12 czerwca
środa
Janiny, Onufrego, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Papież modli się w rocznicę bitwy pod Monte Cassino

Ocena: 0
130

„Niech zapanuje pokój! Spójrzcie na napis wyryty nad wejściem do Opactwa na Monte Cassino: Pax! Niech to będzie główną intencją waszej dzisiejszej modlitwy, do której i ja pragnę się dołączyć” – napisał papież Franciszek w liście odczytanym podczas głównych obchodów 80. rocznicy Bitwy o Monte Cassino, które odbyły się w sobotę 18 maja.

Fot. PAP/Albert Zawada

Ojciec Święty podkreślił, że obchody są dobrą okazją, żeby ponownie zaapelować o pokój.

Zaprzestańcie prowadzić wojny! Nigdy więcej szaleństwa wojny, agresji, nienawiści i pogardy dla drugiego człowieka!

– pisał papież.

Niech Boża Opatrzność darzy Polskę, Europę i świat pokojem!

– dodał.

Franciszek przypomniał, za jaką cenę zginęli żołnierze polscy i alianccy.

W modlitewnej zadumie razem z wami wpatruję się w rzędy białych krzyży i odczytuję wykute w kamieniu słowa, którymi zwracają się do nas Polegli: ‘Przechodniu, powiedz Polsce, żeśmy polegli wierni w jej służbie’, ‘Za naszą i waszą wolność my żołnierze polscy oddaliśmy Bogu ducha, ciało ziemi włoskiej, a serca Polsce’

– napisał Ojciec Święty.

Papież odniósł się też do dewizy „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Polecił, aby te słowa były „zapisane w waszych sercach, a wasze czyny niech dają o nich żywe świadectwo dla narodów Europy i świata. Przypominajcie o nich wszystkim, zwłaszcza młodym pokoleniom, dajcie świadectwo jak zachować wiarę, pamięć o historii i tradycji, tożsamość chrześcijańską i narodową, z właściwą hierarchią wartości: Bóg niech będzie zawsze na pierwszym miejscu!”.

Uroczystości na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino rozpoczęły się Mszą św. o godz. 16:00 sprawowaną przez polskich i włoskich kapłanów. Homilię wygłosił biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz.

Zgromadziła nas wdzięczność za bohaterską postawę żołnierzy 2. Korpusu Polskiego pod dowództwem gen. Władysława Andersa. Zgromadziło nas też przekonanie, że kultywowanie pamięci służy naszej osobistej i narodowej pamięci, a zatem i naszej tożsamości. Tym samym decyduje o naszej teraźniejszości i przyszłości

– mówił bp Lechowicz.

Monte Cassino i znajdujący się na tym masywie benedyktyński klasztor należały do najważniejszych niemieckich punktów oporu podczas II wojny światowej. To miejsce jednych z najbardziej zaciętych walk, w wyniku których 18 maja 1944 r. 2. Korpus Polski pod dowództwem gen. Władysława Andersa zdobył Monte Cassino. Szacuje się, że śmierć poniosło wówczas 923 żołnierzy polskich, a rannych było blisko 3 tys., natomiast 345 zostały uznanych za zaginionych.

To było strategiczne zwycięstwo, ponieważ otwarło drogę do Rzymu. Już 4 czerwca wojska alianckie i amerykańskie, prawie bez walki, wkroczyły do Rzymu i wyzwoliły tę część Włoch.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 12 czerwca

Środa, X Tydzień zwykły
Naucz mnie, Boże, chodzić Twoimi ścieżkami,
prowadź mnie w prawdzie według swych pouczeń.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 5, 17-19
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Antoniego z Padwy 4-12 VI
Nowenna do św. Brata Alberta 8-16 VINajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter