25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kościół w Polsce 2022 - najważniejsze wydarzenia

Ocena: 0
634

Katolicka Agencja Informacyjna zaprezentowała kalendarium najważniejszych wydarzeń mijającego, 2022 roku, w Kościele katolickim w Polsce.

Fot. BP PKWP

 STYCZEŃ

3 - Od ponad 10 lat następuje systematyczne odchodzenie od tzw. absolutyzmu moralnego w kierunku relatywizmu – podało Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS). Nierzadko dotyczy to także osób określających się jako wierzące, a nawet głęboko wierzące, oraz regularnie praktykujące religijnie. Przekonanie, że należy mieć wyraźne zasady moralne i nigdy od nich nie odstępować, wyraża obecnie niespełna jedna piąta badanych (19%) – podano.

5 - 85 sióstr zakonnych ze zgromadzeń czynnych zmarło z powodu Covid-19 – informuje Sekretariat Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych. Dane obejmują zgony sióstr zarażonych koronawirusem od momentu wybuchu epidemii.

6 - Pod hasłem „Dzień dziś wesoły”, w 668 miejscowościach w Polsce przeszły Orszaki Trzech Króli. Barwne marsze odbyły się także w kilku innych państwach europejskich oraz w Afryce. Świętowaniu w uroczystość Objawienia Pańskiego towarzyszyła zbiórka na edukację młodych Kenijczyków.

15 - Bp Wiesław Lechowicz, dotychczas biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej i delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej został mianowany przez Franciszka nowym biskupem polowym Wojska Polskiego. Ingres do katedry polowej 59-letni duchowny odbył 12 lutego.

17 - Po raz 25. obchodzono Dzień Judaizmu Kościele katolickim w Polsce, tym razem pod hasłem “Moje myśli nie są myślami waszymi” zaczerpniętym z Księgi Izajasza (Iz 55,8). Centralne obchody odbyły się w Poznaniu. Nagrodę “Menora Dialogu”, przyznawaną przez Stowarzyszenie Coexist i Fundację Signum “Za zbliżanie ludzi, kultur, religii i narodów”. odebrał prof. Jan Grosfeld.

18-25 - Pod hasłem „Zobaczyliśmy Jego gwiazdę na Wschodzie i przyszliśmy oddać Mu pokłon” (Mt, 2,2) obchodzono Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Choć w wymiarze ograniczonym z powodu pandemii, także w tym roku wierni różnych wyznań spotykali się na ekumenicznych nabożeństwach i wysłuchali homilii przedstawicieli innych Kościołów.

26 - Słowa “Chrześcijanie i muzułmanie świadkami nadziei” towarzyszyły obchodom XXII Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Podczas centralnego spotkania w Warszawie przedstawiciele obydwu religii czytali fragmenty Biblii i Koranu odnoszące się do motta tegorocznego spotkania.

LUTY

6-9 - W Borzęcinie pod Warszawą odbyło się sympozjum „400 lat Kongregacji Ewangelizacji Narodów” i spotkanie Stowarzyszenia Misjologów Polskich połączone z Radą Krajową Papieskich Dzieł Misyjnych.

17 - Ks. prof. Alfred Wierzbicki, teolog i etyk Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, odebrał Medal 75-lecia Misji Jana Karskiego. Duchownego nagrodzono za „odwagę prawdy w Kościele”. Uroczystość odbyła się w najstarszej, nieprzerwanie działającej od 1900 roku, lubelskiej kawiarni Chmielewskiego.

21 - Propozycję powołania przez Kościół własnej komisji badającej akta spraw dotyczących wykorzystania seksualnego wysunął podczas konferencji w KAI prof. Michał Królikowski.

24 - W związku z rosyjską agresją na Ukrainę, solidarność ze wszystkimi Ukraińcami - w Polsce i na Ukrainie - oraz zapewnienie o bliskości, modlitwie i gotowości ze strony Kościoła w Polsce wyraził w specjalnym apelu przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki. Na jego apel, w niedzielę 27 lutego oraz w Środę Popielcową w kościołach w całej Polsce odbyły się zbiórki do puszek. Zebrano 32 mln zł - to rekord w historii podobnych akcji Caritas Polska. Od dnia rosyjskiej inwazji trwa wielka akcja pomocy Ukrainie - zarówno na miejscu jak i w naszym kraju - świadczona przez diecezje, wspólnoty zakonne, ruchy i stowarzyszenia, parafie i osoby indywidualne.

MARZEC

4 - W I piątek Wielkiego Postu po raz 6. w Kościele w Polsce obchodzono Dzień Modlitwy i Pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich. „Zróbmy wszystko, co w naszej mocy, by zranieni mogli odczuć wsparcie całej wspólnoty Kościoła” – zaapelował Prymas abp Wojciech Polak.

14-15 - Wojna w Ukrainie i pomoc humanitarna Kościoła dla uchodźców wojennych były głównymi tematami 391. Zebrania Plenarnego KEP. Biskupi omówili liczne działania charytatywne Kościoła, a w komunikacie z obrad podkreślili konieczność zorganizowanej, długofalowej pomocy tym, którzy zdecydują się na pozostanie w Polsce.

21 - W roku 2021 do diecezji i zakonów wpłynęło 155 zgłoszeń wykorzystania seksualnego małoletnich, których w latach 1955-2021 miało się dopuścić 139 duchownych. 66 spraw dotyczyło osób przed ukończeniem 15 roku życia - podał Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego (ISKK).

22- Święty Sobór Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego zwrócił się „z wezwaniem do władz Federacji Rosyjskiej, na czele z prezydentem, o zaprzestanie działań wojennych w Ukrainie”. Nazwał je niegodziwymi i niepojętymi.

25 - W łączności z papieżem Franciszkiem abp Wojciech Polak dokonał w katedrze gnieźnieńskiej aktu poświęcenia całej ludzkości, a zwłaszcza Ukrainy i Rosji Niepokalanemu Sercu Maryi.

27-30 -Z wizytą w Polsce przebywał patriarcha Bartłomiej. Honorowy zwierzchnik światowego prawosławia kilkakrotnie spotkał się z uchodźcami wojennymi z Ukrainy i zapewniał, że przybył do naszego kraju, by okazać im wsparcie i solidarność. Bartłomiej, który przyjechał na zaproszenie Prezydenta RP, spotkał się także ze społecznością prawosławną w Polsce z abp. Sawą na czele. Rozmawiał z przewodniczącym Episkopatu, z którym wspólnie modlił się o pokój w Ukrainie i na świecie.

29 - W Krakowie odbyły się uroczystości pogrzebowe zmarłego dwa lata wcześniej Krzysztofa Pendereckiego. Prochy wielkiego kompozytora złożono w Panteonie Narodowym, w krypcie pod prezbiterium kościoła św. Piotra i Pawła.

KWIECIEŃ

5 - Niemal połowa Polaków (48. proc.) pozytywnie ocenia działalność Kościoła katolickiego. To o 3 punkty procentowe więcej niż przed sześcioma miesiącami – podało Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS). Kościół krytykuje 40. proc. społeczeństwa – co z kolei stanowi spadek o 1 punkt.

17 - O modlitwę i wsparcie dla Ukrainy, “aby ich Wielki Piątek wojny skończył się Zmartwychwstaniem do nowego życia i wolności” zaapelował w Wielkanocnej homilii kard. Kazimierz Nycz.

23-24 - W Gnieźnie odbyły się ogólnopolskie uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha, głównego Patrona Polski. Było to także ogólnopolskie dziękczynienie za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Czackiej. Podobny charakter miały uroczystości ku czci Matki Boskiej Królowej, 3 maja na Jasnej Górze oraz 14. Dzień Dziękczynienia obchodzony 5 czerwca w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

24 - „Wojna na Ukrainie pokazuje, jak ważne jest odrodzenie moralne i duchowe społeczeństwa światowego. Jak bardzo potrzebny jest świat, w którym wartości chrześcijańskie są na pierwszym miejscu, gdzie Bóg jest na swoim właściwym miejscu” – napisali w orędziu wielkanocnym biskupi greckokatoliccy w Polsce.

27 - Zmarł bp Adam Lepa, emerytowany biskup pomocniczy archidiecezji łódzkiej, b. przewodniczącym Komisji KEP ds. Środków Społecznego Przekazu, wieloletni członek Rady Programowej KAI. Miał 83 lata.

MAJ

1 - Po raz szósty odbyło się Narodowe Czytanie Pisma Świętego. Wydarzenie, które honorowym patronatem objęli Przewodniczący KEP i Premier RP, zainaugurowało XIV Tydzień Biblijny, którego temat brzmiał: „Posłani z darem pokoju Jezusa zmartwychwstałego”.

17-20 Z wizytą solidarności przebywała na Ukrainie delegacja KEP: przewodniczący, abp Stanisław Gądecki, Prymas Polski abp Wojciech Polak i metropolita lubelski abp Stanisław Budzik. Biskupi odwiedzili Lwów i Kijów oraz męczeńskie miasta Irpień i Buczę. W stolicy spotkała się m.in. ze zwierzchnikami: Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) - abp. Swiatosławem Szewczukiem i Prawosławnego Kościoła Ukrainy (PKU) – metropolitą kijowskim i całej Ukrainy Epifaniuszem.

18 - TVP pokazała dokument Pauliny Guzik pt. “Szklany dom”. – Ten film uważam za bardzo ważny, gdyż pokazuje on dojrzewanie Jana Pawła II w odpowiedzi na ogarniający Kościół kryzys wykorzystywania seksualnego małoletnich, z także jego uczciwość w załatwianiu tych spraw – powiedział ks. Adam Żak SJ, koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży KEP.

26 - Adam Kwiatkowski odebrał w MSZ nominację na nowego ambasadora Polski przy Stolicy Apostolskiej i Zakonie Kawalerów Maltańskich.

29 - Tysiące mężczyzn pielgrzymowały do sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich. Doroczna pielgrzymka mężczyzn odbyła się już bez obostrzeń pandemicznych.

CZERWIEC

1 - 217 nowych księży diecezjalnych wyświęconych zostanie w tym roku w Polsce – wynikało z danych zebranych przez KAI. To prawie dwa razy mniej niż niespełna dekadę temu.

3-4 - Odbyła się Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca na Jasną Górę połączona z II Ogólnopolskim Kongresem Różańcowym. Podczas tych wydarzeń świętowano 200-lecie Dzieła Rozkrzewiania Wiary.

5 - Aktem wyboru Chrystusa i przejściem pod Bramą – Rybą zakończyło się XXVI Spotkanie Młodych Lednica 2000, zorganizowane pod hasłem „Na krańce świata”. W wydarzeniu uczestniczyło ponad 20 tys. młodych z całej Polski.

5 - W Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odbyło się XV Święto Dziękczynienia. Tym razem dziękowano za beatyfikacje kard. Wyszyńskiego i Matki Czackiej. Kard. Kazimierz Nycz zaprosił na to wydarzenie wszystkich „wierzących i wątpiących”, Polaków i Ukraińców obu obrządków oraz prawosławnych. „Obyśmy nie ulegli pokusie nienawiści wobec Rosjan, których przywódca rozpętał okrutną wojnę” – napisał metropolita warszawski w okolicznościowym liście.

6 - W Zakopanem świętowano 25. rocznicę spotkania Jana Pawła II z mieszkańcami Podhala. W wydarzeniu upamiętniającym tzw. “Hołd górali” uczestniczyli polscy biskupi, którzy w dniach 6-7 czerwca spotkali się w Zakopanem na zebraniu plenarnym. Podczas Mszy św. pod Wielką Krokwią abp Stanisław Gądecki zaznaczył m.in., że z dotychczasowych refleksji i debat synodu o synodalności wyłania się marzenie o Kościele, który jest wspólnotą wspólnot, i nadzieja, że to marzenie doprowadzi do konkretnych zmian. Głównym tematem zebrania biskupów była katecheza. “Największym problemem lekcji religii nie jest frekwencja lecz utrata wiary przez młodych ludzi” – powiedział KAI bp Grzegorz Suchodolski, dodając: “Powinniśmy skupić się nad propozycjami ewangelizacyjnymi prowadzonymi przy parafiach”.

11 - We Wrocławiu odbyła się beatyfikacja s. Marii Paschalis Jahn i 9 towarzyszek, sióstr elżbietanek pochodzenia niemieckiego. Wobec inwazji wojsk sowieckich pod koniec II Wojny Światowej na terenie Dolnego Śląska, nie zdecydowały się one na ucieczkę lecz zostały przy osobach, którymi się opiekowały: starszymi, chorymi, potrzebującymi. Wszystkie zginęły z rąk żołnierzy radzieckich broniąc czystości własnej i innych osób.

16 - O realnej obecności Jezusa w Eucharystii i o tym, że prawdziwa cześć dla Eucharystii wiąże się z jednością z bliźnimi i wrażliwością na ich potrzeby – mówili biskupi w homiliach podczas Mszy świętych i procesji Bożego Ciała, które przeszły ulicami polskich miast. Biskupi zwracali uwagę na znaczenie sakramentu kapłaństwa i prosili o modlitwę o powołania. Dziękowali też za pomoc okazaną uchodźcom z Ukrainy oraz apelowali o dalsze wsparcie dla nich i modlitwę o pokój.

28 - Pandemia koronawirusa niewątpliwie odcisnęła piętno na religijności Polaków – zauważa Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS). Odsetek Polaków chodzących do kościoła w każdą niedzielę poważnie stopniał: z 46 obecnie – wynika z najnowszych badań. Zaobserwowano też odpływ z Kościoła osób, które wcześniej praktykowały regularnie i wzrost odsetka badanych deklarujących, że nigdy nie chodzą do kościoła.

LIPIEC

1- Kościół ciągle cieszy się sporym autorytetem społecznym – podało Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS). Ponad 80% respondentów deklaruje, że Jan Paweł II jest dla nich ważnym autorytetem moralnym. Najczęściej wyrażane pod adresem Kościoła oczekiwania, które miałyby wzmocnić jego społeczny autorytet, dotyczą unikania polityki i nieangażowania się po stronie żadnej partii politycznej, wyjaśnienia przypadków pedofili oraz nienadużywania pieniędzy i dóbr materialnych.

8 - Trzeba będzie mocno zacisnąć pasa i dzielić się z tymi, którzy są biedniejsi od nas – powiedział KAI ks. dr Marcin Iżycki opisując konsekwencje wojny w Ukrainie dla Polski i świata. Dyrektor Caritas Polska wskazał na konieczność budowania systemowej pomocy dla ukraińskich uchodźców zapewniając, organizacja będzie kontynuować pomoc dla najbardziej potrzebujących Polaków, w tym seniorów, dzieci i niepełnosprawnych. Podczas zebrania Episkopatu w Zakopanem (6-7 czerwca) ks. dr Marcin Iżycki został wybrany dyrektorem Caritas Polska na drugą, pięcioletnią kadencję.

9 - Zmarł Stefan Wilkanowicz, wybitny intelektualista i publicysta, współzałożyciel Klubów Inteligencji Katolickiej w Warszawie i Krakowie, b. wieloletni szef miesięcznika “Znak” i członek Papieskiej Rady ds. Świeckich; autor tekstu, na podstawie którego opracowano preambułę do Konstytucji RP z 1997 r. Miał 98 lat.

7-15 - Sytuacja Ukrainy w stanie wojny, pomoc humanitarna i duchowa uchodźcom i ofiarom oraz bieżące sprawy duszpasterskie były tematami Synodu Biskupów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK). Ze względu na trwającą na Ukrainie wojnę, obrady przeniesiono z Kijowa. Odbywały się one w rzymskokatolickim Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu. Synod trwał od 7 do 15 lipca i zgromadził 40 biskupów z całego świata. UKGK jest największym katolickim Kościołem wschodnim na świecie. Przynależność do niego deklaruje 5,2 mln wiernych. Kościół ten pozostaje w jedności z papieżem i uznaje jego prymat.

22 - Sejm RP w specjalnej uchwale przyjętej podczas ostatniego posiedzenia ustanowił rok 2023 Rokiem Jerzego Nowosielskiego (1923-2011). Przypadnie wtedy 100. rocznica urodzin tego wybitnego malarza, rysownika, teoretyka sztuki i myśliciela religijnego.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 kwietnia

Czwartek, IV Tydzień wielkanocny
Święto św. Marka, ewangelisty
My głosimy Chrystusa ukrzyżowanego,
który jest mocą i mądrością Bożą.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 16, 15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter