13 kwietnia
sobota
Przemyslawa, Hermenegildy, Marcina
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Papieskie centrum ekologiczne rozpoczyna działalność

Ocena: 0
335

Plany Franciszka, dotyczące ośrodka ekologicznego w dawnej letniej rezydencji papieskiej w Castel Gandolfo, nabierają kształtów. 

Fot. arch. idziemy.pl

W połowie stycznia 55-hektarowy teren na południe od Rzymu przejęło „Centrum Szkoleniowe «Laudato si»”, a wszyscy pracownicy pracują teraz dla niego,  poinformowano 2 lutego. Jednym z pierwszych celów jest utrzymanie 35-hektarowych ogrodów w celu zachowania ich dla przyszłych pokoleń. Zastosowane zostaną również nowe techniki, przyjazne dla środowiska.

Komunikat dla prasy podaje, że nowa placówka planuje szereg działań edukacyjnych. Na przykład na szlaku Laudato-si odwiedzający będą mogli zapoznać się z zasadami encykliki środowiskowej papieża o tej samej nazwie. Ponadto w różnych kursach szkoleniowych, na przykład w zakresie ogrodnictwa i pielęgnacji drzew, mogą wziąć udział uchodźcy, bezrobotni, kobiety, które doświadczyły przemocy, oraz byli więźniowie. Inne wydarzenia skierowane są do uczniów, studentów i firm.

Pozostałych 20 hektarów terenu jest używane na potrzeby rolnictwa i hodowli zwierząt. Od drugiej połowy bieżącego roku gospodarstwo będzie działać w oparciu o model gospodarki o obiegu zamkniętym, w którym surowce i produkty są naprawiane, poddawane recyklingowi i ponownie wykorzystywane. Gospodarstwo będzie również zasilane energią odnawialną.

Przed rokiem Watykan ogłosił, że zgodnie z wolą papieża dawna letnia rezydencja nad jeziorem Albano zostanie przekształcona w centrum edukacji ekologicznej i rolnictwa. Zgodnie z najnowszymi informacjami przez minionych dwanaście miesięcy różni eksperci pracowali nad opracowaniem trzech części projektu: oświaty ekologicznej, gospodarki o obiegu zamkniętym i zrównoważonego rozwoju.

Od początku XVII wieku kompleks Castel Gandolfo był używany przez papieży jako ich letnia rezydencja. W 2016 roku Franciszek udostępnił część kompleksu zwiedzającym jako muzeum. W jego skład wchodzą dwa pałace, rozległe ogrody ozdobne i parki, a także grunty rolne i budynki.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 13 kwietnia

Sobota, II Tydzień wielkanocny
Zmartwychwstał Chrystus, który wszystko stworzył
i zlitował się nad ludźmi.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 16-21
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter