23 kwietnia
wtorek
Jerzego, Wojciecha
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Cztery tajemnice

Ocena: 0
1629

Każdy wierzący jest zaproszony, by wypełniła się w nim modlitwa „uczyń serce moje według Serca Twego”

fot. wikipedia

Św. Ignacy Loyola, kiedy zaprasza nas do rozważania zmartwychwstania Pana Jezusa, zaczyna od słów: „(…) w pierwszej kontemplacji rozważać o tym, jak Chrystus Pan ukazał się Pani naszej (…) swojej ukochanej Matce (…)”. Choć w Biblii nie ma o tym wzmianki, to zmysł wiary już od samego początku o tym ogłaszał. Czy mogło być inaczej?

 


TAJEMNICA SERCA MARYI

Pierwsze objawienie się naszego Pana po zmartwychwstaniu dotyczyło spotkania z Matką. Skoro pierwsze, to zasadnicze, ważne, mające szczególne znaczenie.

Głęboka intuicja św. Ignacego wskazuje, że w przeżywaniu radości z powodu zmartwychwstania Chrystusa niejako konieczne jest zaczęcie od przeżycia spotkania Jezusa z Jego ukochaną Matką. Wierzymy, że Maryja najgłębiej wniknęła w istotę Boga, i dlatego ukazuje nam Go tam, gdzie jest On najbardziej Bogiem, a mianowicie w Jego miłosierdziu. Przez Nią spływa na świat dobroć Boga.

Dwa fragmenty Ewangelii Łukasza mówią o Jej łączności z Synem, o łączności Jej Serca z Sercem Bożym. Pierwszy opowiada o stylu Jej życia, gdzie centralne miejsce zajmuje serce, bo Maryja zachowywała i rozważała wszystkie te sprawy w swym Sercu. A drugi, bezpośrednio dotyczący jej więzi z Synem, to słowa wypowiedziane przez Symeona: „A Twoją duszę przeniknie miecz boleści!”. Duszę, czyli Serce Niepokalane, co nastąpiło na Golgocie.

Serce Maryi całkowicie zjednoczone jest z Sercem Syna. Bije tym samym rytmem. Wsłuchując się w Jej tętno, słyszymy i wyczuwamy tętno Jezusa. Papież Paweł VI w „Marialis cultus” (nr 57) pisał: „Najświętsza Maryja Pana, czy się Ją rozważa w kolejach Jej ziemskiego życia, czy też w niebiańskiej szczęśliwości, której już zażywa w państwie Bożym, ofiaruje pogodną wizję i ma słowo zdatne do umocnienia serc: przyrzeka mianowicie, iż nadzieja odniesie zwycięstwo nad trwogą, wspólnota – nad samotnością, pokój – nad zamętem, radość i piękno – nad zniechęceniem i odrazą, oczekiwanie rzeczy wiecznych – nad doczesnymi pożądaniami, życie – nad śmiercią”. Dlatego zgodnie z zachętą autora „Ćwiczeń duchowych” prośmy za przyczyną Matki o łaskę wesela i silnej radości z powodu tak wielkiej chwały i radości Chrystusa, Pana naszego. Prośmy o takie zjednoczenie z Bożym Sercem.

 


TAJEMNICA ŁEZ MAGDALENY

Magdalena jako jedna z nielicznych była naocznym świadkiem tego, jak Longin, żołdak rzymski, pchnięciem włóczni przebija Serce Pana. To ostrze dotknęło także jej serca. To Jezus uwolnił ją od zła. Przebaczył jej grzechy. Umiłował do końca, a ona odpowiedziała najlepiej jak umiała, podążając za Nim krok w krok, aż po szczyt Golgoty. Liczyła na cud? Na zastępy anielskie, które miałyby zstąpić z niebios i powstrzymać tę zbrodnię?

Kiedy ustało bicie Serca Jezusa, zatrzymało się i serce Magdaleny. Tak silne było to doświadczenie, sięgające w głębię jej jestestwa. Zabrano jej Pana! W tym nieukojonym niczym bólu i rozdarciu przeżyła paschę. Jednakże nie była w stanie myśleć o wyjściu z Egiptu, o przejściu przez pustynię i Morze Czerwone, o dojściu do Ziemi Obiecanej. Czy rozpaczała? Raczej nie. Płakała rzewnie. I zastanawiała się, co jeszcze mogłaby zrobić dla Mistrza. Serce rozdarte nie przestaje kochać. Serce rozdarte szuka przestrzeni miłowania. Ból potrafi oszołomić, ostrze włóczni – sięgnąć najczulszego punktu.

Czy to koniec? Naprawdę? W prostocie i praktyczności wszystko, co się wydarzyło, rozważa w swoim sercu i odkrywa, że trzeba jeszcze poprawić to, co nie zostało dopełnione, czyli trzeba rankiem po szabacie wrócić do grobu, gdzie Go złożono. O brzasku, w pierwszej możliwej do tego chwili, wyrusza z pośpiechem i doświadcza kolejnego ciosu. Grób otwarty. Zabrano Pana i nie wie, gdzie Go położono. Czyż nie można od tego oszaleć?

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 kwietnia

Wtorek, IV Tydzień wielkanocny
Kto chciałby Mi służyć, niech idzie za Mną,
a gdzie Ja jestem, tam będzie i mój sługa.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 24-26)
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter