26 maja
niedziela
Filipa, Pauliny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W Jerozolimie doznacie pociechy

Ocena: 5
1281

Chyba każdy, kto pielgrzymuje do Ziemi Świętej, doświadcza spełnienia się obietnicy z proroctwa Izajasza: „w Jerozolimie doznacie pociechy” (Iz 66, 13).

fot. Pixabay, CC0

Doświadcza przede wszystkim wtedy, gdy wchodzi do pustego grobu Jezusa, na chwilę osobistego spotkania z tajemnicą zwycięstwa nad śmiercią. To małe pomieszczenie wypełnione ciszą i pełnymi nadziei westchnieniami tych, którzy je nawiedzają, sprawia, że człowiek wiary wychodzi stamtąd jako świadek, tak jak kiedyś Apostoł Jan, który zobaczył ten pusty grób i uwierzył (J 20, 8).

Rozważany dziś fragment Ewangelii przypomina, jak bardzo potrzebni są świadkowie wiary niosący dobrą nowinę o zwycięstwie Pana nad śmiercią i wszelkim złem oraz posługujący darami łaski Bożej, która ma swoje źródło w zmartwychwstałym i wywyższonym Jezusie Chrystusie. Jezus posłał siedemdziesięciu dwóch uczniów z zadaniem głoszenia orędzia: „przybliżyło się do was królestwo Boże” (Łk 10, 9). Dzieło, którego się podjęli w imię Jezusa, dzięki towarzyszącej im łasce Bożej, wydało wspaniałe owoce, gdy nawet złe duchy im się poddawały (Łk 10, 17).

Jezus posyła uczniów i prosi, aby nieustannie trwała modlitwa o posyłanie kolejnych do pracy na żniwie Pańskim. Znamienne jest to, że Jezus porównuje służbę w sprawach Bożych do pracy przy żniwie. Czas żniwa to mimo wytężonej pracy radosny czas pomyślności, to czas zapełniających się spichlerzy zapewniających pożywienie. Podobnie praca głosicieli Ewangelii i szafarzy łaski Bożej prowadzi do życia w radości. Przyjęcie całym sercem Dobrej Nowiny o zbawieniu staje się źródłem nowej jakości w życiu i źródłem nowego życia. Nowe życie, które Bóg ofiaruje każdemu, przez zbawcze dzieło swego Wcielonego Syna, prowadzi do radości życia wiecznego, którą dziś porównuje się do radości czasu żniw. Życie wieczne obiecane przez Boga będzie doświadczeniem wszelkiej pomyślności i to o wiele większej niż napełnione spichlerze i spełnione jakiekolwiek doczesne potrzeby człowieka.

Porównanie służby Bożej do żniw wyraża także konieczność przeobrażenia każdego, kto usłyszy zbawcze orędzie Boga, w nowe stworzenie. Słowo Boga i Jego łaska są w stanie dokonać nowego stworzenia w każdym, kto je przyjmuje. Św. Paweł zaznacza dziś, że jeśli cokolwiek ma znaczenie w życiu doczesnym, to tylko właśnie nowe stworzenie (Ga 6, 15), które czyni nas kimś nowym, bo Bożym. Wszystkim, którzy tego pragną, apostoł Paweł wyprasza pokój i miłosierdzie oraz łaskę Jezusa Chrystusa.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest proboszczem parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Zduńskiej Woli

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 26 maja

VIII Niedziela zwykła
Uroczystość Najświętszej Trójcy
Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu,
Bogu, który jest i który był, i który przychodzi.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 28, 16-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz Idziemy - Pasjonująca tajemnicaNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter