24 września
niedziela
Gerarda, Ruperta, Tomiry
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jasna Góra: "W biznesie. W kryzysie. W wierze" - IV Pielgrzymka Przedsiębiorców

Ocena: 5
612

W wierze odkrywać inspiracje i siłę do podejmowania wciąż nowych i trudnych wyzwań, które niesie zmieniająca się sytuacja gospodarcza, kryzys, także ten związany z sytuacją za wschodnią granicą - na Jasnej Górze odbyła się Ogólnopolska Pielgrzymka Przedsiębiorców. Towarzyszyło jej hasło: „W biznesie. W kryzysie. W wierze”. To także okazja to modlitwy w intencji środowisk gospodarczych, przedsiębiorców, pracodawców i pracowników.

Fot. Wikipedia - klasztor jasnogórski

Mszy św. przewodniczył bp Zbigniew Zieliński z diecezji kołobrzesko-koszalińskiej. W kazaniu podkreślił znaczenie odpowiedzialności za drugiego człowieka, którą niesie podejmowanie działań gospodarczych.

Nawiązując do hasła pielgrzymki: „W biznesie. W kryzysie. W wierze”, zauważył, że to ujęcie w pełni opisuje rzeczywistość, w której funkcjonują nie tylko ludzie podejmujący działalność gospodarczą, ale i cały współczesny świat. Wskazał, że wielką odpowiedzialnością wierzących ludzi biznesu jest troska nie tylko o człowieka, ale i systemy, które współczesny człowiek tworzy tak, aby były mu przyjazne, rozwijały go, a nie redukowały.

Wskazując na działanie przedsiębiorców, bp Zieliński nazwał je szczególnym powołaniem, którego misją jest przetwarzanie współczesnego świata, kreatywne podchodzenie do zadań. Za nauką społeczną Kościoła przypomniał o przymiotach, które powinny charakteryzować ludzi biznesu, gdzie obok predyspozycji i talentów potrzeba moralnego i społecznego wyczucia, odpowiedzialności za innych, uczciwości, miłości do świata stworzonego, zwłaszcza w wykorzystywaniu jego zasobów naturalnych.

Przypominając homilię Jana Pawła II z 1987 r. z Gdańska, w której papież uwrażliwiał „nigdy: jeden przeciw drugiemu. Jedni – przeciw drugim. I nigdy „brzemię” dźwigane przez człowieka samotnie. Bez pomocy drugich”, kaznodzieja nazwał ten papieski apel chrześcijańską receptą na sukces w życiu i w biznesie.

W pielgrzymce uczestniczyli pracodawcy, samozatrudnieni i freelancerzy, a także przedstawiciele organizacji katolickich przedsiębiorców oraz duszpasterze środowisk biznesowych.

Za integrację środowiska katolickich przedsiębiorców odpowiedzialne jest Duszpasterstwo Przedsiębiorców i Pracodawców „Talent”. Duszpasterstwo organizuje dla ludzi biznesu konferencje, rekolekcje, pielgrzymki i warsztaty.

Ks. Przemysław Król, sercanin, duszpasterz przedsiębiorców zauważył, że niełatwo jest w tym zawodzie znaleźć czas i miejsce na życie duchowe, dlatego zadaniem duszpasterstwa jest też m.in. wzbudzanie i pogłębianie zainteresowania ludzi biznesu prawdziwymi wartościami.

Dagmara Konarska z Chrześcijańskiej Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości APTISSIMI, podkreśliła, że wiara jest kompasem w trudnych sytuacjach, życie według wartości jest receptą na sukces. - To ważne, by ludzi motywowało coś więcej niż tylko chęć wygenerowania zysków. Teraz w trudnym czasie tym bardziej potrzebujemy nadziei, zaufania Bogu. Trzeba odczytywać nasze powołanie w zgodzie z Bogiem – zaznaczyła Konarska.

Przedsiębiorcy dzielili się swoim świadectwem działalności, ale i życia, wśród nich Mateusz Kłosek, właściciel firmy i prezes fundacji "Nasze Dzieci – Edukacja, Zdrowie, Wiara", która zorganizowała głośną kampanię billboardową pro-life i prorodzinną. Jak podkreślił Kłosek wiara jest dla niego fundamentem, na którym buduje życie, motywuje do działania. To jego zdaniem zmienia perspektywę, uświadamia, po co są pieniądze, czemu służą, jaki sens ma prowadzenie działalności gospodarczej, rozwijanie firmy. Eko-Okna S.A. to obecnie jedna z największych i najprężniej rozwijających się firm branży okiennej w Europie.

Jak podkreślali uczestnicy pielgrzymki, spotkanie jasnogórskie jest też czasem nabrania sił duchowych, by w swoich działaniach kierować się solidarnością i miłością społeczną.

czytaj także: IV Ogólnopolska Pielgrzymka Przedsiębiorców na Jasną Górę (zapowiedź)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 24 września

Niedziela, XXV Tydzień zwykły
Dla mnie bowiem żyć – to Chrystus,
a umrzeć – to zysk.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 20, 1-16a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz „Idziemy” - Do każdego inaczej

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter