, a abp Depo pomoc uchodźcom nazwał kolejnym „cudem nad Wisłą”. Paulini dziękowali za liczny powrót na pielgrzymie drogi.

15 - Rok 2002 był kolejnym, w którym nastąpiło wyraźnie odrodzenie pieszych pielgrzymek na Jasną Górę, po okresie ograniczeń związanych z pandemią. Przed uroczystością Wniebowzięcia NMP przybyło 139 pielgrzymek pieszych, w których wzięło udział 50,5 tys. osób.

22 - Raczej nie skandale pedofilskie i próby ich tuszowania oraz nie pieniądze, ale ogólnie krytyczne nastawienie do Kościoła i księży oraz własny światopogląd, w którym nie ma miejsca na wiarę religijną i potrzebę praktykowania – to główne powody rezygnacji z praktyk religijnych, jakie deklarują Polacy zapytani przez CBOS.

22 - Apel o lepsze relacje między duchowieństwem a świeckimi i o poważniejsze niż dotąd traktowanie głosu laikatu - to jeden z głównych wniosków “Syntezy Krajowej”, opublikowanej na zakończenie diecezjalnego etapu synodu o synodalności. Dokument zawiera też wołanie o kapłanów „bardziej świętych”, będących świadkami Ewangelii i lepiej wykonujących swoją misję, a także troszczących się o każdego przychodzącego człowieka. Uczestnicy synodu pragną Kościoła bardziej inkluzywnego, czyli włączającego a nie wykluczającego, i otwartego na dialog z otaczającym światem.

25 - Na jasnej Górze zaprezentowano “Syntezę Krajową” synodu o synodalności. – W Kościele synodalnym cała wspólnota w swojej bogatej różnorodności jest wezwana do wspólnej modlitwy, słuchania, analizowania, dialogu, rozeznawania i podejmowania decyzji duszpasterskich, które odnoszą się i odpowiadają jak najściślej woli Bożej – tłumaczył abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący KEP dodał, że przechodząc do formułowania własnych decyzji duszpasterze muszą uważnie słuchać życzeń wiernych.

WRZESIEŃ

6 - Ok. 1200 zorganizowanych grup, które odwiedziły Laski, nie licząc indywidualnych pielgrzymów, setki próśb o relikwie, które trafiły już do ponad 100 miejsc w Polsce i zagranicą a przede wszystkim doświadczenie, że bł. m. Elżbieta prowadzi swoje zgromadzenie, że jest żywa i obecna – o takich m.in. owocach beatyfikacji, która miała miejsce już prawie rok temu opowiedziała s. Radosława Podgórska ze Zgromadzenia Franciszkanek Służebnic Krzyża w Laskach. Jednym z marzeń siostry jest to, by powstał film fabularny o Matce Czackiej.

5-7 - O tym, jak powinny funkcjonować seminaria duchowne w sytuacji, gdy zmniejsza się liczba kleryków a niektóre uczelnie diecezjalne są łączone dyskutowano podczas 58. Ogólnopolskiej Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych, która odbyła się w Zakopanem.

8 - Powstało pierwsze w Kościele w Polsce duszpasterstwo specjalistyczne wprost skierowane do osób w kryzysie samobójczym, po próbie samobójczej i doświadczających żałoby po stracie bliskiej osoby, która odebrała sobie życie. Duszpasterstwo powołał metropolita łódzki, abp Grzegorz Ryś. 10 września przypada Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom.

9-11 - 150 osób z 12 krajów uczestniczyło Międzynarodowym Zjeździe Liderów Spotkań Małżeńskich w Gdańsku Oliwie. Pomimo współczesnego kryzysu małżeństwa, świadectwa setek z nich, oraz relacje wielu par przygotowujących się do małżeństwa w ramach Wieczorów dla Zakochanych, wciąż inspirują stowarzyszenie - wskazywali założyciele Spotkań, Irena i Jerzy Grzybowscy.

11-17 - Ważne jest to, byśmy kształtowali serca własne i bliźnich w oparciu o Ewangelię – napisali biskupi w liście pasterskim zapowiadającym XII Tydzień Wychowania. Przebiegał on pod hasłem: „Ja jestem drogą, prawdą i życiem” (J 14, 6).

13 - Zmarł prof. Mieczysław Gogacz, wybitny filozof tomista, przez 30 lat kierownik Katedry Historii Filozofii Starożytnej i Średniowiecznej Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Miał 95 lat.

17 - Na kampusie UKSW zorganizowano Misyjny Synod Dzieci.

18 - Kilka tysięcy osób, w tym rodziny z dziećmi, zgromadziły się w Warszawie na XVII Narodowym Marszu dla Życia i Rodziny. Małżonkowie uczestniczący w wydarzeniu odnowili swoje przyrzeczenia małżeńskie. Wydarzenie rozpoczęło się koncertem „Arki Noego” na Placu Zamkowym.

25 - W obchodzonym w Kościele katolickim już po raz 108. Światowym Dniu Migranta i Uchodźcy, rozpoczął się Tydzień Modlitwy za Uchodźców „Umrzeć z nadziei”. O systemowa pomoc imigrantom, niezależnie od ich narodowości i kraju, z którego przybywają zaapelował w specjalnym komunikacie bp Krzysztof Zadarko, przewodniczący Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek. Z kolei Wspólnota Sant’Egidio podkreśliła: „Dumni z postawy Polaków, którzy ofiarnie i solidarnie przyjęli w ostatnich miesiącach uciekających przed koszmarem wojny Ukraińców, nie możemy jednocześnie odwracać oczu od tragedii wielu innych uchodźców, która dzieje się na naszych oczach, również na naszych granicach”.

27 - W ubiegłym roku Polacy wydali na alkohol 45 mld złotych, co jest rekordem wszechczasów. - To informacja tragiczna i kompromitująca dla społeczeństwa - stwierdził w komentarzu dla KAI bp Tadeusz Bronakowski. Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych ocenił, że jest to m.in. efekt wszechobecnej, kłamliwej reklamy taniego alkoholu. Przypomniał też słowa bł. ks. Bronisława Markiewicza, że Polska albo będzie trzeźwa albo nie będzie jej wcale.

28 - Zmarł ks. Krzysztof Małachowski, założyciel i prezes Fundacji Apostolstwa Eucharystycznego dla Dzieci Niepełnosprawnych Dzieci - Dzieciom w Nadliwiu. Miał 92 lata.

29 września - 2 października - Ponad 140 wystawców z Polski wzięło udział w 27. Targach Wydawców Katolickich w Warszawie. Swoją ofertę zaprezentowało też kilka oficyn z Ukrainy. Nagrodą Główną Złotego FENIKSA 2022 przyznawaną przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich uhonorowany został biblista ks. prof. Roman Bartnicki.

PAŹDZIERNIK

5 - Monika Białkowska, dziennikarka „Przewodnika Katolickiego”, autorka wideobloga „Reportaż z wycinków świata” – została tegoroczną laureatką Nagrody Dziennikarskiej „Ślad” im. bp. Jana Chrapka. Była to już 20. edycja tej nagrody.

11-12 - Synodalność, pomoc uchodźcom z Ukrainy oraz m.in. kwestie dotyczące misji, duszpasterstwa i liturgii – były głównymi tematami 393. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Kamieniu Śląskim. Obradom towarzyszyły uroczystości jubileuszu 50-lecia Diecezji Opolskiej. Wobec przedłużającej się wojny w Ukrainie biskupi przestrzegli przed pokusą „zmęczenia” pomaganiem uchodźcom.

13 - Zmarł Ryszard Piasek, autor ponad 130 filmów dokumentalnych i reportaży z najdalszych zakątków świata, w tym wielu poświęconych polskim misjonarzom. Miał 79 lat.

15 - Parafia pw. Parafia pw. Ducha Świętego w Mielcu zwyciężyła w tegorocznym konkursie „Aktywna Parafia”, organizowanym przez KAI. 2022. Nagrodę specjalną Dyrektora Caritas Polska zdobyła Parafia pw. bł. Karoliny Kózkówny w Tychach. Finał konkursu odbył się w Warszawie.

16 - Pod hasłem “Blask prawdy” w całej Polsce obchodzono XXII Dzień Papieski, organizowany przez Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia. Poprzez szereg wydarzeń duchowych, kulturalnych i sportowych przypominano nauczanie św. Jana Pawła II, który 44 lata temu rozpoczął swój pontyfikat. Odbyła się zbiórka na „żywy pomnik” Papieża – Polaka, czyli stypendia dla zdolnej młodzieży z ubogich rodzin. Laureatem Nagrody Specjalnej Totus Tuus został ks. Leszek Kryża TChr. Dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie KEP został nagrodzony „za wieloletnią, pełną nadziei, poświęcenia i kreatywności misję pomocy Kościołowi na Wschodzie świadczoną z pokorą oraz ewangeliczną radością w czasach pokoju oraz w warunkach wojny”.

17 - Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim rozpoczęło działalność Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich im. Abrahama Joshuy Heschela - żydowskiego teologa, filozofa i poety. W uroczystej inauguracji placówki, która ma służyć dialogowi między Kościołem katolickim a judaizmem, uczestniczył m.in. łaciński patriarcha Jerozolimy abp. Pierbattista Pizzaballa oraz Susannah Heschel, córka rabina Heshela.

17 - Polska ma ponad 10 tys. 700 zakonników w 59 zgromadzeniach skupionych w 76 jurysdykcjach, bo niektóre jednostki mają więcej niż jedną prowincję, inspektorię czy opactwo – wynika z danych przedstawionych przez Konferencję Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce.

22 - Bp Szymon Stułkowski, dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej, został mianowany przez papieża Franciszka biskupem płockim. 61-letni duchowny odbył ingres do katedry płockiej 26 listopada.

24 - W Białowieży odbyła się gala Nagrody „PONTIFICI – Budowniczy Mostów”, którą przyznano “każdej osobie pomagającej przy granicy polsko-białoruskiej”. „Laureaci w osobach pokrzywdzonych dostrzegają oblicze brata i siostry w potrzebie” – powiedział Prymas Polski Wojciech Polak. Nagrodę przyznaje od 16 lat warszawski Klub Inteligencji Katolickiej.

27 - W warszawskiej archikatedrze wręczono medale „Benemerenti in Opere Evangelizationis” przyznawane osobom i instytucjom zasłużonym dla misji. W tym roku uhonorowano m.in. Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi, Katolickie Radio Podlasie i p. Józefa Antonika, który od ponad 18 lat, trzy razy w tygodniu pości o chlebie i wodzie, by zaoszczędzić na wsparcie misji.

LISTOPAD

2 - W Polsce działa ponad 65 tys. przyparafialnych organizacji non-profit Kościoła katolickiego. Ich działalność ma wymiar głównie religijny, ale jest to także pomoc społeczna i humanitarna, kultura oraz edukacja i wychowanie. Połowę z nich założyli duszpasterze prowadzący parafię (50,8. Jedynie 15,1% takich organizacji zostało założonych samodzielnie przez osoby świeckie. Dane te prezentuje raport „Sektor non-profit w 2020 r.” przygotowany przez Główny Urząd Statystyczny.

11- Do troski o dobro wspólne i modlitwę w intencji Ojczyzny zachęcali polscy biskupi podczas Mszy św. sprawowanych w święto niepodległości. Hierarchowie krytykowali postrzeganie spraw publicznych wyłącznie przez pryzmat własnej partii, wyrażali rodakom wdzięczność za ogromne wsparcie dla uchodźców z Ukrainy i apelował o pomoc potrzebującym w naszej Ojczyźnie.

11- O. Jacek Salij OP, wybitny polski teolog, duszpasterz i publicysta katolicki został uhonorowany najwyższym polskim odznaczeniem państwowym, Orderem Orła Białego. Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski wyróżniony został ks. Jan Sikorski, od 1981 roku duszpasterz internowanych na warszawskiej Białołęce, pierwszy naczelny kapelan Duszpasterstwa Więziennego RP.

18 - Rada Stała KEP wydała stanowisko dotyczące działań Jana Pawła II odnoszących się do przestępstw seksualnych wobec małoletnich. “Bezspornym faktem jest, że Jan Paweł II był papieżem, który (...) wprowadził obowiązujące w całym Kościele normy rozliczania tego typu przestępstw, podkreślając, że w „stanie kapłańskim i życiu zakonnym nie ma miejsca dla tych, którzy krzywdziliby młodych” – czytamy w dokumencie. Stwierdzono też, że “Medialny atak na św. Jana Pawła II i jego pontyfikat znajduje także swoją przyczynę w nastawieniu do jego nauczania (...) co nie odpowiada współczesnym ideologiom propagującym hedonizm, relatywizm i nihilizm moralny”.

17-19 - Pedagodzy, teologowie, duszpasterze, prawnicy i dziennikarze uczestniczyli w Krakowie w II Międzynarodowym Kongresie dla Małżeństwa i Rodziny. Wydarzenie odbyło się w sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach pod hasłem: „Małżeństwo – wybór czy dar? Refleksja nad narzeczeństwem i początkami życia małżeńskiego”. „To nie instytucja małżeństwa i rodziny przeżywa dzisiaj kryzys i kruchość, ale człowiek, który ją wybiera. Należy więc na nowo pomóc współczesnemu człowiekowi wyjść z wąskich schematów i uproszczeń w jakich został uwięziony. Przesłanie dotyczące piękna życia małżeńskiego i rodzinnego ciągle pozostaje aktualne” – powiedział ks. dr Paweł Gałuszka, duszpasterz rodzin Archidiecezji Krakowskiej.

24 - Zbigniew Nosowski, Grupa Granica i warszawski Klub Inteligencji Katolickiej odebrali w Krakowie Nagrody im. ks. Tischnera. Nagrodą Znaku i Hestii honorowane są publikacje i działania stanowiące kontynuacje? Tischnerowskiego „myślenia według wartości”.

27 - “Wierzę w Kościół Chrystusowy” to hasło rozpoczętego w III Niedzielę Adwentu nowego roku duszpasterskiego. “Wiara w Kościół jest rzeczą trudną, gdyż obecność Boga w Kościele jest nierzadko przysłonięta naszym ludzkim grzechem, który niszczy jedność z Bogiem, pokój Boży w nas i wspólnotę wiary – powiedział KAI bp Andrzej Czaja, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP. - Musimy więc Kościół oczyszczać z tego wszystkiego co uderza w jedność, w świętość, w powszechność i w apostolskość Kościoła. Jakakolwiek rysa na którymś z tych przymiotów Kościoła sprawia, że zaciemniamy prawdę, że Kościół jest Boży”.

GRUDZIEŃ

2 - Dostrzegam bliskie podobieństwo między propagowaniem postaw antyszczepieniowych i zniechęcaniem Polaków do oddawania organów do przeszczepów – stwierdził w rozmowie z KAI bp Józef Wróbel SCJ. Przewodniczący Zespołu Ekspertów KEP ds. Bioetycznych ocenił też jednoznacznie, że zachęcanie do sprzeciwu wobec dawstwa organów jest po prostu głęboko niemoralne.

6 - W końcu 2021 r. w Polsce istniało 8 mln 759 tys. małżeństw – o ponad 100 tys. mniej niż rok wcześniej. Nadal ponad połowa z nich to tzw. małżeństwa wyznaniowe. Z kolei rozwody jeszcze 20 lat temu były przyczyną 1/5 rozwiązywanych rocznie małżeństw, obecnie jest to prawie 1/4 – informuje Główny Urząd Statystyczny w najnowszym badaniu na temat sytuacji demograficznej w Polsce.

17 - Papież Franciszek zatwierdził dekret o męczeństwie sług Bożych Józefa i Wiktorii Ulmów z dziećmi z Markowej na Podkarpaciu. W 1942 r. zostali oni zamordowani przez Niemców za ukrywanie Żydów. Data i miejsce beatyfikacji podana zostanie w późniejszym terminie. Uroczyste ogłoszenie decyzji papieża miało miejsce w domu biskupów przemyskich.

Franciszek potwierdził też heroiczność cnót dwóch kapłanów poznańskich: Aleksandra Woźnego (1910- 1983) i Ignacego Posadzego (1898-1984), współzałożyciela Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej. Do ich beatyfikacji konieczne jeszcze będzie uznanie cudu za ich wstawiennictwem.

31 - W związku ze śmiercią papieża-seniora Benedykta XVI, Przewodniczący KEP wystosował list kondolencyjny do papieże Franciszka. "Wraz z całym Kościołem, który jest w Polsce dziękuję Panu Bogu za piękne życie i pontyfikat papieża Benedykta XVI, ufając że przynoszą one już teraz i przynosić będą w przyszłości błogosławione plony – napisał abp Stanisław Gądecki.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 lutego

Sobota, I Tydzień Wielkiego Postu
Oto teraz czas upragniony,
oto teraz dzień zbawienia.


+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 5, 43-48
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Modlitwa o pełne zaufanie Jezusowi
Modlitwa o dobre przeżycie Wielkiego Postu
+ Nowenna zawierzenia woli Bożej - o. Dolindo

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszMateriał Partnera PortaluNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter